Dla kogo strzyżenie psów może się okazać pracą marzeń?

kąpanie psa

Praca ze zwierzętami wymaga odpowiedniego podejścia zarówno do ludzi, jak i czworonogów. Bardzo ważne jest, aby wzbudzać zaufanie psów oraz ich właścicieli, ponieważ dzięki temu współpraca przynosi dużo lepsze rezultaty. W pracy fryzjera psów istotne są także wiedza i umiejętności zawodowe, dlatego warto by wybrał się on na kurs groomerski.

Jak zostać groomerem?

Obecnie w Polsce, aby pracować jako groomer, należy odbyć szkolenie, które przygotowuje do pracy w tym zawodzie. Zanim osoba na tym stanowisku zacznie wykonywać takie obowiązki, jak strzyżenie psów, powinna nauczyć się postępowania ze zwierzęciem i rozpoznawania jego zachowania. Dzięki temu będzie w stanie stworzyć im odpowiednie warunki, a także zapewnić bezpieczeństwo.

Porozumienie ze zwierzęciem jest bardzo ważne, ale to usługi w zakresie pielęgnacji stanowią źródło utrzymania się na rynku. Strzyżenie psów jest główną czynnością oferowaną przez groomerów, zatem umiejętności fryzjerskie i poczucie estetyki są niezbędne do podjęcia tej pracy. 

Charakterystyka pracy ze zwierzętami

Mimo że zakład groomerski ma na celu zadbanie o wygląd zwierzęcia, to tak samo ważna jest troska o jego komfort i poczucie bezpieczeństwa. Dlatego też jest to zawód dla osób przyjaźnie nastawionych do zwierząt i chętnych do zgłębiania ich psychologii. Umożliwia to właściwe wykonanie usługi bez zmartwień o zdrowie zwierzęcia i własne. Nieodpowiednie zachowanie może wystraszyć lub zaskoczyć psa, przez co może się to skończyć ugryzieniem. 

Zdecydowanie nie jest to praca dla osób, które nie wykazują się opanowaniem i cierpliwością, ponieważ są to bardzo istotne cechy na tym stanowisku. Dodatkowo groomer powinien działać zdecydowanie, ale spokojnie i precyzyjnie. Praca jako fryzjer psów sprawdzi się dla osób kreatywnych, które mają własne pomysły na stylizację fryzur i potrafią przewidzieć efekty swoich koncepcji. Ten zestaw cech wpływa na zadowolenie klientów i zachęca ich do ponownego skorzystania z usług. Dzięki temu praca przynosi nie tylko korzyści finansowe, ale i satysfakcję.

Jakie czynniki wpływają na zarobki groomera? 

Fryzjer psów to zawód wykonywanie w ramach działalności usługowej, która charakteryzuje się tym, że klient nie wykupuje konkretnego przedmiotu, a jedynie płaci za rezultat wykonanej pracy. Wiąże się to z tym, że groomer zarobki swoje uzależnia przede wszystkim od jakości swoich usług, na co wpływają: profesjonalizm, doświadczenie, umiejętność nawiązywania kontaktu z klientami.

pies

Jednak nie jest to jedyny czynnik, który wpływa na wysokość wypłaty fryzjera psów. Duże znaczenie ma forma zatrudnienia groomera, mianowicie czy jest to praca etatowa, czy własna działalność gospodarcza. Nie da się jednoznacznie określić, która z nich daje większe możliwości zarobkowe. Przykładowo praca „na swoim” daje szersze możliwości regulacji zakresu działalności i cen, ale wiąże się również z obowiązkiem opłacania składek z tytułu własnej działalności gospodarczej oraz opłatami eksploatacyjnymi gabinetu.

Ponadto groomer zarobki swoje uzależnia od następujących czynników: liczby klientów, konkurencji na lokalnym rynku, a także regionu Polski, w którym pracuje. Nie bez znaczenia pozostaje także pora roku, ponieważ zapotrzebowanie na usługi fryzjera psów wzrasta w okresie letnim.

Kurs groomerski

Kurs Zawodowy Groomera (Strzyżenie psów) oferowany przez Centrum Doskonalenia Zawodowego to świetny wybór dla osób zastanawiających się, jak zostać groomerem. Szkolenie to kompletnie przygotowuje do podjęcia pracy w tym zawodzie, ponieważ uczestnik zdobędzie wiedzę z zakresu: psiej pielęgnacji i psychologii, a także marketingu i postaw pracy groomera.

Absolwent tego szkolenia otrzymuje zaświadczenie ukończenia kursu potwierdzające nabyte kwalifikacje. Uzyskane w ten sposób kwalifikacje są zgodne z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej oraz Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 07.08.2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania opartej na Międzynarodowym Standardzie ISCO. Ponadto wydawane jest ono dożywotnio i nie wymaga dodatkowych uaktualnień, w związku z czym nie ponosi się dodatkowych kosztów.