Jak otworzyć gabinet podologiczny? Czy to się opłaca?

zdrowe stopy kurs podologa

Zaktualizowano dnia 11 grudnia 2023

Podolog jest specjalistą, którego praca ma na celu pozbycie się lub ograniczenie skutków chorób dotykających stopy i paznokcie, a także zapobieganiu ich nawrotom. Zajmuje się urazami oraz zmianami przeciążeniowymi w obrębie stopy, stawu skokowo-goleniowego i goleni. W związku z tym musi on nabyć specjalistyczną wiedzę do wykonywania tego zawodu, a także odpowiednio przygotować gabinet podologiczny na wizytę pacjentów. Więcej na ten temat omówimy w dalszej części artykułu.

Jak otworzyć gabinet podologiczny? 

Otworzenie gabinetu podologicznego możliwe jest po zarejestrowaniu działalności do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). W tym celu należy:

  • wybrać nazwę działalności,
  • wskazać w rejestrze adres firmy;
  • przypisać swoją działalność do odpowiedniego kodu w Polskiej Klasyfikacji Działalności;
  • zadbać o księgowość, np. wybrać formę opodatkowania.

Podolog musi zadać o znalezienie lokalu, w którym będzie działał gabinet podologiczny, a także zakupić sprzęty oraz narzędzia niezbędne do wykonywania zabiegów podologicznych. W związku z tym, że jest to miejsce świadczące usługi, podczas których dochodzi do naruszenia ciągłości tkanek ludzkich, musi ono przestrzegać: 

  • wymogów sanitarnych, w tym: sterylizacji sprzętu, dezynfekcji skóry, dekontaminacji pomieszczeń i urządzeń;
  • zasad bezpieczeństwa i higieny pracy;
  • zaleceń budowlanych i architektonicznych.

Gabinet podologiczny musi być prowadzony zgodnie z prawem, co zobowiązuje m.in. do:

  • posiadania kasy fiskalnej i rejestrowania wpłat;
  • przetwarzania danych zgodnie z zasadami RODO;
  • obowiązku podpisania umowy na utylizację odpadów medycznych.

Otwierając gabinet podologiczny, warto również zadbać o wewnętrzne usprawnienia jego pracy, np. poprzez opracowanie regulaminu, a także zadbać o zatrudnienie wykwalifikowanych pracowników. 

Zdobądź kwalifikacje podologa podczas “Kursu podologicznego”

Ile kosztuje wizyta w gabinecie podologicznym?

To, ile kosztuje wizyta w gabinecie podologicznym, zależy od cennika ustalonego przez specjalistę lub właścicieli gabinetu dietetycznego. Ceny za tego typu usługi nie są odgórnie regulowane, a koszt usługi zazwyczaj zależy od: 

  • zapotrzebowania na usługi;
  • konkurencji;
  • lokalizacji gabinetu podologicznego;
  • rodzaju zabiegu.

Cena za konsultacje, mające na celu zdiagnozowanie problemu i jego omówienie wraz z podaniem propozycji leczenia, wynosi od 80 do 200 zł. Warto podkreślić, że niektóre gabinety prowadzą konsultacje bezpłatnie, przy założeniu, że na wizycie wykonywany jest zabieg podologiczny.

Czy warto otworzyć swój gabinet dietetyczny?

Zabiegi podologiczne nie są wykonywane w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Dlatego też osoby wymagające konsultacji podologicznych, poszukują rozwiązań na własną rękę. To wpływa na możliwość wypracowania wysokiego wynagrodzenia. Szczególnie że gabinety podologiczne nie są tak popularne jak np. gabinety kosmetyczne, a prowadzący działalność ma możliwość decydowania o cenach za oferowane usługi.

Jak zdobyć kwalifikacje podologa?

Aby zdobyć kwalifikacje podologa, należy zapisać się na oferowany przez nas “Kurs podologiczny”, podczas którego uczestnik zdobędzie wiedzę zakresu rozpoznawania zmian patologicznych w obrębie kończyn dolnych oraz ich przyczyn, procedur terapeutycznych, a także wykonywania zabiegów przywracających zdrowy wygląd i dobre funkcjonowanie stóp.

kurs dla podologa

“Kurs podologiczny” został opracowany przez naszych specjalistów w taki sposób, aby każda osoba zainteresowana tym tematem mogła zdobyć umiejętności potrzebne do rozpoczęcia pracy w zawodzie podologa. Warto dodać, że absolwent tego szkolenia otrzyma zaświadczenie w języku polskim o ukończeniu kursu potwierdzające zdobycie kwalifikacji podologa zgodnych z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 07.08.2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania opartej na Międzynarodowym Standardzie ISCO.