Kryptowaluty. Jak zacząć z głową i nie popełniać błędów?

jak inwestować w kryptowaluty

W dzisiejszych czasach istnieją różne sposoby pomnażania posiadanych środków i inwestowania. Wśród nich znajdują się również wciąż budzące sporo kontrowersji kryptowaluty. Jak to działa i czym jest cały system kryptowalut, dzięki któremu możliwe jest zarobienie znacznych kwot? Jak inwestować w kryptowaluty, aby było to bezpieczne i pozwoliło na świadome operowanie posiadanymi zasobami? Poniżej znajdziesz przydatne informacje, które pozwolą Ci postawić pierwsze kroki w tym wirtualnym świecie.

Czym jest kryptowaluta i jakie inne pojęcia warto znać?

Kryptowaluta to forma wartości cyfrowej, która zabezpieczona jest w sposób kryptograficzny, a nie tak jak tradycyjne środki – autorytetem banku. Kryptowaluty funkcjonują jako środki płatnicze w obrocie usługami i towarami i mogą stanowić środek płatniczy w sieci bez potrzeby pośrednictwa bankowego. To aktywa fizyczne, których posiadanie w sposób fizyczny nie jest możliwe. Mogą funkcjonować wyłącznie w sposób wirtualny. Aby wiedzieć, jak w pełni wykorzystać kryptowaluty, jak zacząć i w jaki sposób obracać tego rodzaju środkami, warto najpierw poznać znaczenie kilku kluczowych terminów związanych z tą sferą.

Do pojęć, które warto znać na początkowym etapie działań z kryptowalutami, można zaliczyć m.in.:

  • Bitcoin – elektroniczny, otwarty system płatności gotówkowej peer-to-peer istniejący niezależnie od banków i innych prywatnych firm finansowych. Operuje kryptowalutami. Jeden bitcoin (BTC) to 100 milionów Satoshi;
  • Sats (Satoshi) – najmniejsza jednostka Bitcoina wynosząca 0,00000001 BTC;
  • blockchain – łańcuch połączonych podpisem kryptograficznym bloków, które przechowują dane. Na takich łańcuchach przechowywane są kryptowaluty. Gdy poszczególne bloki się zapełnią, powstają nowe;
  • ATH i ATL – najwyższa i najniższa historyczna cena kryptowaluty;
  • Gaz – koszt mocy obliczeniowej związany z realizacją transakcji na blockchainie Ethereum. Przekazywany jest on uczestnikom sieci pod postacią opłat. Niekiedy to nawet kilkaset dolarów za wykonanie jednej transakcji;
  • ICO – pierwsza część monet wystawianych na sprzedaż przez twórcę kryptowaluty w celu uzyskania funduszy na rozwój;
  • IEO – wprowadzenie ICO przez giełdę, a nie przez twórców, co uznaje się za opcję bezpieczniejszą i łatwiejszą do wyeksponowania. Taka moneta może dotrzeć do większego grona odbiorców.

W przypadku kryptowalut istotne jest również pojęcie decentralizacji. Warto wiedzieć, że sieć ta działa bez jednej, centralnej władzy. To system sieci rozproszonych i posiadających węzły na całym świecie.

ZDOBĄDŹ SPECJALISTYCZNĄ WIEDZĘ I UMIEJĘTNOŚCI PORUSZANIA SIĘ W ŚWIECIE KRYPTOWALUT. WYBIERZ „KURS SPECJALISTA DS. TECHNOLOGII BLOCKCHAIN I KRYPTOWALUT ONLINE”!

Jak zacząć przygodę z kryptowalutami?

Aby odpowiedzieć na pytanie, jak zacząć inwestować w kryptowaluty, należy najpierw jasno określić swoje cele. W pierwszej kolejności należy dokładnie ustalić, ile pieniędzy można zainwestować i czy chcemy je pomnożyć o połowę, przykładowo 20% czy też jedynie uchronić przed rosnącą inflacją. Ważne jest też, aby zastanowić się, ile czasu możemy czekać na ewentualny zwrot z inwestycji.

Kolejny krok to wybór odpowiedniego miejsca na zakup kryptowalut. Obecnie można skorzystać z wielu różnych i kuszących możliwości, jednak nie wszystkie są równie bezpieczne. Z pewnością warto postawić na renomowane i przodujące giełdy, gdzie poziom bezpieczeństwa jest wysoki. To dobre posunięcie, zwłaszcza gdy decydujemy się od razu na zainwestowanie większej kwoty. Jeżeli początkowo jest to niewielka suma, można pokusić się na bardziej anonimowy wariant bez weryfikacji.

Po zdecydowaniu się na konkretne miejsce inwestowania warto przejść do zakupu kryptowaluty. Jak zacząć? Dobrym wyborem będzie zakup Bitcoina, zwłaszcza na początku swojej przygody. Nie należy bać się porażek. W tym świecie jest to nieuniknione, a zwlekanie niczego nie zmieni. Strata i ewentualne błędy to również proces uczenia się.

