Zaktualizowano dnia 18 marca 2024
Szukasz ciekawego zawodu z przyszłością lub myślisz o przebranżowieniu się i nie masz pomysłu, w którym pójść kierunku? Jedną ze stosunkowo najmłodszych dziedzin, które w ciągu lat z pewnością będą się prężnie rozwijać, jest cyberbezpieczeństwo. Co to właściwie oznacza i gdzie można pracować jako specjalista w tym zakresie? Sprawdź, czy to właściwy kierunek dla Ciebie i zainwestuj w przyszłość.
Co to jest cyberbezpieczeństwo?
Cyberbezpieczeństwo to wszelkie procesy, techniki i metody działania mające na celu ochronę danych oraz systemów wewnętrznych przed atakami w sieci. Określenie to bywa stosowane zamiennie z bezpieczeństwem technologii informatycznych. Niestety zdarza się, że programy antywirusowe, różnego rodzaju zapory sieciowe, aktualizowanie oprogramowania czy szyfrowanie danych nie jest wystarczająco skutecznym zabezpieczeniem. Może wówczas dochodzić do włamań na profile, konta bankowe czy kradzież poufnych danych.
Aby jeszcze lepiej zrozumieć, czym jest cyberbezpieczeństwo, warto wiedzieć, że osoba pracująca jako specjalista w tym zakresie zajmuje się zabezpieczaniem urządzeń z dostępem do sieci przed cyberatakami. Należy do nich m.in.:
- malware (złośliwe oprogramowanie);
- ransomware (zaszyfrowanie danych użytkownika);
- DDoS (rozproszona odmowa usługi i wysyłanie ogromnej liczby zapytań pod adres IP, co znacznie spowolni działanie systemu i witryny);
- Działania hakerów, takie jak phishing, vishing, pretexting czy catfishing;
- MITM (przechwycenie komunikacji urządzenia);
- Cross-site scripting (złośliwe skrypty umożliwiające poznanie haseł i danych logowania);
- SQL injection (próby wyłudzenia poufnych informacji);
- Credential stuffing (wykradanie danych logowania i próba użycia ich na innych stronach internetowych);
- atak słownikowy (działania w celu złamania haseł).
ZOSTAŃ SPECJALISTĄ W ZAKRESIE BEZPIECZEŃSTWA W SIECI I WYBIERZ „KURS CYBERBEZPIECZEŃSTWO”
Gdzie może znaleźć pracę jako specjalista w zakresie cyberbezpieczeństwa?
Ataki ze strony hakerów, cyberprzestępców, insiderów czy aktywistów będą się nasilać choćby ze względu na coraz szerszą skalę komputeryzacji i danych gromadzonych przez różnego rodzaju instytucje w sieci. Dlatego też mianem zawodu przyszłości z pewnością można określić właśnie cyberbezpieczeństwo. Co to oznacza w kontekście poszukiwania możliwego zatrudnienia?
Specjaliści cyberbezpieczeństwa poszukiwani są przede wszystkim przez firmy i instytucje z branży telekomunikacyjnej, elektronicznej czy finansowej. To osoby, które znajdą zatrudnienie również w różnego rodzaju urzędach, placówkach państwowych, fundacjach i wszelkich innych podmiotach, gdzie istotne jest jak najlepsze zabezpieczenie przekazywanych danych i ochrona przed cyberprzestępcami.
Jak zostać specjalistą z zakresu cyberbezpieczeństwa?
Istnieje kilka sposobów, aby uzyskać umiejętności i wiedzę potrzebną do działania w obszarze, jakim jest cyberbezpieczeństwo. Jak zacząć i czy cyberbezpieczeństwo jest trudne? Osoby zainteresowane pracą w bezpieczeństwie technologii informatycznych powinny posiadać wykształcenie z dziedziny IT oraz wykazywać się znajomością protokołów bezpieczeństwa, wiedzą na temat szyfrowania, budowy sieci internetowej, tworzenia oprogramowania czy działania systemów operacyjnych. Dzięki odpowiednim kwalifikacjom z nauką zawodu poradzi sobie każda osoba posiadająca wiedzę z zakresu informatyki.
Doskonałym sposobem na pozyskanie odpowiednich kwalifikacji jest ,,Kurs Cyberbezpieczeństwo” organizowany przez CDZ. Dokumentacja, którą otrzymuje absolwent, jest zgodna wymogami MEiN oraz Ustawą o prawie oświatowym.
Istnieje możliwość dofinansowania kursu z Urzędu Pracy. Ponadto uzyskane kwalifikacje zawodowe umożliwiają podjęcie zatrudnienia na terenie całej Unii Europejskiej. Po ukończeniu kursu absolwenci otrzymują zaświadczenie i certyfikat w języku polskim. Dodatkowo można uzyskać dyplom oraz świadectwo.
Co obejmuje kurs Cyberbezpieczeństwo?
Kurs Cyberbezpieczeństwo organizowany przez CDZ to najistotniejsze zagadnienia potrzebne do właściwego wykonywania obowiązków na stanowisku specjalisty cyberbezpieczeństwa. Program kursu obejmuje m.in.:
- Podstawowe terminy i zasady cyberbezpieczeństwa,
- Analizę ryzyka i zarządzanie ryzykiem,
- Ochronę danych osobowych,
- Kryptografię, ochronę i bezpieczeństwo danych,
- Audyt i kontrolę bezpieczeństwa,
- Bezpieczeństwo systemów informatycznych,
- Najnowsze trendy w cyberbezpieczeństwie.
Postaw na przyszłościową dziedzinę zawodową i wybierz kurs, dzięki któremu podejmiesz zatrudnienie zarówno w firmach i instytucjach państwowych, jak i prywatnych.