Kosmetolog a kosmetyczka – jakie są różnice w tych zawodach?

kosmetolog czy kosmetyczka

Zdrowa skóra, piękne włosy i lśniące paznokcie – prawdopodobnie każdy chciałby je mieć – jednak nie jest to możliwe bez odpowiedniego zadbania o ich kondycję. Kosmetolog czy kosmetyczka? Do kogo udać się na konsultacje? To pytanie, na które warto sobie odpowiedzieć, zanim zdecydujemy się na jakiś zabieg. Dlatego też w tym artykule wskażemy, czym zajmują się ci specjaliści, a także jakie różnice można wskazać pomiędzy zawodem kosmetologa a kosmetyczki.

Kosmetolog a kosmetyczka – czym się różnią?

Często zdarza się spotkać ze stosowaniem nazw tych profesji jako synonim ze względu na to, że zakres ich obowiązków jest podobny. To dlatego, że każdy z nich zajmuje się zabiegami pielęgnacyjnymi. Mimo to można wskazać trzy główne przykłady tego, jakie są różnice pomiędzy kosmetologiem a kosmetyczką.

Po pierwsze: kod zawodu

Jak wspomnieliśmy kosmetyczka i kosmetolog nie są tym samym zawodem. Każdy z nich został w osobno uwzględniony w klasyfikacji zgodnej z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 07.08.2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania opartej na Międzynarodowym Standardzie ISCO, w której kod zawodu dla:

  • kosmetologa to 229903.
  • kosmetyczki to 514202.

Zapoznaj się z naszą ofertą kursów dających kwalifikacje przydatne w zdobyciu wymarzonej pracy

Po drugie: zadania zawodowe

Zanim wskażemy dokładną różnicę w zadaniach zawodowych osób w tych profesjach, warto nakreślić podobieństwo pomiędzy kosmetologiem a kosmetyczką. Bowiem każdy z nich jest specjalistą zajmującym się zabiegami mającymi wpływ na skórę. Z tym że kosmetolog nie wykonuje tylko zabiegów pielęgnacyjnych, ale także lecznicze i profilaktyczne skóry, a kosmetyczka koncentruje się na czynnościach mających na celu upiększenie wyglądu.

kosmetyczka a kosmetolog

W związku z tym kosmetyczka wykonuje zabiegi głównie na dłonie, twarz i stopy, takie jak:

  • manicure;
  • pedicure;
  • regulacje brwi;
  • zagęszczanie brwi;
  • makijaże;
  • peelingi;
  • maseczki itd.

Natomiast kosmetolog w swojej pracy wykonuje bardziej zaawansowane zabiegi na ciało z wykorzystaniem specjalistycznych urządzeń. Wśród przykładowych zadań zawodowych wymieniamy:

  • diagnostykę skóry;
  • dobranie zabiegów kosmetologicznych do potrzeb klienta;
  • stosowanie i zalecanie odpowiednio wybranych kosmetyków;
  • współpraca z lekarzami specjalizującymi się skórą;
  • wykonaniem zabiegów typu: laserowe odmładzanie skóry;
  • monitorowanie efektów.

Po trzecie: wykształcenie

Zawód kosmetyczki może otrzymać osoba, która ukończyła kształcenie w szkole policealnej na kierunku technik usług kosmetycznych lub w tzw. studium kosmetycznym. Okres nauki w tych placówkach oświatowych trwa 2 lata i kończy się egzaminem zawodowym.

Innym rodzajem ścieżki edukacyjnej potrzebnej do pracy jako kosmetyczka jest wykonanie kursów, które umożliwią w sposób teoretyczny, a także praktyczny zapoznać się ze wszelkimi obowiązkami zawodowymi. Przykładem takiego szkolenia jest Kurs Zawodowy Kosmetyczny”, dzięki któremu można zdobyć kwalifikacje kosmetyczne.

W przypadku kosmetologa możliwe jest rozpoczęcie studiów wyższych na kierunku Kosmetologia. W zależności od ich poziomu czas trwania nauki dla licencjata wynosi 3 lata, a dla magistra – 5 lat. 

Tak, jak w przypadku kosmetyczki, kosmetolog również ma możliwość wybrania innej ścieżki edukacyjnej. Wtedy to powinna zdecydować się na szkolenie, które pozwoli mu zdobyć kwalifikacje potrzebne do pracy w zawodzie. Sposobem na to jest przystąpienie na Kurs Zawodowy Kosmetologa i jego pozytywne ukończenie.

Dlaczego kursy mogą być wystarczające do podjęcia pracy w zawodzie?

Nasza placówka oświatowa od lat zajmuje się kształceniem osób, które chcą zwiększać swoje kwalifikacje. Dbamy o to, aby uczestnik oferowanych przez nas kursów (w tym: “Kursu Zawodowego Kosmetologa” i “Kursu Zawodowego Kosmetycznego”) zdobyli wszechstronną wiedzę umożliwiającą im zdobycie legalnego zatrudnienia.

Dlatego też absolwenci szkolenia otrzymują zaświadczenie w języku polskim o ukończeniu szkolenia, a także kwalifikacje są zgodne z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej oraz Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 07.08.2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania opartej na Międzynarodowym Standardzie ISCO.