Czy praca handlowca zawsze wygląda tak samo?

spotkanie przedstawicieli handlowych

Handel to działalność związana z kupnem, sprzedażą lub wymianą towarów. Choć może wydawać się to łatwym zadaniem, współczesny handlowiec musi mierzyć się z wieloma wyzwaniami. Wynikają one m.in. z rozwoju technologicznego i informacyjnego, który wpływa na wzrost konkurencji w tej branży. Dlatego też przedstawiciel handlowy powinien odpowiednio przygotować się do wykonywania swoich obowiązków. Przekłada się to na sukcesy zawodowe, a także wyższe zarobki.

Czym charakteryzuje się praca handlowca?

Przedstawiciel handlowy określany jest często także jako agent do spraw sprzedaży lub handlowiec. Zajmuje się bezpośrednią sprzedażą pewnych usług albo produktów w zależności od tego, czym zajmuje się firma, która go zatrudnia.

Praca handlowca polega na opracowaniu strategii pozwalającej mu osiąganie zakładanych przychodów ze sprzedaży. W tym celu do zadań przedstawiciela handlowego należy m.in.:

• tworzenie analiz rynku klienta i konkurenci,
  • organizowanie sprzedaży,
  • promowanie produktów,
  • informowaniem klientów o sprzedawanych produktach,
  • opracowywanie ofert handlowych.

Osoby w pracy handlarzy opracowują strategię sprzedażową, która jest dopasowana do danego produktu lub usługi. Oczywiście może być ona zbliżona w każdej branży, jednak np. części samochodowe sprzedaje się inaczej niż usługi ubezpieczeniowe. Zatem praca handlowca różni się od siebie w zależności od grupy odbiorców danego produktu, lokalizacji sprzedaży, a także podejścia pracownika do swojego zadania.

Ile zarabia przedstawiciel handlowy?

Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń mediana miesięcznej wypłaty specjalisty na stanowisku przedstawiciela handlowego wynosi 5630 zł brutto. Dane wskazują, że pensja ta oscyluje pomiędzy 4540 zł a 7260 zł brutto.

Do zarobków osoby w pracy handlowca można dodać również premie, które związane są z sukcesami sprzedażowymi. Ponadto coraz więcej firm oferuje dodatkowe benefity, takie jak: urządzenia do własnego użytku (telefonu, auta, laptopa itp.), dofinansowanie na szkolenia dla przedstawicieli handlowych lub zniżki na różne usługi.

tabliczki: kup, sprzedaj

Istnieje kilka czynników wpływających na to, ile zarabia przedstawiciel handlowy. Wśród nich wymienia się: wykształcenie, staż zatrudnienia i związane z tym doświadczenie, a także wielkość firmy i lokalizacja.

Jak zostać przedstawicielem handlowym?

Aby pracować jako przedstawiciel handlowy, przede wszystkim niezbędne są odpowiednie kompetencje społeczne. Handlowiec ma wpływ na odbiór firmy przez kupujących, ponieważ jest jej reprezentantem. Ponadto umiejętność nawiązywania kontaktów z potencjalnymi klientami i współpracownikami ma duże znaczenie dla sprzedaży.

Poza tym przedstawiciel handlowy jest zobowiązany opanować kompetencje niezbędne do wykonywania tego zawodu. Oznacza to, że powinien on znać strategie marketingowe i sprzedażowe, a także wiedzieć, jak przygotować wymaganą dokumentację związaną z transakcją.

Dlatego warto odbyć szkolenie zawodowe, podczas którego opanuje się te umiejętności. Dodatkowo można podczas niego otrzymać certyfikat, który potwierdza zdobytą przez uczestnika wiedzę i sprawia, że staje się on wiarygodnym pracownikiem.

Szkolenie dla przedstawicieli handlowych

Kurs Przedstawiciela Handlowego oferowany przez Centrum Doskonalenia Zawodowego jest atrakcyjną ofertą dla wszystkich zainteresowanych pracą w branży handlowej. Kursant zdobędzie wiedzę na temat tego, jak zostać przedstawicielem handlowym, a także umiejętności niezbędne do wykonywania tego zawodu.

Tematyka szkolenia dla przedstawicieli handlowych obejmuje m.in. zagadnienia: psychologii sprzedaży, obowiązków zawodowych, obsługi i pozyskiwaniu klienta, marketingu oraz technik sprzedaży, a także umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych.

Uzyskane w ten sposób kwalifikacje są zgodne z założeniami Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 07.08.2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania, które jest oparte na Międzynarodowym Standardzie ISCO. Zatem absolwent Kursu Przedstawiciela Handlowego otrzyma zaświadczenie potwierdzające nabyte umiejętności w języku polskim.