Na czym polega obsługa tachografu cyfrowego?

obsługa tachografu

Nauka obsługi tachografu jest niezbędna do tego, aby prawidłowo posługiwać się tym urządzeniem rejestrującym. Ma to na celu zadbanie o zasady bezpieczeństwa ustalone w przepisach prawnych. Powiązane jest to także z wypełnianiem obowiązków dotyczących wykonania legalizacji albo kalibracji tachografu: co ile je wykonać, jak sprawdzić do kiedy jest legalizacja tachografu itd. Tematy te będziemy poruszali w dalszej części artykułu.

Legalizacja a kalibracja tachografów

Pomiędzy czynnościami, takimi jak legalizacja a kalibracja tachografów, istnieje pewna zależność. Wynika ona z tego, że urządzenie to może zostać zalegalizowane dopiero po wykonanej i potwierdzonej wiarygodności przebiegu kalibracji. Jest to proces polegający na aktualizacji i uwierzytelnieniu parametrów pojazdu zapisanych w urządzeniu.

Legalizacją i kalibracją zajmują się jedynie osoby uprawnione oraz Okręgowe Stacje Kontroli Pojazdów. Jednak niezbędne jest do tego zdobycie zezwolenia wydawanego przez prezesa Głównego Urzędu Miar (GUM). 

Jak sprawdzić do kiedy jest legalizacja tachografu i kalibracja?

Oznaczeniem wykonanej legalizacji tachografu jest tabliczka instalacyjna, wydawana przez osobę uprawnioną. Musi być ona umieszczona w sposób widoczny i dostępny. Tabliczka ta zawiera datę legalizacji tachografu. Jeżeli nie ma takiej możliwości, należy ją usytuować na słupku pojazdu, tak aby była zauważalna. To oznaczenie pozwala sprawdzić do kiedy jest legalizacja tachografu. Warto dodać, że zakładany okres obowiązywania tych czynności wynosi 2 lata

tachograf cyfrowy obsługa

Co w związku z tym z kalibracją tachografu? Co ile trzeba ją robić? To pytania, które pojawiają się podczas procesu legalizowania urządzenia. W związku z tym, że czynności te są powiązane, to kalibrację również wykonuje się co 2 lata. Wyjątkiem są sytuacje, w których dostrzega się nieprawidłowości w działaniu tachografu. Wtedy to niezwłocznie należy zgłosić się do warsztatu posiadającego odpowiednie uprawnienia.

Ile kosztuje legalizacja tachografu?

Okręgowe Stacje Kontroli Pojazdów mają prawo decydować o tym, ile kosztuje legalizacja tachografu w nich warsztacie. Dlatego też nie ma jednej ceny, której należy się spodziewać w każdym z tych miejsc. Cennik ustala się zazwyczaj na podstawie kilku czynników zewnętrznych, takich jak: zapotrzebowanie na usługi, konkurencja, a także lokalizacja. Z tej racji koszt legalizacji tachografu to 200-300 zł.

Tachograf cyfrowy – obsługa 

Nauka obsługi tachografu cyfrowego powinna obejmować każdego kierowcę podróżującego z tym urządzeniem. Dzięki temu zadba on o odpowiednie działanie tachografu, a także dostrzeże ewentualne nieprawidłowości. Jest to bardzo ważne, ponieważ brak sprawnego urządzenia skutkuje mandatem

Kupując tachograf cyfrowy, obsługa przedmiotu powinna zostać opisana w instrukcji. Producenci mają obowiązek dołączyć ją do swojego produktu. Co więcej, zasady działania przedstawiane są często przez osoby uprawnione zajmujące się legalizacją i kalibracją. Wtedy to nauka obsługi tachografu cyfrowego dostosowana jest do konkretnego typu urządzenia, które posiada kierowca.

Obsługa tachografu polega na umiejętności gromadzenia i odczytywania wyników dotyczących przejazdu: czasu, prędkości, długości drogi i tak dalej. Informacje te należy rejestrować na karcie kierowcy. Dodatkowo obsługa tachografu dotyczy tworzenia wydruków z danymi w razie kontroli.

Kurs Technika Warsztatu Tachografów Cyfrowych

Naprawa i obsługa tachografu wymaga zdobycia wiadomości dotyczących postępowania z urządzeniem, instalacji i kalibracji, a także tego, jak odczytać wydruk z tachografu cyfrowego w sposób prawidłowy. Są to bardzo istotne umiejętności do tego, by zdać państwowy egzamin pozwalający uzyskać uprawnienia technika warsztatu do wykonywania sprawdzeń tachografów cyfrowych.

Centrum Doskonalenia Zawodowego oferuje Kurs Technika Warsztatu Tachografów Cyfrowych, w którym poza wyżej wymienionymi zagadnieniami kursant zapozna się także z krajowymi i unijnymi regulacjami prawnymi i innymi informacjami potrzebnymi do zdania egzaminu GUM-u. Dzięki niemu kursant zdobędzie wiedzę, umiejętności oraz kwalifikacje zgodnych z wytycznymi MEN, potwierdzone certyfikatem oraz zaświadczenie na druku MEN o ukończeniu szkolenia.