Główne zalety pracy w charakterze behawiorysty zwierząt

behawiorysta zwierząt

Behawioryzm zwierząt to kierunek nauki skupiający się na obserwacji, wyjaśnianiu i przewidywaniu postępowania organizmów. Nazwa ta pochodzi od angielskiego słowa „behavior”, oznaczającego „zachowanie”. Stąd wywodzi się również określenie zawodu, jakim jest behawiorysta zwierząt, a także pokazuje, na czym skupia się on w swojej pracy. 

Czym zajmuje się behawiorysta zwierząt?

To, czym się zajmuje behawiorysta zwierząt, uzależnione jest od pakietu usług, jaki oferuje. Jednak głównym zadaniem osoby na tym stanowisku jest praca, np. z psem w celu usunięcia lub niwelowania niepożądanego zachowania. Tutaj ujawnia się główna zaleta pracy w tym zawodzie i jest nią udzielanie pomocy klientom oraz ich pupilom.

Najczęściej behawioryści wzywani są, gdy zwierzęta przejawiają objawy agresji. Wtedy to specjalista obserwuje psa w różnym otoczeniu i diagnozuje, jakie są powody jego zachowania. Mimo że praca ta skupia się na pupilach, to bardzo ważna jest współpraca z właścicielem. To od niego w dużej mierze zależy, czy wizyta behawiorysty przyniesie korzyści, ponieważ musi on realizować wyznaczone po diagnozie ćwiczenia.

Behawiorysta cennik

Behawiorysta cennik swój ustala na podstawie kilku czynników zewnętrznych, takich jak: zapotrzebowanie na usługi, konkurencja, a także lokalizacja. Ponadto na wysokość stawki ma również wpływ to, w jaki sposób prowadzone są konsultacje. Z zasady rozmowa online nie kosztuje tyle samo, co przyjazd behawiorysty zwierząt na obserwacje pupila w jego środowisku. 

behawioryzm zwierząt

Średnie stawki za wizytę wahają się od: 100 zł do 180 zł za spotkanie (trwa ono 1-1,5 h). W związku z tym osoba na tym stanowisku może liczyć na atrakcyjne wynagrodzenie, co jest kolejnym plusem podjęcia jako behawiorysta zwierząt.

Zapotrzebowanie na behawiorystów zwierząt

Nie od dziś wiadomo, że zwierzęta często stają się wiernymi towarzyszami i określane są jako przyjaciele rodziny. Dlatego też ilość właścicieli pupili stale się powiększa. Wiąże się to także z bardziej dostępną wiedzą na temat, jak zajmować się psem czy kotem. Dzięki temu właściciele nie tylko decydują się na zakup lub adopcje zwierzęcia, ale później wdrażają techniki pracy z nim.

W związku z tym chętnie korzystają z usług specjalistów – nie tylko w kwestii problematycznego postępowania zwierzęcia, ale także w ramach wypracowania pewnych zachowań. Powoduje to, że zawód ten jest ceniony na rynku, a zapotrzebowanie na behawiorystów jest coraz większe.

Kurs psiego behawiorysty 

Przystąpienie na kurs psiego behawiorysty to doskonały pomysł dla osób, które chcą zgłębić wiedzę z zakresu behawioryzmu zwierząt. Sprawdzi się on dla kandydatów pragnących rozpocząć pracę w tym zawodzie, ale również dla właścicieli pupili.

Oferowany przez Centrum Doskonalenia Zawodowego Kurs Zawodowy Behawiorysty omawia m.in. tematy najczęstszych problemów behawioralnych i czynników, jakie wpływają na zachowania psów. Omawiany jest wpływ chorób, żywienia, stresu itd. na postępowanie pupila. Ponadto kursant poznaje sposoby na komunikację ze zwierzęciem, jego socjalizację i resocjalizację.

Kurs przygotowuje również z zasad współpracy z właścicielem czworonoga i organizacją terapii, a także wieloma innymi zagadnieniami związanymi z pracą jako behawiorysta. Warto dodać, że absolwent kursu psiego behawiorysty otrzymuje zaświadczenie o jego ukończeniu.