Rodzaje zatrudnienia po kursie kosmetologii

kosmetologia

Kosmetologia to interdyscyplinarna nauka łącząca w sobie wiele dziedzin, m.in. biologię, chemię czy medycynę. Dlatego też odpowiednie kształcenie jest niezbędne dla osób, które chcą pracować w zawodzie kosmetologa. Jest to podstawa rozwoju tej branży, co przekłada się na powstawanie coraz to nowszych stanowisk pracy i możliwości zdobycia wymarzonego zatrudnienia.

Czym zajmuje się kosmetolog?

Najprościej ujmując, kosmetologiem określa się specjalistę zajmującego się skórą. Dlatego też zdarza się, że ta profesja mylona jest z dermatologiem. Jednak zakres działań w tych zawodach znacznie się od siebie różni. Kosmetolog skupia się na działaniach profilaktycznych, które mają na celu jak najdłuższe zachowanie młodego wyglądu skóry oraz utrzymanie lub poprawę jej kondycji. Dermatolog z kolei specjalizuje się w leczeniu pojawiających się na ciele zmian w wyniku chorób.

Kosmetolog, na podstawie przeprowadzonej diagnostyki skóry, dobiera odpowiednie do potrzeb klienta kosmetyki oraz zabiegi kosmetologiczne, które następnie wykonuje. Mogą mieć one charakter upiększający, pielęgnacyjny lub leczniczy. Ponadto kosmetolog poddaje ocenie jakości wykonywane zabiegi i monitoruje efekty zalecanej kuracji.

Czy warto się dokształcać? Praca po ukończonym kursie kosmetologii

Zdecydowanie warto dokształcać się na kursach dla kosmetologów. Ma to wpływ na rozwój kompetencji zawodowych, a także jest sposobem na zapoznanie się z najnowszymi sposobami pielęgnacji skóry. Ponadto dzięki wiedzy zdobytej na szkoleniach kosmetolog może sukcesywnie uzupełniać zakres oferowanych usług. Dzięki temu salon, w którym pracuje, rozwija się, a w konsekwencji klient może skorzystać w wielu usług w jednym miejscu.

kosmetologia kurs

Gabinety kosmetyczne oraz odnowy biologicznej to nie jedyne miejsca, w których kosmetolog może podjąć zatrudnienie. Inną ścieżką kariery może być praca związana bezpośrednio z kosmetykami, np. dystrybucja, kontrola jakości. Z kolei dla kosmetologów zainteresowanych karierą naukową idealna będzie praca w laboratoriach w celu badania skuteczności działania produktów kosmetycznych, a także zatrudnienie w charakterze wykładowcy czy jako redaktor pism związanych z tą profesją.

Zarobki kosmetologa

Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń mediana miesięcznej wypłaty kosmetologa to 4040 zł brutto. Pensja w tym zawodzie oscyluje pomiędzy 3300 a 5000 zł. Uzależnione jest od następujących czynników: wykształcenie, staż pracy, wielkość firmy oraz województwo, w jakim znajduje się gabinet.

Elementy te są również składową tego, ile zarabia kosmetolog z własnym gabinetem. Jednak osoby, które mają swoją działalność gospodarczą, muszą mierzyć się również z kosztami za lokal i sprzęt, a także z opłatami użytkowymi: prąd, woda, media itd. Zarobki uzależnione są także od tego, czy w gabinecie zatrudnione są dodatkowi pracownicy. Ponadto przedsiębiorcy zobowiązani są prawem dokonywać płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą. Poza tym, jak w każdej branży, ilość klientów uzależniona jest od jakości wykonywanych usług. Dlatego też trudniej jest określić, ile zarabia kosmetolog z własnym gabinetem.

Warto dodać, że pracownicy zatrudnieni w niektórych z gabinetów, poza określonym wynagrodzeniem, mogą liczyć na dodatkowe benefity, takie jak: zniżki na firmowe produkty i usługi, dofinansowanie szkoleń itp.

Kurs kosmetologii online

Przyszły kosmetolog kurs może odbyć w sposób zdalny za sprawą oferowanego przez Centrum Doskonalenia Zawodowego Kursu Zawodowego Kosmetologa online, który daje możliwość zdobycia zaświadczenia potwierdzającego nabyte umiejętności.

Szkolenie zawiera informacje na temat tego, czym zajmuje się kosmetolog. Ponadto pozwala zdobyć wiedzę z zakresu fizykochemicznych i biologicznych podstaw nauk o zdrowiu, a także nauk o kulturze fizycznej. Kursant zapoznaje się również z budową i funkcjami organizmu człowieka w zakresie dziedzin i dyscyplin naukowych zgodnych z programem.

Zaletą kursu kosmetologii online jest elastyczny czas nauki, ponieważ uczestnik samodzielnie decyduje o tym: kiedy i gdzie rozpoczyna kształcenie. Co więcej, szkolenia online są dużo wygodniejszą formą nauki, dzięki temu uczestnik ma możliwość połączenia nauki z innymi aktywnościami zawodowymi. Warto dodać, że zaświadczenia ukończenia kursu internetowego i stacjonarnego honorowane są w ten sam sposób.