Miejsca pracy psiego fryzjera

groomer kurs

Praca ze zwierzętami niezależnie czy dotyczy usług behawiorystycznych, czy też pielęgnacyjnych, wymaga odpowiedniego przygotowania. W związku z tym osoba zajmująca się groomingiem psów powinna zdobyć kompetencje, które umożliwią jej wykonywanie powierzonych zadań w sposób bezpieczny dla siebie i czworonoga. Więcej na temat obowiązków groomera, kursów zawodowych i możliwości zatrudnienia będziemy omawiali w dalszej części artykułu.

Na czym polega grooming psów?

Grooming psów oznacza wykonywanie zabiegów, których celem jest dbałość o sierść czworonogów. Zabieg ten wykonuje psi fryzjer, nazywany także groomerem – od anielskiego słowa grooming, które oznacza pielęgnację. Specjalista ten poza  strzyżeniem, czesaniem i kąpaniem zajmuje się także czynnościami higienicznymi, takimi jak: usuwanie insektów, czyszczenie uszu i obcinanie pazurów. Groomerzy potrafią dobrać pielęgnację do konkretnej rasy i indywidualnych potrzeb psa.

Gdzie może znaleźć zatrudnienie fryzjer dla psów?

Fryzjer dla psów najczęściej decyduje się na pracę w salonach groomerskich, ale nie jest to jedyne miejsce, w którym może zdobyć zatrudnienie. Inną możliwością jest otworzenie własnej działalności gospodarczej z usługami fryzjerskimi dla czworonogów. Wtedy to groomer może stworzyć swój własny gabinet mobilny, o ile posiada sprzęt podobny do tego, który powinien być w wyposażeniu salonu groomerskiego. Pracę dla psich fryzjerów oferują również gabinety weterynaryjne lub specjalne zakłady dla zwierząt.

Wyposażenie salonu groomerskiego

Narzędzia pracy, jakie powinny być w zakładzie groomerskim, zależne są od typu oferowanych usług. Zakładając, że psi fryzjer będzie wykonywał wszystkie czynności związane z groomingiem psów, wśród podstawowych narzędzi stanowiących wyposażenie salonu groomerskiego wymienia się m.in.:

• stanowiska do kąpieli zwierząt;
  • suszarki i ręczniki;
  • stoły z pasami bezpieczeństwa;
  • przedmioty do strzyżenia: trymery, maszynki, nożyczki;
  • kosmetyki;
  • grzebienie i szczotki.

Grooming – kurs online

W celu poznania zasad groomingu kurs online stanowi wygodny sposób kształcenia. Współczesne platformy e-learningowe stworzone są taki sposób, by można było efektywnie przyswajać informacje. Szkolenia online umożliwiają połączenie nauki z innymi obowiązkami, dlatego jest to dobre rozwiązanie dla osób zapracowanych. Ponadto nauka może odbywać się w każdym miejscu, o ile kursant posiada urządzenie mobilne z dostępem do internetu.

fryzjer dla psów

W przypadku Kursu Zawodowego Groomera (Strzyżenie psów) opracowanego przez specjalistów z Centrum Doskonalenia Zawodowego celem kształcenia jest wyposażenie uczestnika w wiedzę i umiejętności niezbędne do podjęcia pracy w zawodzie fryzjera dla psów. Program zawiera tematy związane z:

• psychologią zwierząt,
  • pielęgnacją czworonogów,
  • marketingiem i podstawami pracy groomera.

Dokumenty wystawiane po kursie groomera

Absolwent Kursu Zawodowego Groomera otrzyma certyfikat i zaświadczenie potwierdzające ukończenie kursu. Co więcej, uczestnik szkolenia zdobędzie kwalifikacje zgodne z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej, Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 07.08.2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania.