Praca w spedycji międzynarodowej a wykształcenie

transport

Branża TSL związana jest z trzema sektorami, takimi jak: transport, spedycja i logistyka, którego zapotrzebowanie stale wzrasta wraz z rozwojem współprac zawieranych między przedsiębiorcami na całym świecie. Spedycja transportowa charakteryzuje się wykorzystaniem różnorodnych środków transportu drogowego, morskiego i powietrznego. Wymaga ona kompleksowej wiedzy na temat każdego z sektorów, dlatego też niezwykle cenne jest poszerzanie swoich umiejętności w tym zakresie. Dlatego też szczególnie przydatne mogą okazać się różnego rodzaju kursy logistyczne czy szkolenia spedycyjno-transportowe.

Jak wygląda praca spedytora?

Spedytor zajmuje się przygotowaniem i koordynowaniem procesu transportu, czyli przebiegu następujących po sobie czynności tak, aby towar trafił do odbiorcy. Praca w spedycji transportowej wymaga bardzo dobrej organizacji, ponieważ dostarczenie ładunku w nieuszkodzonym stanie jest głównym celem firm w branży TSL.

Odpowiednio opracowany przewóz wymaga od spedytora doboru środków transportu oraz doradztwa w sprawie wyboru trasy przejazdu. Ponadto bardzo ważne jest przestrzeganie wszelkich procedur związanych ze spedycją transportową oraz sporządzanie i kompletowanie odpowiedniej dokumentacji: umów przewozowych, ubezpieczeń, pozwoleń itp.

Umiejętności potrzebne spedytorowi międzynarodowemu

To, jak wygląda praca spedytora, zależy od tego, czy zajmuje się on transportem jedynie na terenie kraju czy też poza granicami państwa. Mimo że zakres jego obowiązków w Polsce, jak i na świecie, się nie zmienia, to przewóz międzynarodowy wymaga od spedytora znajomości regulacji prawnych obowiązujących w każdym państwie, w jakim dokonuje się transportu. Ponadto osoba na tym stanowisku zajmuje się przygotowaniem instrukcji wysyłki oraz – tak jak było wspominane – dokumentacji, dlatego znajomość języka obcego jest bardzo ceniona w branży.

logistyka

Spedytor międzynarodowy musi się nauczyć dobrej organizacji zadań oraz współpracy – jest to niezwykle istotne do tego, by transport wyszedł zgodnie z założeniami. Zatem na tym stanowisku wymaga się szerokiego zakresu umiejętności z branży TSL, a także stale aktualizowanej wiedzy. Dlatego też warto korzystać z np. z kursów logistycznych/transportowych, dzięki którym kursant potwierdzi swoje kompetencje dotyczące spedycji transportowej.

Kurs spedytora online

Kurs na Spedytora (specjalista ds. transportu i logistyki) oferowany przez Centrum Doskonalenia Zawodowego jest atrakcyjną ofertą dla wszystkich zainteresowanych pracą w branży TLS. Szkolenie to prowadzone jest za pomocą platformy e-learningowej, dzięki czemu uczestnik sam zarządza swoim czasem nauki, a także wybiera miejsce, w którym się kształci. Warto dodać, że kurs spedytora online honorowany jest w ten sam sposób co szkolenie stacjonarne.

Program szkolenia składa się z następujących tematów:

• Logistyka.
  • Podstawy spedycji oraz transportu.
  • Ekonomika transportu.
  • Planowanie logistyczne.
  • Systemy logistyczne.
  • Finanse i rachunkowość.
  • Ubezpieczenie w logistyce.
  • Zarządzanie logistyką.
  • Wiedza o gospodarce.
  • Marketing i sztuka negocjacji.
  • Język obcy.
  • Pierwsza pomoc przedmedyczna.

Za sprawą ukończenia kursu spedytora online uczestnik zdobywa wiedzę i umiejętności zgodne z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 07.08.2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy i uwzględnia wymogi Międzynarodowego Standardu ISCO. Spedytor otrzymał numer: 333105. Kwalifikacje absolwenta potwierdzone zostają zaświadczeniem o ukończeniu kursu wydanym przez Centrum Doskonalenia Zawodowego.