Kosmetolog czy kosmetyczka? Zarówno jeden, jak i drugi zawód to dziś coraz popularniejsze profesje, które można wybrać jako kierunek dalszego kształcenia. Który kurs jest dla Ciebie odpowiedni? To pytanie, na które warto sobie odpowiedzieć, zanim podejmiesz decyzję. W tym artykule przedstawimy, Co robi kosmetyczka, a co kosmetolog – czym zajmują się ci specjaliści oraz jakie różnice istnieją między zawodem kosmetologa a kosmetyczki, aby pomóc Ci w podjęciu świadomej decyzji.
Kosmetolog a kosmetyczka – czym się różnią?
Często można spotkać się z używaniem nazw tych zawodów zamiennie, ponieważ ich obowiązki są do siebie zbliżone. To dlatego, że każdy z nich zajmuje się zabiegami pielęgnacyjnymi. Zatem w pewien sposób odpowiedzi na pytania, co robi kosmetyczka i co robi kosmetolog, w wielu przypadkach będą bardzo podobne. Mimo to można też wskazać różnice pomiędzy kosmetologiem a kosmetyczką. Zawód kosmetologa od kosmetyczki odróżniają trzy podstawowe kwestie.
Po pierwsze: kod zawodu
Jak wspomnieliśmy kosmetyczka i kosmetolog nie są tym samym zawodem. Jednocześnie nie można postawić znaku równości pomiędzy tym, co robi kosmetyczka i czym zajmuje się kosmetolog. Kody tych zawodów się od siebie różnią. Każda z profesji została uwzględniona osobno w klasyfikacji zgodnej z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej, w której kod zawodu dla:
- kosmetologa to 229903.
- kosmetyczki to 514202.
Zapoznaj się z naszą ofertą kursów dających kwalifikacje przydatne w zdobyciu wymarzonej pracy
Po drugie: zadania zawodowe
Zanim wskażemy dokładną różnicę w tym, co robi kosmetyczka i kosmetolog oraz w poszczególnych zadaniach zawodowych osób w tych profesjach, warto nakreślić podobieństwo pomiędzy kosmetologiem a kosmetyczką. Bowiem każdy z nich jest specjalistą zajmującym się zabiegami mającymi wpływ na skórę. Z tym że kosmetolog nie wykonuje tylko zabiegów pielęgnacyjnych, ale także lecznicze i profilaktyczne, a kosmetyczka koncentruje się na czynnościach mających na celu upiększenie wyglądu.
W związku z tym kosmetyczka wykonuje zabiegi głównie na dłonie, twarz i stopy, takie jak:
- manicure;
- pedicure;
- regulacje brwi;
- zagęszczanie brwi;
- makijaże;
- peelingi;
- maseczki itd.
Natomiast kosmetolog w swojej pracy wykonuje bardziej zaawansowane zabiegi na ciało z wykorzystaniem specjalistycznych urządzeń. Wśród przykładowych zadań zawodowych wymieniamy:
- diagnostykę skóry;
- dobranie zabiegów kosmetologicznych do potrzeb klienta;
- stosowanie i zalecanie odpowiednio wybranych kosmetyków;
- współpraca z lekarzami specjalizującymi się skórą;
- wykonaniem zabiegów typu: laserowe odmładzanie skóry;
- monitorowanie efektów.
Po trzecie: wykształcenie
To, co robi kosmetyczka, wymaga nieco innych kwalifikacji minimalnych. Zawód kosmetyczki może wykonywać osoba, która ukończyła kształcenie w szkole policealnej na kierunku technik usług kosmetycznych lub w tzw. studium kosmetycznym. Okres nauki w tych placówkach oświatowych trwa 2 lata i kończy się egzaminem zawodowym.
Innym rodzajem ścieżki edukacyjnej potrzebnej do pracy jako kosmetyczka jest wykonanie kursów, które umożliwią w sposób teoretyczny, a także praktyczny zapoznać się ze wszelkimi obowiązkami zawodowymi. Przykładem takiego szkolenia jest “Kurs Zawodowy Kosmetyczny”, dzięki któremu można zdobyć kwalifikacje kosmetyczne.
