Główne zadania Inspektora Ochrony Danych Osobowych

szkolenie RODO online

Od 2018 r. zmieniły się przepisy dotyczące ochrony danych osobowych, co wpłynęło na dotychczasowe postępowanie firm z uzyskiwanymi informacjami. W dalszej części odpowiemy na kilka pytań dotyczących RODO: co obejmuje, kim jest inspektor ochrony danych osobowych i czym się zajmuje, a dodatkowo poruszymy temat szkoleń RODO online.

RODO – co obejmuje?

Obowiązek ochrony danych osobowych nałożony jest na każde przedsiębiorstwo, które jest administratorem lub podmiotem przetwarzającym te informacje. Przepisy RODO obejmują działania, dzięki którym zostanie zharmonizowana ochrona podstawowych praw i wolności osób fizycznych w związku z czynnościami przetwarzania. Dodatkowo ma to na celu zapewnienie swobodnego przepływu tych danych między państwami członkowskimi.

Kim jest inspektor ochrony danych osobowych?

Administratorzy i podmioty przetwarzające dane osobowe mają obowiązek wyznaczyć inspektora ochrony danych. Może być to pracownik firmy lub osoba z zewnątrz, która będzie właściwie oraz niezwłocznie włączana we wszystkie sprawy związane z RODO. Obowiązkiem inspektora ochrony danych osobowych jest zachowanie tajemnicy lub poufności. Ponadto musi mieć on odpowiednie kwalifikacje zawodowe, które pozwolą mu w sposób prawidłowy wykonywać swoje obowiązki.

Zadania inspektora RODO

Głównym zadaniem inspektora RODO jest informowanie administratora oraz innych pracowników, którzy przetwarzają dane osobowe, o ich obowiązkach wynikających z przepisów prawnych. W związku z tym osoba na tym stanowisku musi stale monitorować, czy nie zachodzą w tej kwestii żadne zmiany w prawie.

Ponadto inspektor ochrony danych osobowych kontroluje, czy zatrudniająca go firma spełnia wymagania przepisów Unii lub państw członkowskich o ochronie danych oraz rozporządzenia. Dlatego też zajmuje się działaniami zwiększającymi świadomość pracowników pod tym kątem, np. za pomocą szkoleń z ochrony danych osobowych.

RODO co obejmuje

Do zadań inspektora RODO należy także współpraca z organem nadzorczym i sprawowanie dla niego funkcji punktu kontaktowego. Co więcej, osoba na tym stanowisku odpowiada za udzielanie na żądanie zaleceń co do oceny skutków dla ochrony danych oraz monitorowanie jej wykonania.

Zapisz się na “Kurs Inspektora Ochrony Danych Osobowych”, aby nauczyć się prawidłowo wykonywać zadania inspektora RODO

Szkolenie RODO online – czy można je w ten sposób przeprowadzić?

Nowoczesne technologie umożliwiają przeprowadzenie szkolenia RODO online bez obaw o jakość kształcenia. Jedynym warunkiem jest dostęp do urządzenia mobilnego z internetem, co dodatkowo umożliwia naukę z każdego miejsca. Ponadto prowadzenie szkolenia RODO online daje szansę na połączenie kształcenia z pracą lub innymi obowiązkami. W związku z tym są coraz chętniej wybieraną formą nauki.

Decydując się na oferowany przez naszą placówkę “Kurs Inspektora Ochrony Danych Osobowych” uczestnik dodatkowo samodzielnie wybiera dni i godziny, w których realizuje program. To dzięki temu, że opracowane przez specjalistów materiały dydaktyczne dostępne są dla kursanta przez cały okres trwania szkolenia RODO online, a także po jego zakończeniu.

Co daje ukończenie szkolenie z ochrony danych osobowych?

Są różnego typu szkolenia z ochrony danych osobowych – przygotowujące do pracy na stanowisku inspektora ochrony danych osobowych, a także poświęcone wdrożeniu pracowników w zasady wynikające z rozporządzenia. Pierwszemu rodzajowi odpowiada “Kurs Inspektora Ochrony Danych Osobowych”, dzięki któremu uczestnik otrzymuje niezbędną wiedzę i umiejętności.

Warto odpowiedzieć także na pytanie odnośnie do tematu szkolenia RODO – co obejmuje? Bowiem program został opracowany tak, by uczestnik poznał wymogi dotyczące przetwarzania danych osobowych i ich ochrony, a także zasady przygotowania firmy do RODO oraz wykonania audytu stanu obecnego. Absolwent tego kursu otrzymuje zaświadczenie w języku polskim potwierdzające pozytywne zakończenie szkolenia z ochrony danych osobowych.