Jak dostać dofinansowanie KFS na kurs zawodowy

dofinansowanie kfs do kursów zawodowych

Od lat kursy zawodowe cieszą się dużą popularnością wśród pracowników, którzy chcą nieustannie się rozwijać i zdobywać kompetencje pozwalające dostosować się do aktualnych realiów na rynku pracy. Pomimo atrakcyjnych cen kursów wielu pracodawców nie może pozwolić sobie na finansowanie rozwoju swoich pracowników. Podobnie jak w latach ubiegłych, również w 2024 roku można otrzymać do 100% pokrycia kosztów na kształcenie ustawiczne. W tym artykule przyjrzymy się, jak dostać dofinansowanie KFS na kursy zawodowe.

Czym jest Krajowy Fundusz Szkoleniowy?

KFS to Krajowy Fundusz Szkoleniowy, czyli instrument rynku pracy utworzony w 2014 roku, którego założeniem jest przeznaczanie części składki odprowadzanej na Fundusz Pracy przez pracodawców na kształcenie ustawiczne podejmowane za zgodą lub z inicjatywy pracodawców. Warto zaznaczyć, że adresatem wsparcia finansowego są nie tylko zatrudniani pracownicy, ale również pracodawcy, którzy mogą dostosować swoje kompetencje do wymagań dynamicznie zmieniającego się rynku pracy.

Dofinansowanie KFS dla pracowników i pracodawców w 2024 r.

W 2024 roku na dofinansowania przeznaczono niemal 300 milionów złotych, czyli około 80 milionów więcej niż przed rokiem. Dzięki temu szanse na pozyskanie budżetu na kursy zawodowe i inne formy kształcenia ustawicznego znacznie wzrastają. Nie warto jednak zwlekać z decyzją, ponieważ według statystyk to właśnie w pierwszym kwartale szanse na pozyskanie funduszy są największe. O dofinansowanie KFS mogą ubiegać się wszystkie jednostki organizacyjne (nawet te nieposiadające osobowości prawnej), a także osoby fizyczne.

W praktyce oznacza to, że do Powiatowego Urzędu Pracy mogą zgłosić się w tym celu fundacje, prywatne firmy, organy samorządowe, a także jednostki sektora publicznego. Istnieje jeden warunek – każda z nich musi zatrudniać co najmniej jednego pracownika na umowę o pracę.

Na co można dostać dofinansowanie KFS? Kursy zawodowe dla wielu grup

W 2024 roku pracodawcy mają większą elastyczność pod względem rodzajów szkoleń, dzięki czemu łatwiej mogą dopasować formę i charakter kształcenia do potrzeb firmy oraz swoich pracowników. Środki pozyskane z KFS można przeznaczyć na studia podyplomowe, egzaminy oraz kursy, a także dodatkowe badania lekarskie lub psychologiczne, jeśli okażą się konieczne.

dofinansowanie kfs kursy zawodoweWażne, aby wybrany kurs wpisywał się w priorytety wydatkowania środków KFS, które zostały ustalone przez Ministra właściwego do spraw pracy w porozumieniu z Radą Rynku Pracy i dotyczą kształcenia:

• w związku z zastosowaniem nowych technologii, narzędzi oraz procesów w firmie,
  • przygotowującego do zawodów deficytowych,
  • osób powracających do pracy po przerwie wynikającej m.in. ze sprawowania opieki nad dzieckiem,
  • w zakresie umiejętności cyfrowych,
  • osób pracujących w branży motoryzacyjnej,
  • osób powyżej 45. roku życia,
  • pracodawców zatrudniających cudzoziemców,
  • w zakresie zapobiegania sytuacjom kryzysowym w przedsiębiorstwach i zarządzania finansami.

Co więcej, KFS ustaliło również budżet rezerwowy, który dotyczy dofinansowań m.in. osób posiadających orzeczenie o niepełnosprawności oraz wykonujących przez minimum 15 lat pracy w szczególnych warunkach, którym nie przysługuje emerytura pomostowa.

Zdobądź dofinansowanie na kurs zawodowy dla siebie lub swoich pracowników wybierając ofertę CDZ

Wszystkie kursy znajdujące się w naszej bogatej i nieustannie rozwijanej ofercie mogą zostać dofinansowane z KFS. Dzięki szerokiej gamie kursów zawodowych z łatwością dostosujesz je do profilu swojej działalności, kompetencji pracowników, a także planowanych zmian w przedsiębiorstwie.

W naszej ofercie znajdują się kursy z wielu różnych dziedzin. Przygotowanie do zawodu możesz zdobyć wybierając m.in.:

Pełną ofertę kursów znajdziesz tutaj.

Jako Centrum Doskonalenia Zawodowego od lat współpracujemy z wieloma instytucjami oraz firmami w całym kraju, a dzięki zdobytemu doświadczeniu możemy znacznie skrócić czas ubiegania się o dofinansowanie oraz zminimalizować niezbędne formalności. Aby uzyskać wsparcie, przejdź do zakładki Dotacje dla firm i wypełnij formularz.

OTRZYMAJ DOFINANSOWANIE KFS NA KURSY ZAWODOWE WYBIERAJĄC SZKOLENIA Z NASZEJ OFERTY

Ile można otrzymać?

Pracodawca może otrzymać środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na sfinansowanie kursów podejmowanych przez siebie i swoich pracowników w wysokości 100% kosztów kształcenia ustawicznego w przypadku mikroprzedsiębiorcy (do 10 osób zatrudnionych), a pozostałych przypadkach 80% kosztów kształcenia ustawicznego – kwota dofinansowania na jednego uczestnika nie może być wyższa niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku.

Dofinansowanie KFS 2024 – nie ma na co czekać

Warto zwrócić uwagę na to, że o wysokości oraz możliwości uzyskania dofinansowania decyduje Urząd Pracy lub jednostka udzielająca dofinansowania po rozpatrzeniu złożonej przez pracodawcę dokumentacji. Jednostki te określają także wszelkie warunki oraz wymogi, jakie musi spełniać przedsiębiorca, aby ubiegać się o wsparcie na kształcenie.

O przyznaniu dofinansowania może świadczyć jednak kolejność zgłoszeń, dlatego nie warto zwlekać z decyzją. Według statystyk to właśnie w pierwszym kwartale 2024 rozpatrywanych jest najwięcej wniosków. Te należy składać do Powiatowego Urzędu Pracy właściwego ze względu na siedzibę pracodawcy albo miejsce prowadzenia działalności zgodnie z terminami naboru określonymi przez PUP.