Zaktualizowano dnia 4 lipca 2022
Animaloterapia (terapia z udziałem zwierząt) stosowana jest jako podstawowa lub wspomagająca forma terapii już od lat 60. XX wieku. Badania potwierdzają jej pozytywny wpływ na życie człowieka. Jednak bardzo ważne jest, aby interakcja ze zwierzęciem odbywała się w bezpiecznych warunkach, a pupil był odpowiednio przygotowany do kontaktu z obcą osobą. Nie tylko ludzie korzystają z terapii, dla zwierząt również może ona okazać się pomocna, szczególnie, gdy wykazują zachowania nieprawidłowe. W takiej sytuacji niezbędna może okazać się wizyta u zoopsychologa.
Etologia i psychologia zwierząt
Wiele nauk behawioralnych interesuje się postawami związanymi z psychologią zwierząt. Jedną z nich jest etologia – dziedzina zoologii, której przedmiotem jest opis i kwantyfikacja zachowania oraz szeroka analiza uwarunkowań tego zachowania. Tematem, jaki ją głównie zajmuje, jest działanie instynktowne. W związku z tym warto pochylić się nad tym, czym jest instynkt. Jest to wrodzona skłonność występująca zarówno u zwierząt i ludzi do przejawiania pewnych zachowań, które są odpowiedzią na popęd. Wśród nich wymienia się zachowania motywowane potrzebą przetrwania i reprodukcji.
Etiologia zakłada, że u zwierząt i ludzi występuje tzw. energia specyficznego działania. Zużywa się ją w procesie instynktownego zachowania, a następnie dochodzi do jej odnowienia. Natomiast, gdy nie ma możliwości dokonania tego typu działania, energia gromadzi się. Może to w konsekwencji doprowadzić do zachowań anormalnych. Wiedza z zakresu etologii i psychologii zwierząt pozwala zapobiegać takim sytuacjom.
Wpływ zwierząt na człowieka w ujęciu psychologicznym
Zwierzęta odgrywają ważną rolę w życiu człowieka. Właściciele przywiązują się do swoich pupili i często traktują je jak członków rodziny. To skłania naukowców do prowadzenia badań pod kątem wpływu zwierząt na życie ludzi. Prowadzone obserwacje wskazują na pozytywne oddziaływanie tych istot na sfery życia ludzkiego, takie jak:
- psychiczna,
- fizyczna,
- intelektualna,
- emocjonalna,
- społeczna.
Przede wszystkim interakcja ze zwierzęciem stymuluje u ludzi zachowania społeczne, a także pobudza funkcje poznawcze. Wyjście na spacer czy zabawa np. z psem są sposobem na większą aktywność fizyczną oraz źródłem radości i relaksu. Taka forma spędzania czasu jest szczególnie przydatna dla osób cierpiących z powodu izolacji, czy też borykającymi się z depresją. Interakcja ze zwierzęciem wykazała także korzyści biologiczne. Okazuje się, że właściciele czworonogów mają niższe ciśnienie krwi, a ich autonomiczny układ nerwowy lepiej reaguje na stresory niż u osób bez zwierząt.
Nic więc dziwnego, że wszelkiego rodzaju animalterapie (np. felinoterapia, dogoterapia, hipoterapia) są coraz chętniej wykorzystywane jako metoda rehabilitacji psychoruchowej.
Psycholog zwierzęcy czy zoopsycholog?
Oficjalna nazwa na osobę zajmującą się psychologią zwierząt to zoopsycholog. Praca w tym charakterze została oficjalnie wpisana na listę zawodów Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zgodnie z klasyfikacją zawodów i specjalności dla potrzeb rynku pracy zoopsycholog otrzymał numer: 516407.
Zoopsycholog pełni funkcję doradcy, który pomaga właścicielom zwierząt budować wzajemnie satysfakcjonujące relacje między nimi a ich pupilami oraz eliminować lub ograniczać niechciane, niepokojące zachowania czworonogów. Psychologia zwierząt jest zatem niezbędnym źródłem wiedzy, które wykorzystuje się w tym zawodzie.
Zoopsycholog zajmuje się m.in.:
- ocenianiem zachowania zwierzęcia;
- diagnozowaniem zaburzeń w postępowaniu pupili;
- dobieraniem odpowiedniej terapii;
- ocenianiem, czy zwierzę może pracować z osobami z niepełnosprawnościami lub w służbach mundurowych;
- edukowaniem w zakresie wychowania i socjalizacji pupila;
- zapobieganiem występowaniu zachowań niepożądanych;
- ocenianiem warunków i poziomu przygotowania przyszłych właścicieli zwierząt.
Kto może zostać zoopsychologiem?
Zoopsycholog musi lubić zwierzęta i być otwarty na niesienie im pomocy. Do tego niezbędna jest cierpliwość, wyrozumiałość, a także umiejętność zwracania uwagi na szczegóły i szybka dedukcja. Co więcej, w pracy jako psycholog zwierząt ważna jest elastyczność, która pozwoli na opracowanie indywidualnych sposobów pracy z pupilem.
Należy podkreślić, że aby uzyskać zatrudnienie w charakterze zoopsychologa odpowiednie cechy charakteru nie wystarczą. Bardzo ważne jest zdobycie rzetelnej wiedzy i praktycznych umiejętności z zakresu zachowania zwierząt, a także zarządzania procesem terapeutycznym. W tym celu świetnie sprawdzi się kurs zoopsychologa, dzięki któremu kursant zdobędzie potrzebne kompetencje.
Kurs zoopsycholog
Przyszły zoopsycholog kurs zawodowy może odbyć w Centrum Doskonalenia Zawodowego za sprawą oferowanego Kursu Zoopsychologa online, który daje możliwość zdobycia zaświadczenia potwierdzające nabyte umiejętności. Szkolenie prowadzone jest za pośrednictwem platformy e-learningowej, a przygotowane na nią treści zostały opracowane przez specjalistów w tym zakresie.
Program kursu zawiera pięć modułów takich jak:
- Wprowadzenie do zoopsychologii.
- Psychologia człowieka.
- Psychologia zwierząt.
- Proces terapeutyczny.
- Postawa zoopsychologa.
Ukończenie kursu daje możliwość podjęcia pracy w charakterze zoopsychologa w instytucjach państwowych i prywatnych zarówno w Polsce, jak i za granicą.