Gdzie znajdę pracę po towaroznawstwie zielarskim?

Towaroznawstwo zielarskie

Kursy zielarskie oraz kursy towaroznawstwa zielarskiego cieszą się ostatnio dużą popularnością – produkty pochodzenia naturalnego zyskują bowiem na powrót uznanie, i coraz chętniej wykorzystywane są w różnego rodzaju terapiach. Zobaczmy, gdzie można zdobyć wiedzę o produktach z ziół i jak można ją później wykorzystać.

Towaroznawstwo zielarskie – czym właściwie się zajmuje?

Ten obszar towaroznawstwa zajmuje się nauką o produktach pochodzenia roślinnego, mające zastosowanie szczególnie w zielarstwie, fitoterapii i dietetyce leczniczej.

Fitoterapia - definicja

To wiedza o surowcach i materiałach zielarskich: procesach wytwarzania, możliwościami stosowania i wykorzystywania powstałych towarów; dodatkowo – działaniem i oceną gotowych wyrobów oraz ich przechowywaniem i doborem materiałów opakowaniowych.

Towaroznawstwo zielarskie jest ściśle powiązane z farmakognozją – nauką o surowcach pochodzenia roślinnego, mineralnego i zwierzęcego. Farmakognozja zajmuje się surowcami naturalnymi, ich składem, badaniem i możliwościami zastosowania w postaci leków, kosmetyków czy suplementów.

Nauka o ziołach

Stosowanie preparatów ziołowych powinno być zawsze konsultowane ze specjalistą, podobnie jak ich wytwarzanie czy sprzedaż. Wiele ziół ma działanie kompleksowe, czyli oddziałują na cały organizm; inne natomiast łagodzą konkretne dolegliwości. Nie zawsze jednak te działania są korzystne – szczególnie w interakcji z innymi lekami, roślinami bądź alergiami. Dlatego tak ważna jest znajomość całego procesu, by móc wytwarzać produkty o korzystnym działaniu.

Podczas kursu towaroznawstwa zielarskiego słuchacze zdobywają wiedzę niezbędną do prawidłowego przetwarzania surowców. Program szkolenia obejmuje takie zagadnienia, jak:

• farmakologia,
  • farmakognozja,
  • anatomia i fizjologia człowieka,
  • dietetyka i fizjologia żywienia,
  • pierwsza pomoc przedmedyczna,
  • towaroznawstwo zielarskie,
  • prawidłowe oznakowanie, przechowywanie i obrót produktów leczniczych,
  • podstawy prawa farmaceutycznego.

Znajomość powyższych tematów pozwala na zrozumienie powiązań pomiędzy składnikami a organizmem człowieka, co ma istotne przełożenie na proces wytwórczy produktów; natomiast wiedza stricte towaroznawcza to materiały, których znajomość pozwoli na profesjonalną sprzedaż i prowadzenie sklepu zielarsko-medycznego.

Dodatkowe kompetencje – rozwój działalności

Kurs zielarski online to propozycja dla osób, którym wiedzy o ziołach wciąż jest za mało. Znajomość komercyjnego przetwarzania i obrotu produktami zielarskimi to jedna część medalu, druga zaś – to praktyczne stosowanie tych wyrobów w celach terapeutycznych. Szkolenie pozwala przyjrzeć się bliżej zagadnieniom, dzięki którym słuchacz nabędzie umiejętności samodzielnego pozyskiwania, przetwarzania i doradzania w zakresie produktów zielarskich. Kurs zielarza fitoterapeuty wraz z towaroznawstwem zielarskim z pewnością pozwoli na znaczne zwiększenie zakresu działalności zielarskiej.