Zaktualizowano dnia 15 listopada 2024
Wzrost świadomości w zakresie profilaktyki, pielęgnacji oraz dbania o zdrowie stóp sprawił, że usługi podologiczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem klientów w różnym wieku. Ty również dostrzegasz potencjał w tej branży i chcesz rozpocząć własny biznes? W artykule znajdziesz wskazówki, jak otworzyć gabinet podologiczny wyposażony w niezbędny sprzęt, a także formalności, które czekają na Ciebie w drodze do wymarzonego miejsca pracy na własny rachunek.
Jak otworzyć gabinet podologiczny? Podstawą wiedza i umiejętności
Do gabinetu podologicznego zgłaszają się różnorodne grupy klientów, w tym osoby starsze borykające się z grzybicą czy wrastającymi paznokciami. Z usług podologów korzystają także sportowcy potrzebujący wsparcia w leczeniu kontuzji i przeciążeń stóp, jak również osoby z różnymi deformacjami oraz odciskami. Sporą część klientów stanowią także Ci, którzy po prostu dbają o kondycję i pielęgnację swoich stóp.
CHCESZ OTWORZYĆ WŁASNY GABINET PODOLOGICZNY? ZAPISZ SIĘ NA KURS I ZDOBĄDŹ NIEZBĘDNE PRZYGOTOWANIE
Tak szerokie spektrum osób korzystających z usług podologa sprawia, że każdy specjalista zastanawiający się nad tym, jak otworzyć gabinet podologiczny, powinien w pierwszej kolejności zadbać o zdobycie solidnych podstaw – zarówno teoretycznych, jak i praktycznych. Od lat najskuteczniejszym sposobem na uzyskanie niezbędnego przygotowania do pracy jest „Kurs podologiczny” online, który jest dostępny w naszej ofercie. W trakcie nauki poznasz m.in.:
- choroby paznokci;
- schorzenia i deformacje stóp;
- elementy anatomii i fizjologii;
- dokumentację w zawodzie podologa;
- specyfikę zawodu podologa.
Ogromną zaletą naszego kursu jest możliwość realizacji online, dzięki czemu możesz z łatwością pogodzić naukę z pracą, realizacją hobby lub innymi obowiązkami. Co więcej, ta oferta to także świetny sposób na oszczędność czasu i pieniędzy na dojazdach, jak ma to miejsce w przypadku klasycznej formy stacjonarnej.
Więcej na temat kwalifikacji do zawodu podologa przeczytasz w innym naszym artykule.
Rejestracja działalności
Jeśli zdobędziesz już niezbędne przygotowanie, musisz zarejestrować swoją działalność. Pamiętaj o kilku najważniejszych krokach, jak:
- wybór formy prawnej – może być to jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG) lub spółka;
- rejestracja w CEIDG (w przypadku JDG) lub KRS (w przypadku spółek);
- uzyskanie NIP i REGON;
- wybór formy opodatkowania – podatek liniowy 19% (opłacalny przy spodziewanych wysokich przychodach z gabinetu podologicznego), skala podatkowa 12% i 32% (progresywna forma opodatkowania, gdzie niższy prób może być korzystny przy niższych dochodach i początku działalności), a także ryczałt (to opcja dla przedsiębiorców ponoszących niskie koszty).
Po rejestracji działalności należy zgłosić ją do ZUS i wybrać odpowiednie opcje składek.
Wymogi sanepidu – gabinet podologiczny
Kolejnym krokiem jest przygotowanie lokalu pod wymogi sanepidu. Gabinet podologiczny powinien spełniać warunki w wielu różnych aspektach – poniżej znajdują się wybrane wytyczne.
Lokalizacja i układ pomieszczeń
Powinien być to odrębny budynek, lokal bądź wyodrębniona część budynku. Dodatkowo należy wydzielić różne strefy – np. na świadczenie usług podologicznych, pomieszczenie sanitarno-higieniczne dla klientów, a także przechowywanie czystej oraz brudnej bielizny i odpadów.
Wyposażenie i higiena
Gabinet powinien być podłączony do instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej, a także posiadać dostęp do ciepłej oraz zimnej wody. Z kolei stanowisko do pedicure powinno być odizolowane od innych stanowisk i wyposażone w brodzik do moczenia nóg z bieżącą wodą bądź przenośny brodzik, który po każdym użyciu należy zdezynfekować i umyć.
Procedury higieniczne i dokumentacja
Należy opracować i wdrożyć procedury, które zapewniają ochronę przed zakażeniami i chorobami zakaźnymi, obejmujące m.in. dezynfekcję skóry. Jeśli chodzi o wymogi sanepidu, gabinet podologiczny powinien być wyposażony także w apteczkę, a także instrukcję postępowania w awaryjnych sytuacjach.
Gabinet podologiczny – wyposażenie
Jeśli zastanawiasz się, jak otworzyć gabinet podologiczny, wyposażenie będzie ważnym etapem przygotowań do startu Twojego biznesu. Na liście niezbędnych elementów powinny znaleźć się:
- fotel podologiczny;
- narzędzia do pedicure medycznego;
- mikromotor;
- lampy diagnostyczne;
- środki dezynfekcyjne.
Bardzo ważnym sprzętem każdego gabinetu podologicznego jest autoklaw, który sterylizuje narzędzia po przeprowadzonym zabiegu.
Własny gabinet podologiczny to szereg korzyści
Rozpoczynając przygodę z podologią, masz szansę nie tylko spełniać swoje zawodowe ambicje, lecz także realnie wpływać na poprawę jakości życia swoich pacjentów. Prowadzenie własnego gabinetu to wiele możliwości – od budowania relacji z klientami po dostosowywanie oferty do zmieniających się trendów i potrzeb rynku. Inwestycja w odpowiednie kwalifikacje pozwoli Ci pracować z dbałością o zdrowie klientów i wysoki poziom świadczonych usług. Chcesz poczuć niezależność i satysfakcję z rozwoju własnego biznesu? Zapisz się na „Kurs podologiczny” online i wykonaj pierwszy krok do prowadzenia swojej działalności.