Karta klienta w gabinecie kosmetologa – wymagania prawne

karta klienta kosmetologia

Gabinet kosmetologiczny oferuje usługi związane z różnego typu zabiegami leczniczymi i upiększającymi skórę. Ponadto osoby tam zatrudnione zajmują się dobieraniem odpowiednich kosmetyków i edukowaniem w zakresie pielęgnacji. Miejsca te muszą spełniać standardy czystości i bezpieczeństwa, a także zatrudnić wykwalifikowaną kadrę w celu zapewnienia jak najlepszej jakości usług. Jednym ze sposobów dbania o usługobiorcę jest prowadzenie karty klienta, o której więcej będziemy pisali w dalszej części artykułu.

Karta klienta – kosmetologa a prawo

Zawód kosmetologa nie doczekał się jeszcze regulacji ustawowej. W ubiegłym roku powstał projekt ustawy o zawodzie kosmetologa, jednak nie został on wdrożony w życie. W ocenie Naczelnej Rady Lekarskiej stanowił on próbę stworzenia zawodu niemedycznego, który miałby atrybuty zawodu medycznego, np. prowadzenie dokumentacji. 

kosmetolog

Czy to oznacza, że salony beauty nie muszą prowadzić karty klienta? W świetle prawa nie ma takiego obowiązku. Jednak trudno wyobrazić sobie dobrze prosperujący gabinet kosmetologiczny bez dokumentacji zawierającej informacje na temat przeprowadzonych zabiegów.

Zapisz się na “Kurs Zawodowy Kosmetologa”  by zwiększyć swoje szanse zatrudnienia w salonie kosmetologicznym

Co powinno znaleźć się w karcie klienta? 

W karcie klienta musi znaleźć się wywiad, dzięki któremu kosmetolog będzie mógł poznać potrzeby osoby pragnącej skorzystać z usług gabinetu. Ponadto umożliwia on dobranie odpowiedniego zabiegu i wykluczenie ewentualnych przeciwskazań. 

Następnie kosmetolog ma obowiązek zapoznać klienta z opisem wykonywanych przez niego czynności wraz z przedstawieniem efektów, zaleceń przed i po zabiegu, a także ewentualnych powikłań. Dopiero wtedy daje zainteresowanemu zgodę do podpisania, która powinna znaleźć się w karcie klienta.

Kolejnym dokumentem, jaki powinien znaleźć się w salonie kosmetologicznym, jest karta przebiegu zabiegów omawiająca, co zostało wykonane oraz kto było odpowiedzialny za usługę. Jest to bardzo ważne szczególnie w salonach, gdzie pracuje więcej osób. Dzięki temu będą wiedzieli, co robiła inna kosmetyczka poprzednim razem.

Co więcej, salony kosmetologiczne powinny zadbać o to, aby zdobyć od swoich klientów zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

Czy po kursie można pracować w gabinecie kosmetologicznym?

Oferowany przez nas “Kurs Zawodowy Kosmetologa został opracowany z myślą o wszystkich osobach, które chcą rozpocząć pracę w gabinetach kosmetologicznych. W związku z tym program umożliwia kursantowi zdobycie wiedzy ogólnej z zakresu pielęgnacji ciała, twarzy, oczu, dłoni itd. Co więcej, kursant zostanie wyposażony w umiejętności zwiększające szanse na zdobycie zatrudnienia w gabinecie kosmetologicznym.

Warto dodać, że uczestnik po pozytywnym ukończeniu kształcenia “Kursu Zawodowego Kosmetologa” otrzyma zaświadczenie MEN oraz certyfikat w języku polskim o ukończeniu kursu. Co najważniejsze absolwent zdobywa kwalifikacje kosmetologa zgodne z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej oraz Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 07.08.2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania opartej na Międzynarodowym Standardzie ISCO.