Kto może zostać kierownikiem wycieczki szkolnej?

Wycieczka szkolna

Kierownik wycieczki to odpowiedzialne stanowisko, dające jednak wiele satysfakcji – szczególnie osobom, które lubią aktywnie spędzać czas z dziećmi. Takie wycieczki to nie tylko zapewnienie rozrywki i integracji młodym uczestnikom, ale również możliwość wprowadzenia elementów edukacyjnych podczas zwiedzania. Sprawdź, czym powinien wyróżniać się kierownik wycieczek i jak zdobyć odpowiednie kwalifikacje.

Kto może zostać kierownikiem wycieczki?

Kierownikiem wycieczki zostaje osoba wskazana przez dyrektora szkoły, który jest równocześnie jej organizatorem. To od jego decyzji zależy, kto będzie sprawował taką funkcję, powinien mieć na uwadze odpowiednie kwalifikacje, które taki kierownik musi spełniać. Osoba, która będzie sprawować pieczę nad dziećmi podczas wycieczki, musi posiadać nie tylko odpowiednie cechy charakteru, ale również odpowiednie umiejętności, wiedzę a niekiedy – kwalifikacje.

ZDOBĄDŹ NIEZBĘDNE UMIEJĘTNOŚCI I KWALIFIKACJE, ABY KIEROWAĆ WYCIECZKAMI. WYBIERZ „KURS KIEROWNIKA WYCIECZEK ONLINE”!

Jakie umiejętności są kluczowe dla skutecznego kierownika wycieczki?

Dobry kierownik wycieczki powinien posiadać nie tylko określone kwalifikacje potwierdzone stosownymi zaświadczeniami, ale również wykazywać się innymi umiejętnościami i kompetencjami, które stanowią odpowiednie predyspozycje do wykonywania tego zawodu. Skuteczny kierownik wycieczek musi być przede wszystkim osobą odpowiedzialną, opanowaną i mającą na względzie bezpieczeństwo swoich podopiecznych. Wskazana do pełnienia tej funkcji jest też umiejętność przewidywania różnych scenariuszy i postępowania podczas wydarzeń, które mogą zaistnieć podczas danego wydarzenia.

Ponadto osoba pracującą jako kierownik wycieczek powinna być towarzyska i mieć zdolność do łatwego nawiązywania relacji. Idealnym kandydatem jest ktoś, kto budzi powszechny respekt i zaufanie. Przydatnymi cechami są również:

  • cierpliwość,
  • kreatywność,
  • punktualność,
  • zaangażowanie,
  • empatia,
  • umiejętność pracy pod presją stresu i w niespodziewanych sytuacjach,
  • adaptacja do różnorodnych sytuacji,
  • umiejętne rozwiązywanie konfliktów.

Wpływ efektywnego kierowania wycieczką na doświadczenie uczestników

Profesjonalne przygotowanie kierownika wycieczki do wykonywanej pracy znacznie wpływa na odbiór i organizację danej imprezy. Dzięki odpowiednim kwalifikacjom, a także posiadaniu kluczowych kompetencji miękkich uczestnicy mogą poczuć się bezpiecznie oraz czerpać wszelkie możliwe korzyści zorganizowanej wycieczki. To nie tylko poczucie doskonałego zorganizowania, ale także świadomość przeprowadzenia odpowiedniej interwencji. Udział profesjonalnego kierownika wycieczki wpływa na chęć do skorzystania ponownie z innej formy wyjazdu.

kierownik-wycieczek

Właściwie przygotowany kierownik wycieczki umożliwia również doskonałe poznanie całego programu, zaciekawienie poszczególnymi realizowanymi punktami oraz gwarantuje świetne wspomnienia. Kierownicy wycieczek mogą też doskonale zorganizować czas wolny uczestników. W tym celu może być przydatny kurs animowania czasu wolnego.

Kiedy wymagane są kwalifikacje kierownika wycieczki?

Dokument potwierdzający nabycie odpowiedniej wiedzy i zdobycia kwalifikacji kierownika wycieczki jest niezbędny, jeśli wyjazd ma przybrać formę specjalistyczną, a więc wymagającą od uczniów odpowiedniego przygotowania – kondycji czy umiejętności posługiwania się specjalistycznym sprzętem. Jeśli program wycieczki przewiduje intensywną aktywność – turystyczną czy fizyczną, w tym przemierzanie znacznych odległości na szlakach turystycznych – takie uprawnienia również są niezbędne.

