
Technik Rolnik 314207 (Kurs Kwalifikacyjny Zawodowy: ROL.10, dawniej RL.16)
Obecnie nabór na Kurs Technik Rolnik został wstrzymany. Zachęcamy do zapoznania się z ofertą Kursu Rolnik 613003 (Kurs Kwalifikacyjny Zawodowy: ROL.04, dawniej RL.03) pozwalającego uzyskać kwalifikacje rolnicze niezbędne w przypadku chęci zakupu gruntów rolnych oraz do ubiegania się o pozyskanie środków unijnych.
Po ukończeniu kursu rolnika uczestnik szkolenia otrzymuje kwalifikacje
zawodowe z zakresu organizacji i nadzorowania produkcji rolniczej (ROL.04/ROL.10). Uzyskane w ten sposób kwalifikacje są zgodne z Rozporządzeniem MEN z dnia 15 lutego 2019 r. w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego, Ministra Edukacji i Nauki z dnia 6 października 2023 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz. U. poz. 2175), Rozporządzeniem MEN z dnia 16 maja 2019 r. w sprawie podstaw programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz dodatkowych umiejętności zawodowych w zakresie wybranych zawodów szkolnictwa branżowego oraz Rozporządzeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 07.08.2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania oparta na Międzynarodowym Standardzie ISCO.
Ukończenie kursu oraz uzyskanie kwalifikacji rolniczych umożliwia m.in.: nabywanie ziemi, otworzenie gospodarstwa rolnego, uzyskiwanie dopłat oraz dotacji, uzupełnić wykształcenie wymagane w programie Młody Rolnik.
Po ukończeniu szkolenia, kursant otrzymuje Zaświadczenie Ministra Edukacji i Nauki.
Dodatkowo! Po zdaniu egzaminu OKE, otrzymuje się świadectwo/dyplom potwierdzające kwalifikacje w zawodzie Rolnik (Kod zawodu: 314207). Dokumenty dają kwalifikacje rolnicze i są uznawane w Agencji Nieruchomości Rolnej oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
1) Jakie są możliwości po ukończeniu kursu rolnika przez internet??
1) Istnieje możliwość podejścia do egzaminu z kwalifikacji ROL.10 (wcześniej RL.16/R.16) organizowanego przez Okręgową Komisją Egzaminacyjną, a po zdaniu kwalifikacji ROL.10 oraz ROL.04 i posiadaniu min. średniego wykształcenia istnieje możliwość podjęcia pracy jako Technik Rolnik (zgodne z Rozporządzeniem MEN z dnia 15 lutego 2019 r. w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego) (pobierz)
2) Ukończona kwalifikacja ROL.04 pozwala na dalszy rozwój zawodowy, np.: po kursie ROL.04 oraz ROL.05 (Organizacja i prowadzenie przedsiębiorstwa w agrobiznesie) kursant uzyskuje tytuł Technika agrobiznesu..
2) Ile czasu trwa kurs?
Czas trwania kursu to 360 godzin. Dodatkowo w ramach kursu należy zrealizować 280 godzin praktyk w dowolnym gospodarstwie rolnym.
W przypadku chęci uzyskania w/w kwalifikacji (zgodnych z rozporządzeniem) najszybciej i najtaniej - Centrum Doskonalenia Zawodowego to najlepsze miejsce.
3) Do kogo skierowany jest kurs?
Kurs jest skierowany do osób, które:
1) Posiadają ukończony kurs ROL.04 (lub RL.03/R.3)
2) Chcą zdobyć tytuł Technika Rolnika zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 stycznia 2012 r. w sprawie kwalifikacji rolniczych posiadanych przez osoby wykonujące działalność rolniczą (pobierz)
3) Chcą profesjonalnie prowadzić produkcję rolniczą
4) Uzyskały, bądź chcą uzyskać dotację „Młodego rolnika”.
4) Jakie są warunki przystąpienia do kursu?
Warunkiem przystąpienia do kursu jest:
1) Ukończony kurs ROL.04 (lub RL.03/R.3)
2) Wykształcenie: min. podstawowe.
3) Ukończenie 18 roku życia
4) Prawo jazdy kategorii B i praktyczna umiejętność jazdy ciągnikiem rolniczym (prawo jazdy kat. T nie jest wymagane)
5) Brak przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania zawodu Rolnika.
5) Czy płatność za kurs można rozłożyć na raty?
Tak. Centrum Doskonalenia Zawodowego każdej osobie zainteresowanej płatnością ratalną, umożliwia rozłożenie całej opłaty na 3 raty. Nie jest wymagane składanie skomplikowanych wniosków, a następnie ich długie rozpatrywanie oraz sprawdzanie zdolności kredytowej itp. Wystarczy podczas rejestracji zaznaczyć chęć płatności ratalnej, a system od razu podzieli opłatę na 3 raty. Brak skomplikowanych formalności wynika z faktu, iż możliwość rozłożenia na raty udzielana jest przez Centrum Doskonalenia Zawodowego bez instytucji pośredniczących.
6) Kiedy można rozpocząć kurs w przypadku płatności ratalnej?
Kurs można rozpocząć od razu po uiszczeniu pierwszej wpłaty.
Przydatne informacje:
1) Możliwość sprawdzenia wiedzy na testach z poprzednich lat: www.kwalifikacjewzawodzie.pl
2) Informacje o egzaminie potwierdzającym kwalifikacje w zawodzie (Informator – Technik Rolnik)
3) Po zdanym egzaminie w OKE istnieje możliwość uzyskania tzw.„Europass”. Europass jest suplementem do dyplomu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe wydawanym w języku angielskim (pobierz wzór)