Jak rozwiązywać problemy w logistyce? Sprawdź czego nauczysz się na kursie spedytora

transport

Celem branży TLS (czyli obejmująca: transport, spedycję i logistykę) jest przygotowanie kompleksowej obsługi czynności związanych z przewozami towarów nie tylko na terenie kraju, ale i za granicą. Wiąże się to z obowiązkiem dopilnowania wielu czynności spoczywających na firmie transportowej. Ważne jest zdobycie wiedzy i umiejętności w tym zakresie, a także współpraca osób zatrudnionych w branży TLS. Dlatego też warto udać się na kurs, który odpowiednio przygotuje przyszłych pracowników do obsługi zleceń oraz rozwiązywania ewentualnych problemów.

Kto to jest logistyk?

Logistyk dba o rozwój firmy poprzez dostosowanie jej do warunków zewnętrznych. Już nazwa zawodu sugeruje, że jest to osoba zajmująca się planowaniem i organizowaniem transportu. Ponadto poszukuje najlepszych rozwiązań, aby jak najlepiej zarządzać całym łańcuchem dostaw. Musi uwzględnić przy tym koszty, by były one na odpowiednim poziomie. 

Do zadań logistyka zalicza się m.in.:

  • opracowanie ofert handlowych związanych z transportem;
  • nadzorowanie procesu logistycznego;
  • współpraca z dostawcami towarów;
  • zajmowanie się zamówieniami usług logistycznych;
  • dobieraniem sprzętu do transportu: pojazdów, opakowań itp.;
  • prowadzenie rozliczeń ze spedytorami i klientami;
  • przygotowywanie taryf przewozowych i spedycyjnych;
  • analizowanie kosztów usług w branży;
  • wypełnianie dokumentacji i umów;
  • przyjmowanie i wydawanie towarów z magazynu;
  • kierowanie i organizowanie pracy zespołu logistycznego.

Czym zajmuje się spedytor?

Spedytor organizuje transport towarów za pośrednictwem spedycji krajowej i międzynarodowej od nadawcy do odbiorcy. Oznacza to, że jest on koordynatorem procesu wysyłki transportowej. Spedytorzy działają w imieniu zleceniodawców zgodnie z przyjętymi wymaganiami zlecenia.

Zadania spedytora to m.in.

  • organizowanie wyładunku towarów lub załadunku;
  • sporządzanie umów z klientami;
  • tworzenie instrukcji wysyłkowych;
  • rozliczanie: wysyłki, cła itp.;
  • organizowanie odprawy celnej towarów;
  • prowadzenie rozmów z klientami;
  • wypełnienie odpowiedniej dokumentacji.

Logistyk a spedytor – różnice i podobieństwa

Odpowiedzenie na pytanie, kto to jest logistyk i spedytor, pomaga określić podstawowe różnice pomiędzy tymi profesjami. Przede wszystkim ten pierwszy zajmuje się planowaniem przebiegu transportu, a drugi z nich wdraża plan w życie. Są to zawody, które się uzupełniają.

Logistyk zajmuje się organizowaniem transportu, skupiając się na najefektywniejszym przepływie towarów. Dlatego też to on dobiera materiały do pakowania i sprawdza, ile danego produktu zmieści się w pojeździe itd. Zadaniem spedytora następnie jest zadbanie o przewóz w taki sposób, by założenia logistyczne zostały jak najpełniej zrealizowane.

spedytor i logistyk

Chociaż występują podobieństwa pomiędzy czynnościami zawodowymi logistyka a spedytora to nie należy mylić tych profesji. Zdarza się, że określenia te używane są zamiennie, powodując problemy komunikacyjne pomiędzy firmą transportową a klientem. Osoby, które pracują w branży TLS wiedzą, jak ważne jest przypisanie wyznaczonych obowiązków dla odpowiedniego pracownika.

Problemy w logistyce

Jak widać po opisach zadań spedytora i logistyka odpowiednia organizacja jest niezbędna w transporcie. Liczy się tu czas oraz dopracowanie przewozu. Nie wydaje się możliwym, by transport z jedną przesyłką na drugi koniec kraju mógł przynieść korzyści finansowe firmie. Dlatego też w branży TLS należy zadać, aby nie wystąpiły problemy takie jak: nieuporządkowanie towaru, błędy podczas obsługi, brak odpowiedniej dokumentacji itd.

Praca w logistyce jest bardzo odpowiedzialnym zajęciem, dlatego osoby szukające zatrudnienia w tym sektorze muszą być przygotowane na konieczność podejmowania trudnych decyzji i radzenia sobie ze stresem. Zatem istotne jest zdobycie odpowiedniej wiedzy w zakresie nie tylko organizowania przewozów, ale i sztuki negocjacji, pierwszej pomocy, czy też wyrażeń w języku obcym. Te zagadnienia wraz z innymi tematami przydatnymi do rozwiązywania problemów branży TLS omawiane są w Kursie na Spedytora (specjalista ds. transportu i logistyki) oferowanego przez Centrum Doskonalenia Zawodowego

Kurs spedytora czy kurs logistyka – które szkolenie wybrać?

Osoby, które nie wiedzą, który zawód sprawdzi się dla nich lepiej, nie muszą wybierać szkolenia przygotowującego do jednego z nich. Dla wszystkich zainteresowanych branżą TLS specjaliści z Centrum Doskonalenia Zawodowego opracowali zintegrowany Kurs na Spedytora (specjalista ds. transportu i logistyki), który sprawdzi się jako kurs logistyka, szkolenie spedytora, czy przygotowanie w zakresie transportu.

Ukończenie kursu daje kwalifikacje i umiejętności zgodne z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 07.08.2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy i uwzględnia wymogi Międzynarodowego Standardu ISCO. 

Ukończenie kursu spedytora i logistyka w jednym daje możliwość ciekawego zatrudnienia ze względu na różnorodność wyboru. Absolwent może zatrudnić się m.in. w firmach spedycyjnych, logistycznych, handlowych, usługowych itd. Co więcej, pracę można znaleźć zarówno w transporcie lądowym, morskim, jak i lotniczym.