W przypadku kosmetologa możliwe jest rozpoczęcie studiów wyższych na kierunku Kosmetologia. W zależności od ich poziomu czas trwania nauki dla licencjata wynosi 3 lata, a dla magistra – 5 lat.
Tak, jak w przypadku kosmetyczki, kosmetolog również ma możliwość wybrania innej ścieżki edukacyjnej. Sposobem na to jest przystąpienie na “Kurs Zawodowy Kosmetologa” i jego pozytywne ukończenie.
Jakie cechy powinni posiadać dobry kosmetolog i kosmetyczka?
Niezależnie od tego, czy na swoją docelową profesję wybieramy kosmetologa czy kosmetyczkę, zawody te charakteryzują się określoną specyfiką, w której istotne jest posiadanie określonych predyspozycji i umiejętności miękkich. Ich rozwijanie może znacznie ułatwić codzienne zmaganie się z kolejnymi zadaniami zawodowymi, także znacznie szybciej prowadzić do uzyskania awansu czy osiągania wyższych zarobków. Ponadto w gabinecie kosmetologa warto prowadzić tzw. kartę kosmetologa. Sprawdź, co powinien zawierać taki dokument i dlaczego warto z niego korzystać.
To, co robi kosmetyczka i kosmetolog, wiąże się nierozerwalnie z kontaktem z drugą osobą. Umiejętności miękkie istotnie wpływają też na opinie klientów o wykonanych usługach, co przekłada się na renomę danego kosmetologa lub kosmetyczki i tym samym przewagę konkurencyjną w branży.
Do najważniejszych umiejętności i kompetencji miękkich kosmetologa i kosmetyczki można zaliczyć:
- staranność w przeprowadzaniu poszczególnych zabiegów i działań;
- dokładność i cierpliwość;
- szczególna dbałość o higienę podczas wykonywanych zabiegów, jak i dbałość o higienę osobistą;
- opanowanie i umiejętność budowania przyjaznej atmosfery;
- komunikatywność;
- wysoka kultura osobista;
- umiejętność nawiązywania relacji z klientami;
- zaangażowanie w pracę;
- chęć doskonalenia umiejętności;
- wysokie poczucie estetyki.
Czy można pracować jako kosmetyczka lub kosmetolog po kursie?
Nasza placówka oświatowa od lat zajmuje się kształceniem osób, które chcą zwiększać swoje kwalifikacje. Dbamy o to, aby uczestnik oferowanych przez nas kursów (w tym: “Kursu Zawodowego Kosmetologa” i “Kursu Zawodowego Kosmetycznego”) zdobyli wszechstronną wiedzę umożliwiającą im zdobycie legalnego zatrudnienia.
Dlatego też absolwenci otrzymują zaświadczenie w języku polskim o ukończeniu szkolenia, a także dokumentację zgodną z wymogami MEiN.
Kosmetolog i kosmetyczka – zawód, w którym ważne jest ciągłe kształcenie
Niezależnie od tego, czy decydujemy się na kształcenie w takim kierunku jak kosmetolog, czy kosmetyczka, zawód ten wymaga ciągłego doskonalenia wiedzy, zapoznawania się z innowacyjnymi trendami w branży, a także wdrażaniem nowych technologii. To nie tylko coraz bardziej zaawansowane zabiegi, ale również działania, które doskonale znają klienci. Aktualizowanie wiedzy i poszerzanie dostępnej oferty zabiegów i działań to szansa na wyprzedzenie konkurencji i zyskanie w oczach klientów, a także możliwość uzyskania wyższych dochodów.
Aby być na bieżąco i prowadzić swoją działalność efektywnie, warto zdecydować się na kursy oferowane w Centrum Doskonalenia Zawodowego, które realizowane są na stronie cdz.edu.pl. Dzięki temu nie ma potrzeby rezygnowania z codziennych zajęć i obowiązków. Po każdym kursie absolwent otrzymuje dokumentację zgodną z MEiN oraz certyfikat w języku polskim. Ponadto dzięki uzyskanej akredytacji uczelni wyższej możliwe jest również ubieganie się o dodatkową dokumentację wydawaną przez uczelnie w postaci dyplomu w skórzanej oprawie i świadectwa ukończenia kursu.