Cechy pracy naturopaty czyli znawcy medycyny naturalnej

Zioła w leczeniu

Chociaż medycyna jest dziedziną stale rozwijającą się, to jednocześnie coraz więcej osób interesuje się wykorzystaniem naturalnych terapii w leczeniu i profilaktyce zdrowotnej. Wiedzę na temat dbania o zdrowie w sposób naturalny nabywają naturopaci. Praca w tym kierunku umożliwia wykorzystanie możliwości z zakresu tradycyjnych metod medycznych, a także praktyk alternatywnych. Dzięki temu zawód ten może przynieść satysfakcjonującą karierę.

Kim jest naturopata?

Naturopata to specjalista zajmujący się medycyną naturalną. Przed rozpoczęciem pracy naturopaci mają obowiązek poznać historię choroby pacjenta, a także jego stany emocjonalne i psychologiczne. Następnie dokonują oceny terapeutycznej oraz wyznaczają metodę pracy z pacjentem. Zastosowana technika będzie miała na celu poprawę sprawności fizycznej, jakości życia, czy też potrzeb natury fizycznej, emocjonalnej lub duchowej osoby na terapii.

Do głównych obowiązków naturopaty zalicza się m.in.:

• udzielanie porad dotyczących poprawy jakości życia pacjentów,
  • określenia rodzaju dolegliwości i sposobu pomocy,
  • pobudzanie bioenergii,
  • harmonizowanie pracy organizmu,
  • promowanie zdrowego stylu życia,
  • udzielanie porad dotyczących odpowiedniej higieny życia,
  • stosowanie wybranej metody terapii,
  • prowadzenie dokumentacji z przebiegu terapii,
  • profilaktyka chorobowa,
  • dzielenie się wiedzą z zakresu naturoterapii.

Gdzie może pracować naturopata?

Naturopaci mogą pracować w gabinetach: terapeutycznych, SPA, odnowy biologicznej, uzdrowiskowych. Mogą również podjąć pracę w ośrodkach terapii uzależnień i profilaktyki zdrowia, placówkach oświatowych, a także stowarzyszeniach lub fundacjach.

Napój ziołowy w leczeniu

Ich praca uzależniona jest od miejsca i rodzaju wykonywanych zadań zawodowych. Na ilość przepracowanych godzin wpływają zaplanowane sesje terapeutyczne. Naturopata może pracować indywidualnie lub w zespołach, na jedną lub dwie zmiany, stacjonarnie lub mobilnie.

Jak zostać naturopatą?

Aby zostać naturopatą, wiedzę z zakresu medycyny należy uzupełnić o informacje dotyczące wykorzystaniu naturalnych metod w terapii. Wykształcenie umożliwiające podjęcie pracy zawodzie naturopata można uzyskać za pomocą przygotowania zawodowego. Takie przygotowanie oferują ośrodki kształcenia zawodowego lub ustawicznego, wykorzystując do tego szkolenia i kursy online. Zgodnie z klasyfikacją zawodów i specjalności dla potrzeb rynku pracy naturopata został sklasyfikowany pod numerem: 323009. Dodatkowo wiedzę z zakresu naturalnych metod leczenia można uzyskać dzięki studiom podyplomowym na wybranych uczelniach wyższych.

Kurs Zawodowy Naturopaty

Przyszły naturopata kurs zawodowy może odbyć w Centrum Doskonalenia Zawodowego za sprawą oferowanego Kursu Zawodowego Naturopaty, który daje możliwość zdobycia zaświadczenia potwierdzające nabyte umiejętności. Jest to zgodne z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej, Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 07.08.2014r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania.

Program kursu

Kurs gwarantuje przygotowanie w zakresie podstaw z nomenklatury anatomicznej, osteologii, artrologii i miologii. Część wprowadzająca zapoznaje kursanta z metodami diagnostyki medycznej oraz podstawami pierwszej pomocy przedmedycznej. Co więcej, uczestnik kursu zdobywa informacje z zakresu filozofii zdrowia i dietetyki.

Część kolejna poświęcona jest specjalistycznej wiedzy z zakresu naturopatii. Kursant poznaje metody związane z medycyną alternatywną, takie jak: homeopatia, ziołolecznictwo, wodolecznictwo, energoterapia itd. Dodatkowo nabywa wiedzę dotyczącą komunikacji z klientem oraz prowadzenia terapii, czy też warsztatów terapeutycznych.