Od kiedy obowiązkowe tachografy cyfrowe?

tachograf cyfrowy od kiedy

Tachografy cyfrowe to urządzenia, które muszą znaleźć się we wszystkich ciężarówkach po to, by zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa tym, którzy przemieszczają się po polskich (i nie tylko!) drogach. Ponieważ są dość trudne w obsłudze oraz odczytywaniu z nich wyników, dość popularne jest uczestnictwo w rozmaitych szkoleniach związanych z obsługą tachografów. Dowiedz się, od kiedy trzeba mieć tachograf cyfrowy i jaki kurs z tego zakresu warto wybrać.

Do czego służy tachograf?

Tachografy to urządzenia, które umieszcza się w ciężarówkach o wadze większej, niż 3,5 tony, a także w busach, które docelowo mają przewozić więcej niż 9 osób. Tachografy rejestrują parametry jazdy kierowców, to, jak szybko jadą, ile mają przerw i postojów czy jakie odległości pokonują. Celem stosowania tachografów jest kontrola kierowców i ich pracodawców pod względem tego, czy np. kierowca nie pracuje zbyt długo w danym okresie.

JEŚLI CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ, JAK SPRAWDZAĆ TACHOGRAFY CYFROWE LUB WYPOSAŻYĆ W TAKIE UMIEJĘTNOŚCI SWOICH PRACOWNIKÓW, WYBIERZ „KURS TECHNIKA WARSZTATU TACHOGRAFÓW CYFROWYCH”.

Tachograf cyfrowy – od kiedy?

Obowiązek stosowania tachografów cyfrowych wprowadzono w 2006 roku, kiedy to zabroniono montowania tachografów analogowych w nowo rejestrowanych samochodach. Stosowanie tego rodzaju tachografów jest obowiązkowe na terenie UE i UK. Nie we wszystkich krajach istnieje obowiązek ich stosowania, dlatego jadąc w trasę, warto wiedzieć, kiedy należy włączyć tachograf, a kiedy nie ma takiego obowiązku.

Od kiedy obowiązkowe tachografy cyfrowe?

Aktualnie w użyciu są tachografy cyfrowe, natomiast w nadchodzących sezonach stopniowo będziemy przechodzić na wykorzystanie tachografów cyfrowych inteligentnych. Czym będą różnić się od cyfrowych? Przede wszystkim możliwe będzie odczytywanie danych z nich częściowo zdalnie, co będzie pozwalało typować pojazdy do zatrzymania i głębszej kontroli. Stosowanie tachografów inteligentnych jest konieczne w każdym nowo zarejestrowanym pojeździe od 21 sierpnia 2023 roku. Moment wymiany starszych tachografów na te nowszego typu przypadnie na 31.12.2024.

Szkolenia z zakresu obsługi i odczytywania danych z tachografu

od kiedy obowiązkowe tachografy cyfrowe

W Centrum Doskonalenia Zawodowego znajdziesz między innymi „Kurs Technika Warsztatu Tachografów Cyfrowych”. To specjalne szkolenie, w którego toku kursanci uczą się:

• obsługi tachografu, jego instalacji w pojeździe, a także kalibracji, którą zgodnie z prawem mogą wykonywać wyłącznie osoby uprawnione;
  • zagadnień, które są przydatne podczas zdawania egzaminu na technika warsztatu do wykonywania sprawdzeń tachografów cyfrowych;
  • prawa, związanego ze stosowaniem tachografów cyfrowych.

Dlaczego szkolenia u nas są tak świetnym pomysłem? Przede wszystkim dlatego, że odbywają się przy pomocy innowacyjnej platformy edukacyjnej. Dzięki temu każdy może poświęcić na wybrane zagadnienie dokładnie tyle czasu, ile potrzebuje, by w pełni je opanować. „Kurs Technika Warsztatu Tachografów Cyfrowych” ułatwia przygotowanie się do egzaminu, a po zakończeniu go każdy uczestnik otrzymuje zaświadczenie o ukończeniu kursu oraz certyfikat, potwierdzający jego odbycie.