W ostatnich latach zawód agenta nieruchomości cieszy się rosnącą popularnością. Dzięki złagodzonym przepisom dotyczącym kwalifikacji więcej osób może spróbować swoich sił w tej dynamicznej branży. Jednak by odnieść sukces jako pośrednik nieruchomości, same chęci nie wystarczą. Oprócz wymaganych dyplomów i licencji ważne są odpowiednie kompetencje oraz wiedza, które pozwolą wyróżnić się na tle konkurencji. Na szczęście, można je zdobyć dzięki specjalistycznym kursom. Dowiedz się, co trzeba zrobić, aby zostać agentem nieruchomości i jak skutecznie działać w tej dynamicznej branży.
Agent nieruchomości – wymagania formalne i prawne
Jeszcze do 2013 roku zgodnie z obowiązującym prawem, aby móc pracować w zawodzie pośrednika nieruchomości, podstawowym wymaganiem było posiadanie specjalnej Licencji Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami, o którą można było się starać w Polskiej Federacji Rynku Nieruchomościami. Wiązało się to z uczestnictwem w szeregu spotkań i szkoleń, a także ze zdaniem egzaminu. W 2013 roku dokonano jednak deregulacji prawnej w odniesieniu do tego zawodu.
Aby pracować jako pośrednik nieruchomości w świetle obowiązującego prawa, taka licencja nie jest już wymagana. Nie ma także obowiązku ukończenia studiów wyższych. Co w takim razie jest potrzebne? Osoba ubiegająca się o takie stanowisko musi posiadać minimum średnie wykształcenie, na bieżąco aktualizowaną wiedzę oraz umiejętności potrzebne do pracy w tej branży. Ponadto bardzo ważne jest, aby pośrednicy nieruchomości znali najważniejsze zapisy prawne oraz ich aktualizacje, szczególnie te dotyczące umów najmu czy kwestii podatkowych.
Do podjęcia pracy w branży nieruchomości wystarczy zdobyć odpowiednie kwalifikacje np. poprzez zrealizowany specjalny kurs, który jest odpowiednio przygotowany pod kątem rozpoczęcia pracy w zawodzie pośrednika nieruchomości.
ZDOBĄDŹ NIEZBĘDNĄ WIEDZĘ I UMIEJĘTNOŚCI. WYBIERZ „KURS POŚREDNIKA W OBROCIE NIERUCHOMOŚCIAMI”!
Pośrednik nieruchomości – jakie wymagania musi spełnić?
W dzisiejszych czasach coraz większy nacisk kładzie się na rozwój umiejętności interpersonalnych i kompetencji miękkich. Wymagania w zawodzie pośrednika w obrocie nieruchomościami są ściśle związane z komunikacją z klientem, prowadzeniem negocjacji, umiejętnością radzenia sobie ze stresem, pracą pod presją czasu czy radzeniem sobie w trudnych sytuacjach.
Duże znaczenie mają również:
- umiejętność słuchania klienta,
- badanie potrzeb klientów,
- komunikowanie się językiem korzyści,
- dobra organizacja czasu,
- efektywne promowanie ofert,
- odpowiednie zarządzanie dokumentacją,
- znajomość aktualnych trendów na rynku nieruchomości,
- praca zespołowa.
Choć wiele osób posiada wrodzone predyspozycje do zawodu agenta nieruchomości, w obliczu licznej konkurencji potrzeba czegoś więcej. Dlatego na kursie pośrednika nieruchomościami w Centrum Doskonalenia Zawodowego poruszane są nie tylko kwestie związane z przygotowaniem merytorycznym do pracy, ale również aspekty rozwijające umiejętności miękkie. Szczegółowo opracowane moduły z zakresu technik sprzedaży, komunikacji czy psychologii to ogromna pomoc i szansa na kompleksowe przygotowanie do pracy w zawodzie. Sprawdź także, ile zarabia agent nieruchomości w 2024 roku.
Etyka zawodowa i standardy pracy w obrocie nieruchomościami
Poza określonymi zagadnieniami prawnymi i merytorycznymi w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami istotna jest również tematyka z zakresu etyki zawodowej. Agent nieruchomości powinien być uczciwy i rzetelny oraz nie może ulegać wpływom. Wszelkie dane rynkowe i wyceny muszą być podawane zgodnie ze stanem faktycznym i w sposób bezstronny w odniesieniu do każdego klienta. Etyka zawodowa i uczciwość mają ogromne znaczenie nie tylko w kontekście moralnym. Niewłaściwe postępowanie jest karane, a co więcej może zostać negatywnie skomentowane np. w mediach społecznościowych czy na portalach branżowych, które w obecnych czasach mają ogromne zasięgi. Niejednokrotnie takie działania skutkują utratą dobrego wizerunku i pozostałych klientów na bardzo długi czas.
Aby kompleksowo przygotować się do pracy w zawodzie agenta nieruchomości, warto wybrać “Kurs pośrednika w obrocie nieruchomościami” online dostępny na stronie cdz.edu.pl. Pośrednik w Obrocie Nieruchomościami został sklasyfikowany pod numerem: 244001. Program kursu obejmuje nie tylko tematykę teoretyczną związaną z prawem w tej dziedzinie, ale także kwestie praktyczne, takie jak:
- obowiązki pośrednika nieruchomości,
- przygotowywanie odpowiedniej dokumentacji technicznej,
- zarządzanie biurem,
- aspekty marketingowe.
Po ukończeniu kursu absolwent otrzymuje dokumentację zgodną z wymogami MEiN oraz certyfikat w języku polskim. Ponadto dzięki akredytacji uczelni wyższej możliwe jest dodatkowe uzyskanie świadectwa ukończenia kursu oraz dyplomu w skórzanej oprawie. Sprawdź, jak uzyskać dofinansowanie i rozpocznij karierę w branży nieruchomości!