Możliwości po kursie Animatora Czasu Wolnego

Animator czasu wolnego

Animator jest odpowiedzialny za organizowanie różnorodnych rozrywek i form spędzania czasu wolnego dla gości hotelowych, klientów ośrodków wczasowych lub dla dzieci w klubach zabaw. Miejsc pracy dla animatora jest wiele, i nie ograniczają się wyłącznie branży turystycznej.

Animator czasu wolnego – czym się zajmuje?

Animatorzy organizują czas wolny, planując różne zajęcia czy zabawy dla ludzi przebywających w ośrodkach kultury, turystycznych czy opieki dziennej. Zapewniają rozrywkę dla dzieci i dorosłych, dobierając zajęcia odpowiednio do określonej grupy odbiorców. Przeważnie ma to charakter zorganizowanego planu, z którym można się wcześniej zapoznać; często jednak animatorzy muszą wykazać się kreatywnością i improwizować na bieżąco – szczególnie, jeśli grupa jest bardzo wymagająca bądź szybko ulega znudzeniu – jak na przykład małe dzieci.

Rodzaje animacji mogą przybierać różne formy, a podzielić je można na kilka kategorii:

• animacje dla dzieci – gry i zabawy dla dzieci i młodzieży,
  • animacje sportowe – organizowanie, koordynowanie i sędziowanie rozgrywek sportowych, turniejów,
  • show – rozrywki z zakresu wieczornych występów, jak na przykład karaoke, skecze, wybory miss.

W zależności od miejsca pracy, animatorzy mogą zajmować się tylko dziećmi – ma to miejsce w klubach dziecięcych czy podczas kolonii, bądź zorganizować wieczorne rozrywki dla dorosłych; często jednak bywa tak, że animatorzy muszą zaplanować, zorganizować i przeprowadzić zajęcia dla różnych grup wiekowych, stąd też niezbędna jest w tej branży duża kreatywność, otwartość i żywiołowość. Przydają się tu również umiejętności artystyczne, takie jak gra na instrumentach, malowanie czy taniec – pomaga to znacznie urozmaicić program.

Więcej o charakterystyce tej pracy możesz przeczytać w artykule o animacji czasu wolnego.

Kurs animatora – czy warto go robić?

Obecnie na rynku istnieje spora ilość różnego rodzaju szkoleń, podczas których można się sporo nauczyć na temat specyfiki pracy czy zasadach jej organizowania. Kurs animatora dla dzieci lub – po prostu – kurs animatora czasu wolnego – to przydatne narzędzie, które pomoże uzyskać wiedzę, jak planować zajęcia dla danych grup wiekowych i jak je prowadzić. Często zawierają również bazę pomysłów na różnego rodzaju zabawy – jest to istotne szczególnie dla osób, które dopiero zaczynają przygodę w pracy animatora.

Animator czasu wolnego to często praca dorywcza lub na wakacje – osoby, które pracują w ten sposób, często poza sezonem mają inne zajęcia lub zobowiązania – jak więc można odbyć takie szkolenie? Rozwiązaniem może być kurs animatora czasu wolnego w formie online, gdzie wszystkie niezbędne materiały dostępne są na platformie internetowej. Dzięki temu nie trzeba nigdzie dojeżdżać ani specjalnie zmieniać planu dnia by odbyć dodatkowe zajęcia. Umożliwia to uzyskanie nowego zawodu czy źródła dodatkowego dochodu bez zbędnych poświęceń.

Co daje kurs?

Kurs animatora czasu wolnego ułatwi organizowanie pracy i wyposaży w wiedzę, która pozwoli na kreatywne przeprowadzanie zabaw. Podczas kursu poruszane są takie tematy, jak:

• komunikacja – jak przełamać stres, w jaki sposób komunikować się z grupą, rozwiązywać konflikty;
  • rodzaje ger i zabaw dla różnych grup wiekowych;
  • rodzaje promowania programu;
  • pierwsza pomoc.

Takie informacje to świetna baza wiedzy nie tylko dla osób początkujących, ale również dla tych, które mają już pierwsze doświadczenia w zawodzie – pomogą lepiej zorganizować pracę, trafniej układać programy czy łatwiej łapać kontakt z ludźmi. Podczas szukania pracy przydatne jest również posiadanie dokumentu, który potwierdzi kwalifikacje zawodowe animatora. Daje to pracodawcy znak, że animator zna zasady prowadzenia zajęć i jest przygotowany merytorycznie.