W dzisiejszych czasach coraz częściej dostrzegamy ogromną rolę, jaką odgrywa w organizacji naszego życia samopoczucie, nastawienie, wiara we własne siły czy rozsądne podejście do poszczególnych kwestii. Niestety w natłoku obowiązków, problemów i wszechobecnego stresu nie zawsze jesteśmy w stanie w pełni skupić się na sobie i kształtowaniu swoich mocnych stron. Wówczas bardzo pomocną osobą bywa life coach. Kto to jest, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z pomocy takiego specjalisty i jak zostać life coachem?
Life coach – kto to jest i na czym polega life coaching?
Life coach to jeden z najmłodszych zawodów i jednocześnie profesja, która staje się coraz bardziej pożądana przez potencjalnych klientów. Osoba pracująca na stanowisku life coach to specjalista kompleksowo i holistycznie pomagający wydobyć wszelkie własne cechy pozytywne, a jednocześnie ujarzmić słabe strony. Life coaching daje możliwość pełnego startu od nowa i zbudowania siebie w sposób stabilny, zwłaszcza od strony emocjonalnej.
Life coachning to specjalny rodzaj coachingu, który ukierunkowany jest ściśle na indywidualną osobę, jej potrzeby i odczucia względem siebie. Działania w ramach kolejnych sesji nie stawiają sobie za cel ściśle osiągnięcia konkretnego awansu zawodowego czy ułożenia określonych relacji międzyludzkich. Life coach ma za zadanie zmotywować daną osobę do działania na korzyść siebie, pomóc przejść przez trudniejszy moment w życiu czy uwierzyć we własne możliwości.
W ramach life coachingu możliwe jest określenie i doprecyzowanie celów życiowych, znalezienie ogólnego sensu czy kierunku działania. Life coach kładzie nacisk zarówno na kondycję fizyczną, psychiczną, jak i rozwój mentalny. Taki mentor osobisty pomaga zmienić myślenie o sobie i otaczającym świecie oraz sprawić, że określona osoba sama ze sobą poczuje się znacznie lepiej.
Life coach a psycholog – różnice
Wiele osób może dostrzec podobieństwa i zamiennie stosować takie pojęcia jak psycholog, terapeuta i life coach. Należy jednak jasno rozgraniczyć te osoby. Psychologowie zajmują się pacjentami, a więc osobami, które mają określony problem, który często podawany jest leczeniu.
W life coachingu nie występuje stan wymagający terapii czy leczenia. Osoby korzystające z usług life coachów to klienci – nie pacjenci, a celem spotkań jest wielokierunkowy rozwój, a nie pozbycie się nieprawidłowości czy choroby.
Ile zarabia life coach?
Osoby, które myślą o zmianie dotychczasowej pracy zawodowej lub chcą podjąć pracę, w której będą pomagać innym, często zastanawiają się, ile zarabia life coach. Wysokość wynagrodzenia jest dość trudna do oszacowania. Kwota zależy od wielkości miasta, umiejętności personalnych, ale też osób i ich oczekiwań względem life coacha.
Inaczej też kształtują się zarobki life coachów, którzy pracują w ramach różnego rodzaju placówek wspierających rozwój osobisty i prowadzą własną działalność gospodarczą, co wiąże się z wieloma różnymi wydatkami. Średnie wynagrodzenie w life coachingu można jednak oszacować na 9 490 zł brutto, co daje 6 799 zł netto.
Jak zostać life coachem?
W kwestii tego, jak zostać life coachem, istnieje wiele odpowiedzi. Nie ma jednej określonej drogi, która stanowiłaby idealny wzór dla wykształcenia niezbędnego w pracy na stanowisku life coacha. Z pewnością kandydat do wykonywania zawodu life coacha musi charakteryzować się empatią, umiejętnością słuchania, cierpliwością i kreatywnością. Przydatne w pracy life coacha bywają studia z zakresu coachingu, ale nie jest to wymóg obowiązkowy. Warto jednak posiadać kwalifikacje, dzięki którym możliwe jest dogłębne poznanie zasad life coachingu i pomocy innym. Zakładając własną działalność jako life coach, ważne będzie także posiadanie stosownego certyfikatu, który z pewnością uwiarygodni umiejętności danej osoby i pozwoli na rozpoczęcie dochodowej działalności. Stosowny kurs można zrealizować na platformie dydaktycznej Centrum Doskonalenia Zawodowego. „Kurs Life Coach,, jest zgodny z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki oraz Ustawą o prawie oświatowym. Absolwent kursu otrzymuje dokumentację zgodną z wymogami MEiN oraz certyfikat w języku polskim. Dzięki uzyskaniu akredytacji uczelni wyższej możliwe jest ubieganie się o dodatkową dokumentację wydawaną przez uczelnie w postaci dyplomu w twardej oprawie i świadectwa ukończenia kursu. Kształcenie można zrealizować z dofinansowaniem z Urzędu Pracy.