Co to jest sztuczna inteligencja i jak ją wykorzystać w biznesie?

jak działa sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja na dobre wkroczyła w różne obszary naszego życia. Coraz częściej specjalistyczne mechanizmy wykorzystywane są podczas dokonywania przez nas zakupów online, prowadzenia aut, obsługi różnorodnych urządzeń czy przy wyszukiwaniu konkretnych informacji w sieci. Jak działa sztuczna inteligencja i czy do przyszłościowych zawodów można zaliczyć specjalistę AI? Praca w tej branży to z pewnością jedno z ciekawych i dobrze płatnych wyzwań. Sprawdź, jak zarabiać na sztucznej inteligencji!

Co to jest AI?

Aby mówić o posługiwaniu się AI w kontekście zawodowym, warto najpierw odpowiedzieć na pytanie, co to jest sztuczna inteligencja. Mianem sztucznej inteligencji określa się zdolność urządzeń i maszyn do wykazywania umiejętności ludzkich, spośród których na pierwszy plan należy wysunąć uczenie się, rozumowanie, planowanie czy kreatywność. Dzięki takim mechanizmom poszczególne systemy i oprogramowania postrzegają i analizują otoczenie, przetwarzają zastaną rzeczywistość, rozpoznają napotykane problemy i rozwiązują je, osiągając określony cel.

W kontekście tego, jak działa sztuczna inteligencja, niezwykle ważne jest też uczenie się wspomnianych systemów. Każde działanie jest gromadzone w bazie danych i stanowi jeden z punktów odniesienia dla przyszłych zdarzeń. W rezultacie można stwierdzić, że urządzenia są w stanie się uczyć i wyciągać wnioski, podobnie jak człowiek, a na każdy kolejny zaistniały problem odpowiadają z coraz większą precyzją.

POSTAW NA ZAWÓD PRZYSZŁOŚCI I WYBIERZ „KURS SZTUCZNA INTELIGENCJA W BIZNESIE I AUTOMATYZACJA PROCESÓW BIZNESOWYCH”

Jak działa AI?

Podstawą działania AI jest samodzielne uczenie maszynowe maszyn i urządzeń, a następnie ich adaptacja do nowych sytuacji. Polega to na rozpoznawaniu określonych wzorców posiadanych w bazie danych i podejmowaniu decyzji na podstawie określonych informacji. Obecnie w branży AI wykorzystuje się różne techniki uczenia maszynowego. Jedną z najpopularniejszych jest uczenie wzmocnione, które polega na interakcji z bodźcami i otrzymywaniu nagród lub kar w zależności od jakości zastosowanej odpowiedzi.

Co to jest sztuczna inteligencja w kontekście jej programowania? AI to całe zestawy specjalistycznych instrukcji oraz reguł zawartych w algorytmach tworzących systemy odpowiedzialne za rozpoznawanie tekstu, dźwięku czy obrazu. To m.in. sieci neuronowe, drzewa decyzyjne czy algorytmy genetyczne, co dopasowywane jest w zależności od dziedziny i branży.

Jak wykorzystać sztuczną inteligencję w pracy i biznesie?

Istnieje wiele odpowiedzi na pytanie, jak zarabiać na sztucznej inteligencji. Dzięki systemom AI możliwe jest dokładne poznanie preferencji, oczekiwań, potrzeb i zainteresowań konsumentów, co znacznie ułatwia dopasowanie do nich wyświetlanych ofert oraz produktów. AI przydaje się również do zwiększenia wygody życia i zapewnienia ludziom komfortu. Produkcja coraz bardziej intuicyjnych urządzeń, spełniających indywidualne wymagania, inteligentnych domów i wirtualnych asystentów to coś, co jest niezwykle kuszące i dostępne coraz szerszej grupie odbiorców.

Sztuczna inteligencja znacznie ułatwia też procesy produkcyjne, logistyczne i transportowe. To o wiele sprawniejsza realizacja zamówień, redukcja możliwych pomyłek i wzrost zadowolenia klientów. Na AI korzystają też m.in. branże projektowe, które mają możliwość wizualizacji oczekiwań klientów, co z kolei przekłada się na większe zaufanie i ostatecznie pozytywną decyzję co do podjęcia współpracy.  

Jak stworzyć własną sztuczną inteligencję?

W ramach AI możliwe jest również utworzenie własnej sztucznej inteligencji, z czym poradzi sobie specjalista AI. Praca nad tego typu zadaniem uwzględnia tzw. Machine Learning, czyli uczenie maszynowe będące jednym z podzbiorów AI. To nauczanie urządzeń i komputerów w zakresie tego, jak pozyskiwać wiedzę w oparciu o posiadane dane i doskonalenie zdobytych doświadczeń.

co to jest sztuczna inteligencja

Uczenie maszynowe skupia się na tym obszarze, który nie został zaprogramowany, a wypracowany. To działania mające na celu wyszukiwanie najlepszych rozwiązań w zbiorze danych i formułowanie jak najtrafniejszych prognoz.

Jak zostać specjalistą z zakresu sztucznej inteligencji?

Specjalista AI zajmuje się projektowaniem i rozwojem systemów sztucznej inteligencji w różnego rodzaju przedsiębiorstwach i innych instytucjach. Aby pozyskać odpowiednią wiedzę i umiejętności praktyczne w tym zakresie należy zdobyć stosowne kwalifikacje, które zapewnia ,,Kurs Sztuczna inteligencja w biznesie i automatyzacja procesów biznesowych” organizowany przez CDZ.

Absolwent otrzymuje dokumentację zgodną z wymogami MEiN, certyfikat w języku polskim. Dzięki akredytacji uczelni wyższej istnieje także szansa na uzyskanie dodatkowej dokumentacji w postaci dyplomu w skórzanej oprawie i świadectwa ukończenia kursu. Ponadto uzyskanie kwalifikacji uprawnia kursanta do podjęcia pracy na terenie całej Unii Europejskiej.

Kurs Sztuczna inteligencja w biznesie i automatyzacja procesów biznesowych w CDZ można zrealizować z dofinansowaniem z Urzędu Pracy. Ponadto każdy absolwent uzyskuje też atrakcyjne zniżki na kolejne kursy kwalifikacyjne oferowane w naszej placówce.

Co ciekawego na kursie?

W ramach kursu możliwe jest pozyskanie aktualnej, interesującej i praktycznej wiedzy z obszaru AI, która nie tylko zwiększy posiadane kwalifikacje uczestnika, ale też możliwości zawodowe. W programie kursu znajdują się m.in. takie zagadnienia, jak:

  • Automatyzacja procesów biznesowych;
  • Python – podstawy programowania i analiza danych;
  • Uczenie maszynowe;
  • Deep Learning;
  • AI w świetle prawa;
  • Metody rozpoznawania i analizy obrazów;
  • Podstawy zarządzania w warunkach transformacji cyfrowej.

Postaw na jakość i wiedzę przekazywaną przez najlepszych specjalistów w branży i wybierz przyszłościowy kurs na platformie cdz.edu.pl!