Kto może założyć i prowadzić szkołę rodzenia?

szkoła rodzenia

Zaktualizowano dnia 24 sierpnia 2023

Założycielem pierwszej szkoły rodzenia w roku 1957 był  ginekolog – Włodzimierz Fijałkowski. Od tamtej pory miejsca ta zdecydowanie się zmieniły ze względu na stale rozszerzany pakiet usług. Wynika to z większego dostępu do wiedzy na temat ciąży, porodu i opieki nad dzieckiem, a także powstawania nowoczesnych urządzeń wspomagających ciężarną. Więcej na ten temat omówimy w dalszej części artykułu.

Kto może założyć i prowadzić szkołę rodzenia? 

Szkoła rodzenia jest placówką przeznaczoną do prowadzenia zajęć skierowanych przede wszystkim dla ciężarnych w ramach przygotowania do porodu, ale również dla ich osób towarzyszących, które w przyszłości mają pomagać w opiece nad dzieckiem

Aktualnie nie ma ustanowionych przepisów określających, kto może założyć i prowadzić szkołę rodzenia. W związku z tym każda osoba ma prawo do tego, aby rozpocząć tego typu działalność. 

Ważne jest jednak, aby lokal, który będzie służył jako miejsce zajęć, spełniał wymogi bezpieczeństwa, potwierdzone pozytywną opinią sanepidu. Osoba, która chce założyć szkołę rodzenia, powinna zapewnić uczestnikom zajęć odpowiedni sprzęt umożliwiający przeprowadzenie ćwiczeń, np. z przewijania dziecka lub jego prawidłowego podnoszenia. Trudno byłoby nauczyć się tego bez przygotowania praktycznego na lalce.

Ze względu na specjalistyczny rodzaj usług bardzo ważne jest, aby kadra zajmująca się szkoleniami o tematyce opieki okołoporodowej miała odpowiednie do tego kwalifikacje. Dlatego też głównie w tej roli zatrudniani są odpowiednio przygotowani instruktorzy (np. po “Kursie Instruktora Szkoły Rodzenia”) lub położne. Ponadto placówki te chętnie organizują zajęcia z lekarzami, fizjoterapeutami oraz psychologami, dzięki czemu uczestnicy poznają różnorodne aspekty tego, co się dzieje podczas ciąży i połogu.

Szkoły rodzenia często otwierane są przy szpitalach, dzięki czemu uczestniczki zajęć mogą zapoznać się z tym, jak wygląda pobyt ciężarnej na oddziale położniczym (oczywiście, o ile placówka uzyska zgodę od szpitala na tego typu zajęcia).

Zapisz się na “Kurs Instruktora Szkoły Rodzenia”, by zdobyć kwalifikacje instruktora

Jak prowadzić szkołę rodzenia?

W prowadzeniu szkoły rodzenia oprócz odpowiednio przygotowanego miejsca, o czym pokrótce pisaliśmy powyżej, kluczowe znaczenie ma program szkolenia. Co więcej, powinna ona umożliwić przychodzenie na zajęciach w parach, co zwiększy szanse na zastosowanie zdobytej wiedzy podczas akcji porodowej. 

Co ważne, program powinien obejmować zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne, które pozwolą przygotować się nie tylko do porodu, ale także do opieki nad dzieckiem po narodzinach. W związku z tym podczas wykładów warto przedstawić zagadnienia obejmujące: 

  • przygotowanie kobiety do kolejnych etapów ciąży;
  • przebieg porodu i połogu;
  • zasady opieki nad noworodkiem i niemowlęciem. 

jak założyć szkołę rodzenia

Podczas zajęć przyszli rodzinie powinni zostać wyposażeni w różnego typu wskazówki dotyczące przygotowania do porodu, m.in.:

  • zorganizowanie wyprawki do szpitala i odpowiedniej dokumentacji;
  • wdrażania ćwiczeń oddechowych i rozluźniających;
  • nauka pozycji i parcia podczas porodu;
  • opracowanie listy rzeczy potrzebnych maluchowi po porodzie;
  • sposoby udzielania wsparcia ciężarnej i łagodzenia bólu;
  • wskazanie ćwiczeń wzmacniających ciało przed porodem.

Warto, aby kolejny cykl ćwiczeń był poświęcony omówieniu i pokazaniu metod prawidłowej opieki nad maluszkiem. Wśród tematów można wskazać:

  • tworzenie więzi z dzieckiem i rola bliskości rodziców z maluchem;
  • prawidłowe wykonywanie czynności higieniczno-opiekuńczych;
  • edukowanie w zakresie zachowań prozdrowotnych.

Dlaczego warto przystąpić na “Kurs Instruktora Szkoły Rodzenia”?

Zdecydowanie warto przystąpić na oferowany przez nas Kurs Instruktora Szkoły Rodzenia, ponieważ podczas jego trwania uczestnik zdobędzie umiejętności potrzebne do pracy jako instruktor rodzenia, a także zdobędzie wiedzę na temat prowadzenia szkoły rodzenia. 

W programie znajdują się zagadnienia związane z komunikacją z klientami, autoprezentacją instruktora i mową ciała, rolą marketingu w promowaniu swojej szkoły i nie tylko. Ponadto kursant zdobędzie wszechstronną wiedzę z zakresu teorii porodu, dzięki czemu doskonale sprawdzi się w roli instruktora.

Absolwent “Kursu Instruktora Szkoły Rodzenia” otrzymuje kwalifikacje instruktora zgodne z MEN, czego potwierdzeniem jest zaświadczenie i certyfikat instytucji.