Co robi spedytor międzynarodowy?

Co robi spedytor międzynarodowy?

Zaktualizowano dnia 7 marca 2022

Stale postępująca konsumpcja sprzyja rozwojowi produkcji i handlu, co wpływa na wzrost znaczenia branży TSL (Transport – Spedycja – Logistyka). Cały handel światowy opiera się na spedycji międzynarodowej – dzięki niej możliwe jest zorganizowanie transportu różnego rodzaju przesyłek, które następnie trafiają  do magazynów i sklepów zlokalizowanych na całym świecie. Wszystkie te działania organizuje spedytor międzynarodowy.

Spedytor – kto to jest?

Spedytor to osoba lub firma, której głównym celem działania jest organizowanie przewozu ładunków. Obejmuje to cały proces – od kontaktu z klientem zlecającym transport, poprzez wybór przewoźników, wystawianie dokumentów i monitorowanie przesyłki – aż do dostarczenia jej do punktu odbioru i rozliczenia całej operacji. Spedytor jest odpowiedzialny za całościową organizację procesu transportowego – wszystkie działania podejmuje w swoim imieniu (ale na rzecz zleceniodawcy), w związku z czym ponosi odpowiedzialność za każdy element pośredniczący.

Czym zajmuje się spedytor? Zakres działań

Spedytor odpowiada za transport towarów w sposób terminowy i bezpieczny, z uwzględnieniem środków odpowiednich dla danej przesyłki i w jak najbardziej optymalnej cenie. Jest doradcą i pośrednikiem w całym procesie – od przyjęcia zlecenia, po jego trwanie i rozliczenie końcowe. Do jego zadań należy:

  • pozyskiwanie klientów i przewoźników;
  • przyjmowanie zleceń, udzielanie porad związanych z procesami spedycyjnymi;
  • wybór środków transportu, planowanie najkorzystniejszej trasy;
  • przygotowanie przesyłki do przewozu;
  • przygotowanie dokumentacji transportowej;
  • nadanie przesyłki;
  • monitorowanie i koordynowanie procesu transportu;
  • dostarczenie przesyłki do odbiorcy – kontrola stanu i rozliczenie.

Do tego dochodzą dodatkowe czynności, takie jak ubezpieczenie przesyłki, jej prawidłowe oznakowanie, a także – w przypadku transportu międzynarodowego – zadbanie o odprawy celne. To spedytor sprawdza poprawność i kompletność całej dokumentacji transportowej; w jego kompetencje wchodzi również ewentualne składowanie przesyłek, awizowanie, przeprowadzanie cesji czy sprzedaży i podjęcie należności za przesyłkę.

Spedytor międzynarodowy – specjalista do zadań specjalnych

Osoby bądź przedsiębiorstwa, które organizują transport międzynarodowy, muszą dodatkowo doskonale się orientować w przepisach transportowych i celnych wszystkich krajów, przez jaki odbywa się transport. Niezbędna jest też znajomość języków obcych – przede wszystkim angielskiego – co znacznie ułatwia komunikację w poszczególnych procesach. Muszą wiedzieć, jak zareagować w przypadku wystąpienia nieprawidłowości, wspierają przewoźników w przypadku problemów na trasie, organizują bilety na promy czy noclegi, jeżeli zachodzi taka konieczność.

Spedytorzy oprócz planowania i organizowania transportu, muszą również stale monitorować rynek i być na bieżąco z nowymi procesami czy regulacjami regulacjami prawnymi. Wyszukują i zawierają umowy z nowymi przewoźnikami, negocjują ceny i sprawdzają wiarygodność firm pośredniczących. Te działania są niezbędne, aby być konkurencyjnym w stale rozwijającej się branży TSL.

Ile zarabia spedytor międzynarodowy?

Jak w większości zawodów, stawka jest zależna przede wszystkim od doświadczenia w branży. Dodatkowymi czynnikami jest wielkość firmy, jej zakres działania oraz lokalizacja. Doświadczeni specjaliści – według wskaźników za rok 2021 – mogą liczyć na zarobki już od 7000 zł brutto, jednak mediana kształtuje się w okolicach 5000 zł.

Kto może zostać spedytorem?

Oprócz specjalistycznej wiedzy, którą najszybciej można uzyskać podczas kursu spedytora, przydają się również umiejętności dodatkowe, takie jak obsługa komputera i znajomość języków obcych. Jest to praca dla osób cierpliwych, opanowanych, dokładnych i odpowiedzialnych, jednakże istotne są tu takie cechy jak dobra organizacja pracy, podzielność uwagi, umiejętności komunikacyjne i negocjacyjne oraz odporność na stres. Jest to praca pełna wyzwań, w której ciągle coś się dzieje, daje ona jednak bardzo dużo satysfakcji.