Cechy współczesnej psychologii zwierząt – jakiego podejścia uczą się kursanci?

Psychologia zwierząt to dziedzina naukowa określana także jako zoopsychologia, która bada zachowania przedstawicieli różnych gatunków. Specjaliści zajmujący się badaniem tego tematu często współpracują także z właścicielami czworonogów w celu zrozumienia i poprawy pewnych niepożądanych zachowań i nie tylko.

Aktualne nastawienie do nauki o zwierzętach

Na przestrzeni lat podejście ludzi do zwierząt uległo wielu zmianom, a wraz z tym procesem ewoluowała również nauka o zwierzętach. Początkowo zapoznanie się z tym, jakie zachowania przejawiają drapieżniki, umożliwiało ludziom ochronę przed ewentualnym atakiem. Ponadto służyło zwiększeniu skuteczności podczas przeprowadzanych polowań. 

Współcześnie nauka o zwierzętach, np. etologia i zoopsychologia, przedmiotem zainteresowania uczyniła badania nad zachowaniem organizmów żywych. Duży wpływ na zmianę sposobu postrzegania zwierząt miało ich udomowienie. Aktualnie psy, koty, króliki itd. porównywane są do członków rodziny, a ich właściciele chcą zrozumieć ich zachowanie oraz zbudować z nimi satysfakcjonujące relacje. Właśnie takimi zadaniami zajmują się zoopsychologowie.

Czym są etologia i psychologia zwierząt?

Powyżej wspomniano o etologii i psychologii zwierząt, warto zatem odpowiedzieć, czym one się zajmują. Mianowicie są to dziedziny odnoszące się do funkcjonowania organizmów żywych. Nie są one tożsamymi naukami o zwierzętach, ale ich zagadnienia łączą się ze sobą. Etologia skupia się na badaniu zachowania, np. pszczół w ich naturalnych warunkach i środowisku. Dzięki temu obserwator może poznać przyczyny postępowania danego zwierzęcia, a także jego całego gatunku. Etologia jest rozwinięciem nauki, jaką jest zoopsychologia.

etologia i psychologia zwierząt

Jakie tematy poruszane są podczas kursu psychologii zwierząt?

Tematyka poruszana podczas szkolenia z zakresu psychologii zwierząt zależna jest od placówki oświatowej, która go prowadzi. W przypadku Kursu Zoopsychologa oferowanego przez Centrum Doskonalenia Zawodowego program został opracowany w taki sposób, aby jak najlepiej przygotować uczestnika do wykonywania swoich obowiązków w pracy zoopsychologa. W związku z tym omawiane są następujące zagadnienia:

  • Wprowadzenie do zoopsychologii.
  • Psychologia człowieka.
  • Psychologia zwierząt.
  • Proces terapeutyczny.
  • Postawa zoopsychologa.

Program ten umożliwia kursantowi zdobycie wszechstronnej wiedzy nie tylko teoretycznej, ale i praktycznej do pracy nad zachowaniem zwierzęcia. Zdobyte podczas szkolenia umiejętności przygotują przyszłego zoopsychologa do odpowiedniego podejścia do przedstawicieli różnych gatunków, a także właścicieli pupili. Dlatego też cechy przydatne w tym zawodzie to: opanowanie, cierpliwość, empatia oraz zaangażowanie.

Zoopsychologia – kurs online. Czy taka forma szkolenia wystarczy do zdobycia zawodu?

Współczesne rozwiązania e-learningowe umożliwiają wysokiej jakości kształcenie w sposób zdalny. Dzięki temu dla przyszłego zoopsychologa kurs online może okazać się doskonałym rozwiązaniem. Taka forma kształcenia umożliwia połączenie nauki z innymi obowiązkami i elastyczny czas pracy nad danymi zagadnieniami. 

Co więcej, uczestnicy Kursu Zoopsychologa po pozytywnym zakończeniu szkolenia otrzymują kwalifikacje zgodne z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej oraz Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 07.08.2014r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania opartej na Międzynarodowym Standardzie ISCO. Ponadto absolwent dostaje od Centrum Doskonalenia Zawodowego zaświadczenie o uczestnictwie w tym kursie.