Czy każdy nauczyciel musi mieć ukończony kurs kierownika wycieczek?

kurs kierownika wycieczek

Podczas wycieczek organizowanych przez szkoły zadbanie o bezpieczeństwo uczniów jest priorytetem. W związku z tym dyrektor placówki oświatowej musi zapewnić rodzicom, że ich dzieci będą miały prawidłową opiekę. Dlatego też warto dowiedzieć się, czy nauczyciel musi mieć kurs kierownika wycieczek, czy też inne wykształcenie potrzebne do sprawowania tej funkcji, a także kto może jechać na tego typu wyjazd.

Kto może jechać na wycieczkę szkolną z uczniami?

Aby wycieczka szkolna się odbyła, należy wyznaczyć opiekuna wycieczki, a także jej kierownika, którzy będą dbali o jej prawidłowy przebieg i bezpieczeństwo uczniów. Osobą decyzyjną w tej kwestii jest dyrektor szkoły organizującej wyjazd. Opiekunem wycieczki może być osoba niebędąca pracownikiem oświaty, dzięki czemu mogą brać w niej udział rodzice uczniów. Jednak w przypadku kierownika, dyrektor zobowiązany jest wybrać do tej funkcji osobę spośród kadry pedagogicznej. Oczywiście wycieczka szkolna nie musi obowiązywać uczniów z jednej klasy, można łączyć dzieci z różnych grup.

Czy nauczyciel musi mieć kurs kierownika wycieczek? Regulacje prawne

Nie każdy nauczyciel ma prawo do tego, by uczestniczyć w wycieczce szkolnej w roli kierownika. Ze względu na odpowiedzialność za grupę wyznaczona osoba ma obowiązek posiadać udokumentowane przygotowanie do sprawowania tej funkcji. Regulacje prawne na ten temat znajdziemy w dwóch rozporządzeniach, które jednocześnie obowiązują.

Po pierwsze według Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 8 listopada 2001 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki kierownikiem wycieczki musi być osoba pełnoletnia. Dodatkowo ma obowiązek mieć odpowiednie przeszkolenie, tj.:

• ukończony kurs kierownika wycieczek szkolnych;
  • zdobyty tytuł instruktora harcerskiego;
  • uprawnienia przewodnika turystycznego;
  • przodownika lub instruktora turystyki kwalifikowanej.

kierownik wycieczki kurs

Po drugie w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 maja 2018 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki określono, że podczas specjalistycznej wycieczki krajoznawczo-turystycznej nie tylko kierownik, ale także i opiekunowie wycieczki mają obowiązek mieć dokument potwierdzający przygotowanie do bezpiecznej realizacji programu wyjazdu.

Czy warto brać udział w kursie kierownika wycieczki?

Zdecydowanie warto zapisać się na kurs kierownika wycieczki. Tego typu szkolenia dają możliwość zdobycia wiedzy z zakresu pełnienia funkcji kierownika i sprawowania opieki nad uczniami podczas wyjść i wyjazdów. Im szerzej omówione jest to zagadnienie podczas kursu, tym lepiej uczestnik radzi sobie w przyszłości z zadaniami podczas wycieczki.

W związku z tym Centrum Doskonalenia Zawodowego oferuje Kurs Kierownika Wycieczek (Opiekuna Wycieczek) online, podczas którego kursant zdobędzie wiedzę na temat: planowania pracy wychowawczej, organizowania pracy kierownika z personelem pedagogicznym i administracyjno-obsługowym oraz ustalania pracy w grupie. Dodatkowo zapozna się z przepisami bezpieczeństwa zdrowia i życia uczestników wycieczki, a także nauczy się prowadzenia stosownej dokumentacji.

Co daje przyszłemu kierownikowi wycieczki kurs online?

Przyszły kierownik wycieczki kurs online może wykonać z każdego miejsca i o wybranym przez siebie czasie. Jedynym warunkiem jest dostęp do komputera lub innego urządzenie z dostępem do internetu. Tak też jest w przypadku Kursu Kierownika Wycieczek (Opiekuna Wycieczek). Jest to szansa na połączenie obowiązków z nauką.

Specjaliści zadbali, by oferowane materiały dydaktyczne miały ciekawą formę, a kształcenie na oferowanej platformie edukacyjnej odbywało się intuicyjnie. Warto dodać, że absolwent po ukończeniu kursu otrzymuje zaświadczenie w języku polskim, które jest honorowane w taki sam sposób, jak po kursie stacjonarnym.