Back-end developer. PHP

php developer co to

Zaktualizowano dnia 18 marca 2024

Wykształcenie informatyczne jest dziś bez wątpienia jedną z najbardziej przyszłościowych dziedzin. Jednak w obliczu dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości i stale rosnącej konkurencji na rynku zatrudnienia warto pomyśleć o wyspecjalizowaniu się w konkretnym kierunku z zakresu IT. Wartym uwagi obszarem może być back-end PHP developer. Co to dokładnie oznacza i czym zajmuje się osoba pracująca na takim stanowisku?

Co to jest PHP?

Aby móc świadomie podjąć decyzję o zajęciu się obszarem IT związanym ze strefą back-end, warto najpierw określić, co to jest PHP, a kwestia ta to kluczowe zagadnienie dla tego obszaru informatyki. PHP to charakterystyczny, skryptowy język programowania, który stosowany jest powszechnie w tworzeniu stron internetowych oraz aplikacji. System ten daje bardzo duże możliwości kreowania witryn i oprogramowania, przez co strona może być dynamiczna i dopasowana do bieżących potrzeb i oczekiwań osób zlecających, jak i odbiorców.

PHP to język interpretowany. Oznacza to, że wykonuje się go na określonym serwerze, w wyniku czego powstaje HTML przesyłany następnie do przeglądarki użytkownika. W efekcie docelowe strony mogą dopasowywać się do potrzeb wyszukiwania oraz wyświetlać zawartość na podstawie zgromadzonych danych w bazie lub innych źródłach. PHP umożliwia tworzenie spersonalizowanych witryn skutecznych w branży e-commerce, które jednocześnie zapewniają użytkownikom pozytywny odbiór przekazywanych treści.

PHP powszechnie wykorzystywany jest m.in. w:

  • systemach zarządzania treścią, takich jak np. CMS;
  • tworzeniu stron internetowych;
  • zarządzaniu witrynami sklepów internetowych i tworzeniu ich;
  • kreowaniu aplikacji działających na serwerze;
  • analizie danych;
  • obsłudze i budowaniu interfejsów programowania aplikacji (API).

ZOSTAŃ SPECJALISTĄ OD PHP I WYBIERZ „KURS PHP BACK-END Developer”!

Kim jest back-end developer PHP?

Back-end developer PHP to osoba, która odpowiada przy stronie internetowej bądź aplikacji za wszystko to, co jest niewidoczne dla użytkowników, a wpływa na jej funkcjonowanie. To zarówno poprawne działanie całego systemu, sprawność, wydajność techniczna, poprawność formuł jak i zgodność z założeniem oraz doświadczenia odbiorców, czyli user experience. Dlatego też przy sformułowaniu back-end występuje również PHP developer. Co to ma ze sobą wspólnego?

Cały back-end danej strony lub aplikacji tworzony jest właśnie w języku PHP. Dlatego osoba odpowiedzialna za funkcjonalność witryny musi jednocześnie umieć posługiwać się tym charakterystycznym językiem skryptowym.

Jak się nauczyć PHP i czy jest to trudne?

Wielu informatyków rozważając wybór swojej specjalności, zastanawia się, czy PHP jest trudny. Jednak PHP to język nie tylko łatwy do nauki, ale również prosty w stosowaniu, szczególnie dla osób, które posiadają już pewną wiedzę z zakresu IT. Przyswajanie kluczowych koncepcji językowych PHP jest ułatwione dzięki wielu podobieństwom do języka C.  

co to jest php

Doskonałym sposobem na szczegółowe poznanie języka PHP, jak i zdobycie kwalifikacji w tym kierunku jest ,,Kurs PHP back-end developer” organizowany przez Centrum Doskonalenia Zawodowego, na który można się ubiegać o dofinansowanie z Urzędu Pracy. Absolwent uzyskuje dokumentację zgodną z wymogami MEiN, certyfikat w języku polskim. Dzięki zdobyciu kwalifikacji może podjąć pracę jako specjalista back-end developer PHP na terenie całej Unii Europejskiej.

Gdzie można znaleźć pracę jako back-end developer PHP?

Back-end developer PHP to specjalista, który jest obecnie jedną z najbardziej pożądanych osób do pracy w działach IT ze względu na rosnące zapotrzebowanie na rozwój stron internetowych i tworzenie aplikacji mobilnych. Coraz więcej biznesów i organizacji przenosi też swoją działalność do sieci, a żeby było to możliwe od strony praktycznej, niezbędna jest sprawnie działająca strona.

Dlatego też osoba z zakresu PHP i back-end może podjąć zatrudnienie we wszelkich przedsiębiorstwach, instytucjach, urzędach czy organizacjach, które posługują się stronami internetowymi i/lub aplikacjami. Back-end developer może też prowadzić własną działalność i świadczyć usługi określonym podmiotom na swoich zasadach.