Zdobycie kwalifikacji kierowniczych na wyjazdach dla dzieci i młodzieży jest możliwe poprzez ukończenie odpowiedniego szkolenia, takiego jak ,,Kurs Kierownika Wycieczek (Opiekuna Wycieczek)”. Jego zadaniem jest przybliżenie aspektów prawnych organizacji takich wyjazdów, planowania dnia, prowadzenia dokumentacji i odpowiedzialności za grupę. Dzięki temu organizator ma pewność, że wycieczka będzie kierowana sprawnie, odpowiedzialnie i zgodnie z jej założeniami, a w przypadku wystąpienia zagrożeń czy niespodziewanych sytuacji – wyznaczony kierownik będzie umiał wdrożyć odpowiednie działania.

Zadania kierownika wycieczki

Kierownik wycieczki szkolnej ma za zadanie opracować program i regulamin wycieczki, ale również musi dopilnować, aby znali go zarówno uczestnicy, jak i ich rodzice. W trakcie wycieczki odpowiada za:

  • przestrzeganie regulaminu przez uczestników,
  • zapewnienie odpowiednich warunków do realizacji programu, opieki i bezpieczeństwa dzieci,
  • organizację transportu, wyżywienia i noclegów dla całej grupy – uczestników i opiekunów,
  • przydzielenie zadań opiekunom wycieczki oraz uczniom,
  • dyspozycje środków finansowych, przeznaczonych na realizację wycieczki,
  • dokonanie rozliczenia i podsumowania wycieczki po zakończeniu jego trwania.

Kierownik wycieczki wyznacza również jej opiekunów, którzy mają za zadanie wsparcie w jej przebiegu, opieki nad uczestnikami i prawidłową realizację programu.

Czy kierownik może być równocześnie opiekunem wycieczki?

Jeżeli dyrektor szkoły wyrazi zgodę, osoba pełniąca funkcję kierownika wycieczki może również sprawować nad nią bezpośrednią opiekę. Zależne jest to jednak od warunków organizacyjnych, w tym rodzaju wycieczki czy liczebności grupy. Ostateczną decyzję podejmuje organizator.

Bezpieczeństwo jako priorytet w pracy kierownika i opiekuna wycieczki

Kierownik wycieczek to osoba, która obecna jest na każdego rodzaju wyjeździe zorganizowanym. Jednak obecność kierownika jest szczególnie istotna wtedy, gdy uczestnikami są osoby niepełnoletnie, a zwłaszcza dzieci. Kierownicy wycieczek szczególnie powinni skupić się na strategiach oraz wymaganych protokołach bezpieczeństwa, które muszą być zachowane podczas realizowania całego programu wyjazdu. Dzięki temu możliwa jest właściwa ochrona, a także zapewnienie dobrostanu uczestnikom.

kierownik-wycieczki

Często podczas wycieczek, w których udział biorą dzieci lub młodzież, zdarza się, że uczestnicy próbują przekonać kierowników lub opiekunów do zmiany programu i skorzystania z atrakcyjnych elementów podróży. Należy jednak pamiętać, że kierownik wycieczki powinien zawsze kierować się najwyższym bezpieczeństwem i rozwagą podczas podejmowania tego typu decyzji.

Kwalifikacje kierownika wycieczek – jak można je uzyskać?

Kurs kierowników wycieczek to bardzo przydatne szkolenie, zaś z wiedzy i uprawnień zdobytych podczas jego odbycia można korzystać również w innych ośrodkach. Umożliwia aktywne spędzanie czasu i uzyskania dodatkowych dochodów – warto więc posiadać takie kwalifikacje. Świetnym rozwiązaniem jest kurs kierownika wycieczek online organizowany przez Centrum Doskonalenia Zawodowego – po jego ukończeniu uzyskuje się zarówno uprawnienia kierownicze, jak i opiekuna wycieczki, zaś forma kształcenia przez Internet umożliwia wygodne zdobycie uprawnień, bez konieczności dojazdów.

Kurs prowadzony jest zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki,  Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach oraz Ustawą o prawie oświatowym. Absolwent kursu otrzymuje dokumentację zgodną z MEiN oraz certyfikat w języku polskim. Dodatkowo dzięki akredytacji uczelni wyższej możliwe jest dodatkowe uzyskanie dyplomu w skórzanej oprawie oraz świadectwa ukończenia kursu.

Osoby posiadające uprawnienia kierownika wycieczki mogą podjąć zatrudnienie w miejscach, takich jak: ośrodki wczasowe, turystyczne, na wycieczkach i wyjazdach szkolnych, w biurach podróży lub innych firmach i organizacjach o podobnym charakterze.