User experience. Co to jest i jak zostać specjalistą UX?

pexels-nemuel-6424590

Dzięki nieustannemu unowocześnianiu wszelkich systemów i rozwoju technologii rozrasta się branża IT, jak i wzrasta zapotrzebowanie na pracowników specjalizujących się w określonych obszarach. Wśród osób, których działania mają istotne znaczenie dla kontaktu z odbiorcami i wyróżniania się na tle konkurencji, znajdują się m.in. specjaliści User experience. Co to za pojęcie, z czym się wiąże i na czym polega praca na stanowisku UX designer?

User experience – co to jest i dlaczego ma tak duże znaczenie?

User experience to pojęcie, które w branży określane jest również skrótem UX i oznacza doświadczenia odbiorcy w związku z użytkowaniem danej strony internetowej czy aplikacji. User experience to szereg aspektów ściśle związanych z praktycznym i funkcjonalnym działaniem danej witryny oraz możliwością sprawnego zrealizowania celu, w jakim dany użytkownik odwiedza aplikację czy stronę. W User experience istotne jest też pozytywne wrażenie odbiorcy oraz poczucie satysfakcji z odwiedzin danej witryny.

Dbaniem o doświadczenia użytkowników w związku z korzystaniem z danej strony internetowej czy aplikacji zajmują się specjaliści UX Designer. Dzięki takim osobom możliwe jest bieżące monitorowanie zachowań i typowych działań wykonywanych przez odbiorców, co ma znaczny wpływ na ponowne skorzystanie z usług czy zakupów na określonej stronie w przyszłości. UX Designerzy na bieżąco dokonują również zmian, które mają na celu zwiększenie pozytywnego odbioru i uzyskanie lepszych wyników sprzedażowych czy też osiągnięcie wyższego wskaźników konwersji.

ZDOBĄDŹ TEORETYCZNĄ I PRAKTYCZNĄ WIEDZĘ NA TEMAT USER EXPERIENCE. POSTAW NA „KURS UX DESIGNER”!

Główne elementy UX – co składa się na obszary działań specjalistów ds. User experience?

Na działania User experience składa się kilka istotnych elementów. Należy do nich przede wszystkim:

• dostępność i przejrzystość oraz możliwość dopasowania do różnych użytkowników;
  • responsywność – dostosowanie wyglądu stron i aplikacji do urządzeń mobilnych różnego typu;
  • sprawne i szybkie działanie, w tym wydajność strony;
  • zastosowanie wygodnej w użytkowaniu i czytelnej nawigacji po poszczególnych opcjach na stronie;
  • design – to zarówno kolorystyka, rozkład poszczególnych elementów, rodzaje czcionek, jak i ogólny styl, w jakim utrzymana jest strona i przekaz;
  • tekst – treści dobrane pod kątem SEO, języka, odbiorcy, korzyści, ale też sugestii i realizacji zamierzonych celów (UX Writing);
  • wideo, grafiki, ilustracje, animacje, ikony.

Na User experience wpływ ma także umieszczanie na stronie lub w aplikacji CTA. Takie wezwanie do działania ma zwiększać sprzedaż, a często też stanowić bezpośrednie odniesienie do konkretnej usługi czy opcji zakupu.

Jak zostać UX Designerem?

W kwestii tego, jak zostać UX Designerem, do wyboru jest kilka możliwych opcji i ścieżek. Pracę na tym stanowisku może uzyskać osoba z wykształceniem wyższym kierunkowym w zakresie informatyki i dziedzin pokrewnych, ale też ktoś, kto nie posiada dyplomu ukończenia studiów informatycznych. Skuteczność, kreatywność oraz umiejętność posługiwania się niezbędnymi narzędziami to kluczowe wytyczne niezbędne na stanowisku UX Designer. Jak zacząć więc karierę w tym zawodzie?

Doskonałym sposobem na szybkie uzyskanie odpowiednich umiejętności w zakresie User experience jest ukończenie specjalnego kursu, podczas którego podejmowane są kluczowe i aktualne zagadnienia istotne dla efektywnej pracy w tym zawodzie. Warto też odpowiadając na ofertę pracy, stworzyć własne portfolio i zaprezentować wyniki dotychczasowych działań w sferze UX, jak i pomysły na poprawę efektów danej firmy pod tym względem.

user experience co to

Co zrobić, aby zdobyć pracę jako UX Designer? Jak zacząć i zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie?

Kluczem do stworzenia solidnej kandydatury na rynku pracy w zakresie User experience jest nie tylko portfolio. Dotyczy to również osób, które posiadają doświadczenie jako UX designer. Jak zacząć staranie się o wyższe wynagrodzenie i awans zawodowy? Niezbędne jest tu nieustanne aktualizowanie wiedzy i doskonalenie umiejętności zarówno w sposób samodzielny, jak i poprzez specjalistyczne szkolenia, warsztaty czy kursy. Dobrym wyborem dla początkujących w branży, jak i osób, które chcą poszerzyć swoje kwalifikacje, jest ,,Kurs UX Designer” dostępny na platformie dydaktycznej Centrum Doskonalenia Zawodowego. Kurs jest zgodny z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki oraz Ustawą o prawie oświatowym. Absolwent otrzymuje dokumentację zgodną z wymogami MEiN oraz certyfikat w języku polskim. Dzięki akredytacji uczelni wyższej można otrzymać dodatkową dokumentację wydawaną przez uczelnie w postaci dyplomu w skórzanej oprawie i świadectwa ukończenia kursu. Kształcenie możliwe jest do zrealizowania z dofinansowaniem z Urzędu Pracy.