Zaktualizowano dnia 18 marca 2024
Strony internetowe i aplikacje to jedne z najważniejszych wizytówek i zarazem narzędzi, za pomocą których firmy, organizacje czy instytucje docierają do swoich odbiorców. Aby witryny te były funkcjonalne i zgodne z oczekiwaniami użytkowników, kluczowy jest tzw. front-end i back-end. To jednocześnie przyszłościowe dziedziny IT, które warto zgłębić i wybrać na swoją specjalizację. Front-end developer czy back-end developer? Co to za zawody i kto sprawdzi się w nich najlepiej?
Czym jest front-end?
Front-end to wszelkie działania i kwestie związane z tworzeniem interfejsu odbiorcy stron internetowych i aplikacji oraz ich projektowania. To właśnie od czynności prowadzonych w ramach front-end zależy to, co widzi dany użytkownik, wyświetlając witrynę. Należy tu uwzględnić nie tylko aspekt wizualny strony, ale również jej funkcjonalność, strukturę, budowę menu czy rozmieszczenie poszczególnych elementów.
Celem działań prowadzonych w ramach front-end jest możliwie najbardziej efektywna interakcja odbiorcy z produktem, informacją czy usługą przedstawioną na stronie internetowej. W ramach front-end developer posługuje się takimi językami oprogramowania jak HTML, CSS czy Java Script.
NAUCZ SIĘ JĘZYKA PROGRAMOWANIA, WYBIERAJĄC „KURS .NET DEVELOPER C# BACK-END”
Co to jest back-end?
Back-end obejmuje wszelkie działania związane z tymi obszarami strony internetowej lub aplikacji mobilnej, które nie są widoczne dla użytkownika. Dotyczy to głównie zapisu, programowania i obróbki wszelkich danych po stronie serwera. Back-end to panel administracyjny, którego odpowiednie zaprogramowanie i prowadzenie powoduje, że dana strona czy aplikacja jest funkcjonalna, wydajna i spełnia oczekiwania właściciela oraz odbiorcy.
W ramach działań w obszarze back-end znajduje się dbałość o bazy danych, publikację, serwer strony, a także analizowanie odbioru i bieżące dążenie do jak najlepszej funkcjonalności witryny. Kluczowa jest tu również współpraca z front-endem.
Kto sprawdzi się w zawodzie związanym z front-end?
Wiele osób zainteresowanych programowaniem stron zastanawia się, co wybrać: front-end czy back-end. W pierwszym przypadku front-end developer poza znajomością języków oprogramowania i posiadania wiedzy z zakresu IT, powinien również wykazywać się umiejętnością zmysłu estetycznego.
Kluczowe w tym zawodzie jest również łączenie różnych form wizualnych w interesujący sposób. Jednocześnie ważna jest wizja zastosowania optymalnych rozwiązań dopasowanych do potrzeb danego klienta, oczekiwań odbiorcy i określonej branży.
Ponadto front-end developer powinien znać język angielski na poziomie co najmniej średniozaawansowanym i posiadać przynajmniej podstawową wiedzę z zakresu back-endu. Przydatna będzie także obsługa narzędzi do automatyzacji (np. GULP, Node.js, Git), znajomość UX i UI, preprocesorów LESS i SASS oraz systemów CMS, takich jak popularny WordPress, Joomla czy Drupal.
Dla kogo back-end będzie najlepszym wyborem?
W pracy na stanowisku back-end developer sprawdzi się osoba, którą interesują algorytmy, dane, analityka i aspekty techniczne funkcjonowania witryn i aplikacji. To zajęcie idealne dla informatyków zajmujących się programowaniem i znających typowe dla tych działań języki. To jednak nie jedyne kwestie, jakie musi uwzględnić potencjalny backend developer. Kto to jest pod kątem umiejętności?
Back-end developer powinien być osobą dokładną i uważną oraz znać język angielski przynajmniej na poziomie B1. Istotne jest również posiadanie wiedzy z zakresu cyberbezpieczeństwa. Back-end to konieczność efektywnego korzystania z baz danych, tzw. frameworków do tworzenia schematów stron i aplikacji oraz systemów kontroli wersji służących do nadzorowania zmian w kodzie źródłowym witryny. Istotna jest także umiejętność korzystania z platformy .NET. Back-end to dobry wybór dla osób cierpliwych oraz lubiących samodzielne wykonywanie obowiązków.
,,Kurs .NET developer C# back-end”, który pozwoli nabyć niezbędne umiejętności w zakresie programowania realizowany, jest przez CDZ. Absolwent otrzymuje certyfikat w języku polskim i uzyskuje kwalifikacje i dokumentację zgodną MEiN oraz Ustawą o prawie oświatowym.
Jednocześnie zdobyte kwalifikacje umożliwiają podjęcie pracy we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Kurs .NET developer C# back-end może być dofinansowany z Urzędu Pracy. Każdy absolwent może otrzymać dodatkowo świadectwo ukończenia kursu, dyplom.