Jak zostać groomerem?

Jak zostać groomerem?
Groomer wrapping the dog in a towel after bathing

Jeżeli kochasz zwierzęta i umiesz nawiązać z nimi więź, możesz przekuć swoje zamiłowanie w pracę, która daje wiele satysfakcji. Groomer to w Polsce profesja, która dopiero zdobywa na popularności, jednakże cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Co właściwie kryje się pod tą nazwą?

Groomer – kto to jest?

Nazwa zawodu wzięła się od angielskiego słowa grooming, które oznacza pielęgnację. Groomer zajmuje się więc pielęgnacją zwierząt – zaczynając od mycia i czesania, aż do przygotowywania na wystawy kończąc. Potocznie nazywany psim fryzjerem, jednak niesłusznie – obecnie, odkąd zwiększa się świadomość właścicieli na temat możliwości pielęgnacji swoich pupili, rozszerzył się również zakres usług, które groomer może wykonywać. Co więc może zaoferować profesjonalny stylista?

Usługi groomerskie

Aby móc pracować ze zwierzętami, oprócz odpowiednich predyspozycji należy ukończyć kurs groomerski, podczas którego zdobywa się wiedzę na temat profesjonalnej pielęgnacji zwierząt – głównie psów i kotów, gdyż to one są najczęstszymi klientami w salonach groomera. Kursanci poznają rodzaje sierści i podstawy ich pielęgnacji, uczą się odpowiedniego doboru strzyżenia orazi poznają narzędzia i kosmetyki używane w pracy. Uczą się, jak sobie radzić z opornym zwierzęciem i jak je uspokoić, a także zdobywają wiedzę o chorobach odzwierzęcych, skóry i zasad pierwszej pomocy. 

A oto zabiegi, które są wykonywane w salonach groomerskich:

  • rozczesywanie i przycinanie sierści,
  • trymowanie,
  • mycie,
  • czyszczenie uszu, obcinanie pazurków,
  • mycie zębów,
  • usuwanie kleszczy, pcheł

Oprócz tego, niektóre salony oferują w ramach swoich usług również profesjonalne przygotowywanie do wystaw, co przekłada się na dodatkowe zabiegi, takie jak farbowanie sierści, układanie fryzur, malowanie pazurków czy nawet użycie psich perfum i masaż.

Groomer oprócz zadbania o wygląd zewnętrzny zwierzęcia, dba również o jego higienę. Potrafi doradzić w zakresie codziennej, domowej pielęgnacji czy doborze odpowiednich kosmetyków. Rozpozna również stany zapalne skóry, wywołane niewłaściwą pielęgnacją sierści lub jej brakiem – pomoże wtedy rozwiązać problem odpowiednimi kosmetykami lub doradzi wizytę u weterynarza, jeżeli będzie konieczna.

Kto może zostać groomerem?

Jak widać, zakres wiedzy i umiejętności profesjonalnego groomera sprowadza się więc nie tylko do okazjonalnego podcięcia sierści. Stylista musi być na bieżąco z aktualnymi trendami w branży, ale również znać podstawy anatomii zwierząt, którymi się zajmuje, oraz ich psychologii, gdyż nie wszystkie zwierzęta dobrze znoszą zabiegi pielęgnacyjne. Groomer musi wtedy umieć sobie z nimi poradzić – przekonać je do siebie oraz zniwelować stres zwierzęcia podczas pobytu w salonie. 

Osoby pragnące podjąć się tego zajęcia muszą przede wszystkim lubić zwierzęta i chcieć z nimi pracować. Odpowiednie podejście – zarówno do zwierząt, jak i ludzi, empatia i wrażliwość – to kolejne cechy niezbędne przy tej pracy. Dodatkowo przydają się zdolności manualne, wyczucie estetyki i dokładność. 

Ile zarabia groomer?

Początkujący groomer może liczyć na zarobki w okolicach ok. 3000 zł netto – zależne to jest jednak od miejsca, w którym pracuje, oraz ilości obsługiwanych klientów. Mając odpowiednie podejście, wraz ze zdobywaniem doświadczenia można liczyć na zwiększenie dochodów. Jeżeli poczujemy się na tyle pewnie, by otworzyć własny salon, wtedy zarobki mogą znacznie wzrosnąć – jeżeli tylko będziemy mieć swoich stałych klientów i odpowiednią renomę.