Regulamin makijażystki: co powinien zawierać?

zawód makijażystka

Zawód makijażystka to doskonałe zajęcie zarówno dla osób, które chcą podjąć pracę w salonach kosmetycznych, jak i otworzyć własny biznes oraz działalność. To wówczas możliwość zorganizowania codziennych obowiązków zgodnie z własnymi upodobaniami i na własnych zasadach. Poza odpowiednim lokalem na salon, wyposażeniem, sprzętami czy produktami do makijażu w zawodzie makijażystki prowadzącej własny salon istotny jest również regulamin makijażystki. Co to jest, co powinien zawierać taki regulamin i dlaczego należy go stworzyć?

Czym jest regulamin makijażystki?

Regulamin to zbiór zasad i warunki, które porządkują sposób wykonania usługi i stanowią podstawę dla rozwiązywania wszelkich niejasności czy roszczeń. Taki dokument powinna sporządzić każda osoba, która decyduje się na sprzedaż określonych produktów lub wykonanie usług. Stosowny regulamin można dopasować do każdego rodzaju czynności, jak i pod każdy zawód. Makijażystka to osoba, która również wykonuje określoną usługę, dlatego sporządzenie stosownego regulaminu powinno być podstawą przed rozpoczęciem działalności i przyjęciem pierwszego klienta.

Osoba zakładająca swój salon powinna zadbać o to, aby regulamin makijażystki był łatwo dostępny zarówno dla klientów przychodzących do salonu na wykonanie usługi lub jej rezerwację, jak i dla tych, którzy umawiają się na makijaż online.

DOWIEDZ SIĘ, JAK OTWORZYĆ WŁASNY SALON I ZDOBĄDŹ UMIEJĘTNOŚCI POTRZEBNE DO ZOSTANIA PROFESJONALNĄ KOSMETYCZKĄ. WYBIERZ „KURS MAKIJAŻU”!

Regulamin makijażystki – co powinien zawierać?

W regulaminie makijażystki powinny znaleźć się paragrafy, które będą zawierały nie tylko dane osoby wykonującej zawód makijażystki, ale również informacje teleadresowe salonu, w którym wykonywana będzie usługa. To również podstawowe zasady i opis procesu wykonywania samego makijażu wraz z istotnymi kwestiami, o które powinien zadbać klient przed wykonaniem makijażu.

W regulaminie makijażystki musi też znaleźć się informacja dotycząca sposobu zapłaty za usługę, kwestie związane z ewentualną reklamacją i warunki jej rozpatrywania. Niezbędna jest też informacja o ochronie danych osobowych klientów.

Regulamin makijażystki – wzór

Aby nie zapomnieć o istotnych zapisach, które powinien zawierać regulamin makijażystki, warto stworzyć stosowny dokument w oparciu o poniższy wzór. Dobry i kompletny regulamin można stworzyć na podstawie schematu z takimi elementami jak:

• Wykonawca usługi – należy tu podać szczegółowe dane makijażystki oraz salonu kosmetycznego wraz z numerem telefonu, adresem mailowym i innymi możliwościami kontaktu;
  • Rezerwacja terminu – informacje dotyczące sposobu rezerwacji terminu wykonania usługi, a także dane związane z koniecznością zapłaty zadatku (jeżeli jest wymagany). Trzeba też podać sposób, w jaki zadatek może zostać opłacony, wraz z numerem konta bankowego i potrzebnymi danymi. Należy też odnotować, jakie są konsekwencje braku wpłaty zadatku;
  • Przygotowanie się do wizyty – istotne dla klienta informacje, konsekwencje spóźnienia oraz wyszczególnienie, czego nie należy robić przed wykonaniem makijażu (np. depilacja czy korzystanie z solarium);
  • Inne zasady wykonania usługi – czas trwania usługi, możliwość realizacji z dojazdem do klienta, szczegółowe warunki wykonywania usług specjalnych, takich jak np. makijaż ślubny, rodzaj kosmetyków, jakimi wykonywany jest makijaż itp.;
  • Odwołanie rezerwacji – zasady odwołania umówionej wizyty wraz z określeniem sposobu odzyskania zadatku, jeżeli taka opcja przysługuje;
  • Zwroty należności – rozliczenia w wyniku niewykonania usługi oraz opis sytuacji, kiedy jest to możliwe;
  • Ochrona danych osobowych;
  • Postanowienia końcowe.
regulamin makijażystki

Aby stworzyć salon kosmetyczny, który będzie cieszył się powodzeniem, ważne jest nie tylko sporządzenie regulaminu, określenie rodzaju usług czy wynajęcie lokalu w dobrej lokalizacji. Najistotniejsze są umiejętności, jakie posiada osoba decydująca się na wykonywanie zawodu makijażystki.

Jaki kurs sprawdzi się najlepiej?

Aby zdobyć potrzebną wiedzę w tym zakresie i nauczyć się wykonywania różnego rodzaju makijaży, warto wybrać “Kurs Makijażu” dostępny na platformie dydaktycznej Centrum Doskonalenia Zawodowego. Kurs jest zgodny z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki oraz Ustawą o prawie oświatowym. Absolwent kursu otrzymuje dokumentację zgodną z wymogami MEiN oraz certyfikat w języku polskim. Dzięki uzyskanej akredytacji uczelni wyższej możliwe jest również uzyskanie dodatkowej dokumentacji wydawanej przez uczelnię w postaci świadectwa ukończenia kursu oraz dyplomu w skórzanej oprawie. Istnieje możliwość dofinansowania kształcenia z Urzędu Pracy. Postaw na rozwój swoich umiejętności i stwórz salon makijażu, o jakim marzysz!