Rola doradcy restrukturyzacyjnego

doradca restrukturyzacyjny

Praca doradcy restrukturyzacyjnego wiąże się z wieloma zadaniami, które wymagają od osób w tym zawodzie bardzo dobrej znajomości prawa, a także indywidualnego podejścia do danej sprawy. Więcej na temat uprawnień zawodowych będziemy omawiali w dalszej części artykułu, a ponadto odpowiemy na pytania: kiedy kończy się rola syndyka, co daje licencja doradcy restrukturyzacyjnego, a także jak wygląda egzamin wymagany do wykonywania tego zawodu.

Prawo restrukturyzacyjne – Ustawa

Obowiązująca w prawie restrukturyzacyjnym ustawa weszła w życie z dniem 15 maja 2015 r. i określono ją jako: Ustawa Prawo restrukturyzacyjne. Jej zadaniem jest regulowanie czynności dotyczących zawierania układu z wierzycielami przez dłużnika niewypłacalnego lub zagrożonego niemożnością wypłacenia, a także zawarto w niej są określenie skutków tego układu. Dodatkowo wskazuje na zasady przeprowadzania działań sanacyjnych. Stanowi ona podstawę prawną, którą wykorzystuje się w pracy doradcy restrukturyzacyjnego.

Zapisz się na “Kurs na Doradcę Restrukturyzacyjnego”, by zdobyć wiedzę i umiejętności potrzebne do pracy jako doradca restrukturyzacyjny

Doradca restrukturyzacyjny: egzamin 

To, jak zostać syndykiem, jest bezpośrednio związane z rozpoczęciem pracy jako doradca restrukturyzacyjny. Wynika to z tego, że do wykonywania tego zawodu niezbędne jest pozytywne ukończenie egzaminów dla osób ubiegających się o licencję doradcy restrukturyzacyjnego. Egzamin ten odbywa się przed Komisją Egzaminacyjną specjalnie powołaną przez Ministra Sprawiedliwości. Polega on na rozwiązaniu testu oraz zadania problemowego. 

Aby został on zaliczony, należy uzyskać wymaganą ilość punktów z każdej części. Przyszły doradca restrukturyzacyjny egzamin wykonuje w formie testu, a następnie wykonuje zadanie problemowe wraz z wytycznymi odnoszącymi się do sposobu jego rozwiązania. Jeżeli uczestnik zda każdą z części, otrzymuje licencję, dzięki której może pracować jako doradca restrukturyzacyjny. Więcej informacji na temat tego dokumentu oraz tego, jak zostać syndykiem, opisywaliśmy w naszym artykule: Kurs doradcy restrukturyzacyjnego a licytacje syndyka.

Co daje licencja doradcy restrukturyzacyjnego?

Na początku warto podkreślić, że licencja doradcy restrukturyzacyjnego często określana jest również jako licencja syndyka. Jest to stara nazwa określająca ten dokument, która obowiązywała przed wejściem w życie Ustawy z dnia 15 maja 2015 r. Prawo restrukturyzacyjne. Uprawnia ona do wykonywania czynności:

  • syndyka na podstawie Ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. – Prawo upadłościowe;
  • nadzorcy i zarządcy na podstawie Ustawy z dnia 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne;
  • zarządcy w egzekucji przez zarząd przymusowy na podstawie Ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego.

prawo restrukturyzacyjne ustawa

W związku z tym rolą doradcy restrukturyzacyjnego jest działalność związaną z bezpieczeństwem obrotu gospodarczego. Wykonuje czynności adekwatne do tego, którą z powyższych funkcji sprawuje. Warto dodać, że może również zajmować się zadaniami z zakresu doradztwa restrukturyzacyjnego.

Kiedy kończy się rola syndyka?

W postępowaniu o ogłoszenie upadłości rolą syndyka jest m.in. zawarcie projektu umowy nakreślającej warunki sprzedaży na warunkach określonych w postanowieniu sądu, przekazanie funduszowi sekurytyzacyjnemu świadczeń otrzymanych od dłużników z tytułu wierzytelności i inne tego typu zadania związane z postępowaniem. Zatem, kiedy kończy się rola syndyka? Z chwilą zakończenia postępowania upadłościowego, kiedy zostanie już opracowany plan spłaty zadłużenia.

Po co wykonuje się “Kurs na Doradcę Restrukturyzacyjnego”?

Kurs na Doradcę Restrukturyzacyjnego” umożliwia zapoznanie się kursantowi z obowiązkami, jakie wykonuje doradca restrukturyzacyjny w swojej pracy. Uczestnik szkolenia poznaje tematy  dotyczące potrzebnych mu zagadnień dotyczących prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego. Wśród nich wymienia się m.in. tematy, takie jak.:

  • przebieg postępowania restrukturyzacyjnego oraz upadłościowego,
  • rola i obowiązki syndyka, zarządcy i doradcy restrukturyzacyjnego czy nadzorcy sądowego,
  • plan podziału funduszy masy ze szczególnym uwzględnieniem pozycji wierzytelności zabezpieczonych zastawem, zastawem rejestrowym, zastawem skarbowym, hipoteką czy hipoteką morską.

Warto dodać, że po ukończeniu “Kursu na Doradcę Restrukturyzacyjnego” i zdaniu egzaminu końcowego uczestnik szkolenia otrzymuje kwalifikacje doradcy restrukturyzacyjnego zgodne z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej, a także zaświadczenie o ukończeniu kursu.