Jak zostać testerem manualnym? Czy to praca dla Ciebie?

tester manualny jak zacząć

Branża IT to jedna z dziedzin, która rozwija się zdecydowanie najprężniej i można zaliczyć ją do przyszłościowych. Dlatego też wiele osób decyduje się na związanie swojej drogi zawodowej właśnie z technologiami informacyjnymi. Aby jednak zdobyć stabilne i ciekawe zatrudnienie, warto zdecydować się na konkretną specjalność, którą może być np. tester manualny. Co robi osoba na takim stanowisku, jakie umiejętności powinna posiadać i jak zostać testerem manualnym?

Kim jest tester manualny i jaka jest jego rola w procesie tworzenia rozwiązań IT?

Tester manualny jest osobą, która wyszukuje wszelkie nieprawidłowości i błędy w tworzonych aplikacjach, programach i oprogramowaniu, a także opracowuje specjalistyczne raporty odnośnie do znalezionych usterek. Działania te wykonywane są, zanim dany produkt dopuszczony zostanie do sprzedaży i użytku zewnętrznego, dzięki czemu możliwe jest wyeliminowanie przypadków reklamacji, zwrotów czy negatywnych opinii ze strony konsumentów.

W kwestii tego, jak wygląda praca testera manualnego, ważne jest też sprawdzanie maksymalnych obciążeń danymi. To ostateczna szansa na zmiany w produkcie w taki sposób, aby był on możliwie najlepszy i spełniał wszystkie wymagania klienta docelowego. Obecność i praca testerów manualnych istotnie wpływa więc na wizerunek firmy i postrzeganie danego producenta w kontekście jakości oferowanych produktów i usług, ich niezawodności czy oferowanych rozwiązań.

W obliczu ogromnej konkurencji w branży IT tester manualny to stanowisko odpowiedzialne i niezwykle potrzebne, coraz częściej poszukiwane i doceniane przez potencjalnych pracodawców.

ZDOBĄDŹ POTRZEBNE KWALIFIKACJE I UMIEJĘTNOŚCI DO TESTOWANIA TECHNOLOGII, APLIKACJI I OPROGRAMOWANIA. UMOŻLIWI CI TO „KURS TESTER MANUALNY”!

Obowiązki i zadania testera manualnego – co robi osoba na tym stanowisku?

W kwestii tego, jak wygląda praca testera manualnego, na pierwszy plan wysuwają się obowiązki związane z przebiegiem testów. To przede wszystkim tworzenie testów, przeprowadzanie ich i szczegółowe dokumentowanie przebiegu oraz uzyskanych wyników. Do zadań testera manualnego należy także raportowanie o przeprowadzonych działaniach i tworzenie dokumentacji technicznej.

Testerzy manualni podczas swojej pracy przeprowadzają różne rodzaje testów manualnych. Można podzielić je na funkcjonalne oraz niefunkcjonalne. W pierwszym przypadku testowanie skupione jest na aspektach związanych z tym, jak odbiera dany program użytkownik i co widzi. W drugim przypadku testy dotyczą stricte działania danego systemu.

Do testów funkcjonalnych można zaliczyć np. testy gier. Opierają się one na intuicji odbiorcy oraz odpowiedzi na jego oczekiwania. To m.in. sprawdzenie, czy gra zbudowana jest w sposób logiczny i da się ją przejść do końca.

jak zostać testerem manualnym

W przypadku testów niefunkcjonalnych sprawdzane są procesy wydajnościowe, użyteczność wprowadzonych rozwiązań, obciążenia czy niezawodność i sprawność w określonych warunkach i wariantach użytkowania.

Jak zostać testerem manualnym – krok po kroku

Istnieje wiele interesujących szczebli w karierze związanej z pracą, jaką jest tester manualny. Jak zacząć? W pierwszej kolejności należy nabyć odpowiednie umiejętności i kwalifikacje do pracy w tym zawodzie. Można ukończyć studia informatyczne, ale również dobrze wystarczy odpowiedni zakres wiedzy i kurs.

Następnie do wyboru jest kilka adekwatnych stanowisk, na których można realizować zadania z zakresu testowania manualnego. To m.in. analityk testów, tester automatyczny, manager testów, programista czy project manager.  

Jakie predyspozycje i umiejętności powinien mieć tester manualny?

Odpowiednie wykształcenie i znajomość branży to nie wszystko. Jak w każdym zawodzie, warto mieć również określone predyspozycje do pracy jako tester manualny. Osoby zainteresowane pracą w tej branży powinny być przede wszystkim bardzo skrupulatne, dokładne i cierpliwe. Ważna jest dociekliwość, a także umiejętność komunikacji. Tester manualny często musi współpracować z osobami z działu programowania w kwestii poprawy błędów i doskonalenia testowanych programów.

Bardzo przydatną cechą jest także umiejętność wcielenia się w potencjalnego odbiorcę danego produktu, myślenie analityczne, a także nieustanna chęć doskonalenia swoich umiejętności i zdobywania wiedzy. Dobry tester manualny to osoba, która zna również podstawy programowania i podstawowe zagadnienia z innych dziedzin IT. Takie aspekty podejmowane są np. na kursach kwalifikacyjnych.

Trendy branżowe i nowe technologie a przyszłość testera manualnego

Branża IT rozwija się nieustannie i niezwykle szybko. Na różnego rodzaju systemy, oprogramowania i nowe technologie wciąż rośnie zapotrzebowanie, a kolejne firmy prześcigają się w oferowaniu coraz nowszych rozwiązań. Dlatego też wzrasta możliwość zatrudnienia osób na stanowiskach związanych z testowaniem manualnym.

Jak zostać testerem manualnym? Aby zdobyć niezbędne kwalifikacje i umiejętności potrzebne do pracy w tym zawodzie, warto wybrać ,,Kurs Tester manualny” dostępny na platformie dydaktycznej Centrum Doskonalenia Zawodowego zgodny z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki. Absolwent kursu otrzymuje certyfikat w języku polskim oraz dokumentację zgodną z wymogami MEiN.

Dzięki akredytacji uczelni wyższej istnieje też możliwość uzyskania dyplomu w skórzanej oprawie oraz świadectwa ukończenia kursu. Aby zrealizować kurs, można skorzystać z dofinansowania z Urzędu Pracy. Po ukończeniu kształcenia absolwent może podjąć pracę na ternie całej Unii Europejskiej.