Co można robić po kosmetologii?

Zabieg na twarz

Skóra służy nam do ochrony przed czynnikami zewnętrznymi, a także bierze udział w procesie termoregulacji. Są to niezwykle ważne kwestie, dlatego trzeba dbać o jej zdrowie i pielęgnację. Aby jak najdłużej cieszyć się dobrą kondycją skóry, należy odpowiednio dobierać produkty, które jej służą. W tej kwestii bardzo pomocna będzie wizyta w gabinecie kosmetologicznym.

Czym zajmuje się kosmetolog?

Kosmetolog jest specjalistą od zabiegów pielęgnacyjnych. Zajmuje się działaniami profilaktycznymi, które mają na celu jak najdłuższe zachowanie młodego wyglądu skóry oraz utrzymanie lub poprawę jej kondycji.

Kosmetolog zajmuje się:

  • diagnostyką skóry;
  • dobraniem zabiegów kosmetologicznych do potrzeb klienta;
  • stosowaniem i zalecaniem odpowiednio wybranych kosmetyków;
  • wykonaniem zabiegów upiększających, pielęgnacyjnych i leczniczych;
  • współpracą z lekarzami specjalizującymi się skórą;
  • oceną jakości wykonywanych zabiegów;
  • monitorowaniem efektów.

Kosmetolog a kosmetyczka – czym się różnią te zawody?

Są dwie główne różnice pomiędzy zawodem kosmetologa a kosmetyczki: system nauczania i zakres wykonywania zabiegów.

W kwestii edukacji zawód kosmetyczki otrzymuje absolwent studium kosmetycznego. Okres kształcenia w tym miejscu trwa dwa lata, a po ukończeniu nauki i zdaniu egzaminu otrzymuje się tytuł technika usług kosmetycznych. Z kolei w przypadku kosmetologa tytuł można otrzymać dzięki studiom wyższym lub kursom zawodowym – o czym będziemy pisali w dalszej części artykułu.

Zabieg na skórę

Kosmetyczka wykonuje znacznie mniej zabiegów niż kosmetolog, gdyż specjalizuje się w przede wszystkim w zabiegach z zakresu kosmetyki pielęgnacyjnej i upiększającej. Gabinet kosmetyczki wybiera się najczęściej, aby wykonać zabiegi na dłonie i stopy (np. manicure i pedicure) albo na twarz (np. peelingi, maseczki). Natomiast kosmetolog dodatkowo wykonuje zabiegi o charakterze leczniczym i pielęgnacyjnym. Oznacza to, że gabinet kosmetologa odwiedza się w celu skorzystania z zaawansowanych zabiegów na ciało z wykorzystaniem specjalistycznych urządzeń (np. laserowe odmładzanie skóry).

Jak zostać kosmetologiem?

Są dwie możliwości otrzymania tytułu kosmetologa. Pierwsza z nich to ukończenie uczelni wyższej. Po studiach na kierunku kosmetologia praca w zawodzie jest możliwa od razu po ich zakończeniu. Jednak studia nie są obowiązkowe do tego, by zostać kosmetologiem. Można wybrać kursy zawodowe, które oferowane są zarówno stacjonarnie, jak i online. 

Kwalifikacje kosmetologa po kursie online

Ukończenie kursu daje kwalifikacje i umiejętności zgodne z Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 07.08.2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania oparta na Międzynarodowym Standardzie ISCO. Zgodnie z klasyfikacją zawodów i specjalności dla potrzeb rynku pracy kosmetolog został sklasyfikowany pod numerem: 229903.

Zaświadczenia ukończenia kursu internetowego i stacjonarnego honorowane są w ten sam sposób. Dlatego można dobrać formę podjęcia nauki do własnych możliwości. Warto podkreślić, że kurs kosmetologii online daje możliwość uczestnikowi oszczędności czasu, np. na dojazdy do szkoły. Co więcej, szkolenia online są dla kursanta dużo wygodniejszą formą nauki.

Kurs Zawodowy Kosmetologa 

Oferowany przez Centrum Doskonalenia Zawodowego Kurs Zawodowy Kosmetologa gwarantuje kursantowi zdobycie wiedzy i umiejętności z zakresu fizykochemicznych i biologicznych podstaw nauk o zdrowiu, a także nauk o kulturze fizycznej. Kurs zapoznaje także z budową i funkcjami organizmu człowieka w zakresie dziedzin i dyscyplin naukowych zgodnych z programem. 

Możliwość zatrudnienia

Absolwent może podjąć legalne zatrudnienie w instytucjach prywatnych oraz państwowych nie tylko w Polsce. Kosmetolog znajduje zatrudnienie w gabinetach kosmetycznych oraz odnowy biologicznej, a także firmach kosmetycznych w dziale szkoleń, dystrybucji czy sprzedaży kosmetyków lub kontroli jakości. Może również pracować w laboratoriach, zajmujących się badaniem skuteczności działania produktów lub jako wykładowca w wyższych uczelniach i szkołach kosmetycznych oraz w redakcjach profesjonalnych pism.