Pielęgnacja drzew – zadanie tylko dla ogrodnika?

kurs ogrodniczy online z certyfikatem

Poziom zapotrzebowania na ogrodników na rynku pracy znacznie wzrasta, co wynika z dynamicznie zmieniających się warunków środowiska. Współczesny specjalista z branży ogrodniczej musi dostosować rozwiązania zagospodarowania przestrzeni zielonej oraz pielęgnacji drzew i roślin do często problematycznych terenów. Do wykonywania takiej pracy niezbędne jest odpowiednie przygotowanie, dlatego warto wybrać kurs ogrodniczy dający możliwość zdobycia wszechstronnych informacji z zakresu nauki o drzewach, krzewach, kwiatach i gleby.

Praca ogrodnika

Kształtowanie i cięcie krzewów ozdobnych; udzielenie informacji, jak ściąć drzewo od góry; wybór roślin dostosowanych do typu gleby – to zadania zawodowe, z którymi ogrodnik poradzi sobie bez problemu. Osoby na tym stanowisku mają szeroką wiedzę z zakresu zagospodarowania terenów zielonych i odpowiedniej pielęgnacji drzew, krzewów i kwiatów

Miejscami pracy ogrodnika mogą być przestrzenie publiczne, takie jak: parki, promenady, bulwary, a także ogrody prywatne. W dużych miastach zawód ten jest doceniany ze względu na to, że specjalista ten wie, w jaki sposób opracować tereny zielone, których często brakuje przez wysoko rozwinięty rynek deweloperski.

jak ściąć drzewo od góry

Wśród zadań zawodowych ogrodnika wymienia się cięcie i formowanie roślin lub zwalczanie szkodników. Te czynności wymagają specjalnego przygotowania szczególnie w przypadku pielęgnacji drzew, co związane jest z pracą na wysokości. Dlatego też najlepiej powierzać tego typu zadania osobie odpowiednio wykształconej i doświadczonej.

Czego można nauczyć się na kursie ogrodniczym?

To, jaki program ma kurs ogrodniczy, zależne jest od placówki oświatowej, która go prowadzi. Jednak tematyka szkolenia powinna być dopasowana do współczesnych wymogów rynku pracy i aktualnego stanu wiedzy z zakresu dendrologii (nauka o drzewach), botaniki (roślinoznawstwo), architektury przestrzennej itd.

W związku z tym na Kursie Pielęgnacji Drzew i Ogrodów oferowanym przez Centrum Doskonalenia Zawodowego kursant zdobywa wiedzę, którą będzie mógł wykorzystać w praktyce. Dlatego też zdobywa informacje na temat:

• sprzętu ogrodniczego;
  • planowania ogrodu w każdej porze roku;
  • kształtowania i cięcia krzewów ozdobnych i drzew;
  • rodzajów gleb i roślin;
  • sadzenia i pielęgnacji rabat, kwietników i drzew;
  • zakładania trawnika z rolki i siewu;
  • pielęgnacji zbiorników wodnych;
  • przygotowanie do zimy i ochrony roślin.

Warto dodać, że szkolenie to przygotowuje również z tego, jak ściąć drzewo od góry, czy innych wyzwań związanych z pracą na wysokości. Kursant zostaje wyposażony w wiedzę z zakresu wymogów prawno-organizacyjnych dla podmiotów organizujących pracę na wysokości; zasad asekuracji, BHP i pierwszej pomocy; a także sprzętu wykorzystywanego w działaniach wykonywanych przy drzewach.

Kurs ogrodniczy online z certyfikatem

Obecnie platformy e-learningowe stworzone są taki sposób, by można było efektywnie przyswajać informacje, dlatego wszelkiego rodzaju kursy ogrodnicze online z certyfikatem są coraz popularniejszą formą kształcenia. Dokumenty otrzymywane po szkoleniu zdalnym są honorowane w taki sam sposób, co po zajęciach prowadzonych w sposób tradycyjny.

W przypadku ukończenia Kursu Pielęgnacji Drzew i Ogrodów z pozytywnym wynikiem uczestnik szkolenia otrzymuje kwalifikacje z zakresu pielęgnacji drzew i ogrodów zgodne z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej oraz Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 07.08.2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania opartej na Międzynarodowym Standardzie ISCO. Dodatkowo absolwent otrzyma zaświadczenie MEN oraz certyfikat umożliwiający podjęcie legalnego zatrudnienia zarówno w Polsce, jak i za granicą.