Po zakupie kryptowaluty bardzo ważne jest, aby nieustannie pozyskiwać wiedzę i rozwijać się w zakresie znajomości mechanizmów giełdowych i funkcjonowania świata kryptowalut, co pozwoli coraz lepiej rozumieć technologię blockchain i przewidywanie kolejnych wydarzeń. Ważne jest też bieżące aktualizowanie wiedzy na różnego rodzaju szkoleniach, kursach czy w oparciu o dostępne poradniki. Wszystko to pozwoli coraz trafniej inwestować na rynku kryptowalut i osiągać coraz większe sukcesy.

Tworzenie portfela kredytowego – o czym warto pamiętać?

We wkraczaniu w świat kryptowalut i odpowiedzi na pytanie, jak zacząć inwestować w kryptowaluty, niezwykle ważna jest również dywersyfikacja portfela inwestycyjnego. To działania związane z planowaniem i różnicowaniem inwestycji oraz podziałem posiadanego kapitału pomiędzy różnego rodzaju formy inwestowania i dostępne aktywa. Czynności te mają na celu nie tylko zwiększenie zysków, ale również zabezpieczenie posiadanych oszczędności na wypadek nieoczekiwanych zdarzeń i niepowodzeń.

kryptowaluty jak zacząć

W tworzeniu portfela kredytowego ważne jest, aby nie inwestować w projekty i aktywa, które są popularne w danym momencie, a wyróżniają się potencjałem. To właśnie takie działania mają szansę przynieść zysk. Należy też pamiętać o zabezpieczeniu portfela i weryfikacji tożsamości. Kluczowe jest również rebalansowanie polegające na uniknięciu ryzyka i przeniesieniu części aktywów celem uniknięcia strat.

Warto też lokować swoje środki w różnych sektorach, nie ograniczając się do jednej konkretnej dziedziny. Rynek bywa nieprzewidywalny. Takie działanie pozwoli uniknąć tzw. ryzyka sektorowego i straty, choćby minimalnej, ale na wszystkich podjętych inwestycjach.

Przykładowe strategie inwestycyjne

Na rynku kryptowalut niezwykle ważne jest, aby podejmować działania nieprzypadkowo. W tym celu warto zdecydować się na jedną ze strategii, co pozwoli zmniejszyć ryzyko inwestycyjne i jednocześnie zwiększyć szanse powodzenia w pomnażaniu pieniędzy. W kwestii tego, jak inwestować w kryptowaluty w oparciu o najpopularniejsze strategie, można tu wymienić takie metody jak:

  • Dollar-Cost Average – propozycja dla osób, którym zależy na ograniczeniu ryzyka zmienności rynkowej. To regularne nabywanie stałej kwoty w dolarach bez względu na cenę, co z czasem zazwyczaj pozwala obniżyć koszt zakupu jednej monety. Można na takie działania przeznaczyć np. 15% zasobów portfela;
  • HODLing – strategia długoterminowa polegająca na inwestowaniu w sztandarowe aktywa takie jak np. Bitcoin czy Ethereum. Warto przeznaczyć na ten cel do 50% swojego portfela;
  • Day Trading – kupno i sprzedaż aktywów w ciągu tego samego dnia. Daje to możliwość wysokiego zysku, ale i dużej straty. To opcja dla bardziej wprawionych lub lubiących ryzyko. Aby inwestować bezpiecznie, dobrze jest nie przeznaczać na tę strategię więcej niż 10% dostępnych środków;
  • Swing Trading – opcja pośrednia między HODLingiem a Day Trading, polega na utrzymywaniu swoich aktywów przez kilka dni lub tygodni i czerpaniu możliwie z największych wahań dynamicznych rynku. Takie działania nie powinny obejmować więcej niż 30% portfela.

Minimalizowanie ryzyka i zwiększanie potencjalnego zysku – jak to robić?

Świat kryptowalut nieustannie się zmienia i wymaga ciągłego aktualizowania wiedzy, aby wciąż móc skutecznie pomnażać swoje zasoby. W tym celu warto wybrać ,,Kurs specjalista ds. technologii blockchain i kryptowalut online” dostępny na platformie dydaktycznej Centrum Doskonalenia Zawodowego w Warszawie i zgodny z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki oraz Ustawą o prawie oświatowym.

Po ukończeniu kursu absolwent otrzymuje certyfikat w języku polskim oraz dokumentację zgodną z wymogami MEiN. Dzięki akredytacji uczelni wyższej istnieje możliwość uzyskania świadectwa ukończenia kursu oraz dyplomu w skórzanej oprawie. Można także starać się o  dofinansowanie kursu z Urzędu Pracy. Ukończenie kursu umożliwia podjęcie stabilnej pracy na terenie całej Unii Europejskiej.