Jak uzyskać uprawnienia rolnika?

>>> Kwalifikacyjny kurs zawodowy Rolnik (ROL.03) – ZAPISZ SIĘ TERAZ! <<<

Samo posiadanie ziemi to za mało, aby zostać rolnikiem. W Polsce ustanowiono odrębne przepisy dotyczące działalności rolniczej w celu wzmocnienia ochrony i rozwoju gospodarstw rodzinnych stanowiących podstawę ustroju rolnego, dbania o właściwe zagospodarowanie ziemi rolnej, a także w trosce o zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego obywateli i wspierania zrównoważonego rolnictwa. Dlatego też każdy rolnik musi spełniać kilka wymogów prawnych, o których będziemy pisali w dalszej części artykułu. Ponadto odpowiemy na najczęściej zadawane pytania odnoszące się do tego, jak zostać rolnikiem.

Jak zostać rolnikiem w Polsce?

Aby zostać uznanym za rolnika w Polsce, należy spełniać warunki określone w prawie na mocy Ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego. Art. 6 ustanawia, że za rolnika indywidualnego uważa się:

“osobę fizyczną będącą właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha, posiadającą kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkałą w gminie, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego i prowadzącą przez ten okres osobiście to gospodarstwo”. 

Do okresu tego można zaliczyć czas zamieszkiwania w innej gminie, który bezpośrednio poprzedza zmianę miejsca zamieszkania, o ile w gminie tej jest położona (lub była) jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego.

uprawnienia rolnicze

Należy podkreślić, że za osobiste prowadzenie gospodarstwa uznaje się, gdy osoba:

  • pracuje w tym gospodarstwie;
  • podejmuje wszystkie decyzje związane z prowadzeniem działalności rolniczej w tym gospodarstwie.

Jak zdobyć wykształcenie rolnicze?

Minister właściwy do spraw rozwoju wsi określił w drodze rozporządzenia, jak zdobyć wykształcenie rolnika. Według tego aktu prawnego posiada je absolwent studiów wyższych na kierunku rolniczym lub studiów podyplomowych o tematyce związanej z rolnictwem. 

Ponadto wykształcenie rolnicze ma osoba ze zdobytym zawodem, którego posiadanie uznaje się za: 

  • wykształcenie średnie rolnicze, 
  • średnie branżowe rolnicze,
  • zasadnicze zawodowe rolnicze,
  • zasadnicze branżowe rolnicze.

Wykaz kierunków umożliwiających zdobycie wykształcenia rolniczego znajduje się w  Rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 stycznia 2012 r. w sprawie kwalifikacji rolniczych posiadanych przez osoby wykonujące działalność rolniczą. 

Należy podkreślić, że określa ono także wykaz tytułów kwalifikacyjnych, tytułów zawodowych oraz tytułów zawodowych mistrza w zawodzie przydatnym do prowadzenia działalności rolniczej, a także rodzaje dowodów potwierdzających posiadanie kwalifikacji rolniczych, o których mowa w art. 6 ust. 2 pkt 2 Ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego.

Kwalifikacje rolnicze, czyli jak zostać rolnikiem

Samo wykształcenie rolnicze nie wystarczy do tego, aby zostać uznanym za rolnika w Polsce.  Od osób chcących zdobyć kwalifikacji rolniczych wymaga się także doświadczenia w pracach w gospodarstwie rolnym.

Według prawa osoba fizyczna: “posiada kwalifikacje rolnicze, jeżeli uzyskała:

  • wykształcenie rolnicze zasadnicze zawodowe, zasadnicze branżowe, średnie, średnie branżowe lub wyższe lub 
  • tytuł kwalifikacyjny lub tytuł zawodowy, lub tytuł zawodowy mistrza w zawodzie przydatnym do prowadzenia działalności rolniczej i posiada co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie, lub
  • wykształcenie wyższe inne niż rolnicze i posiada co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie albo wykształcenie wyższe inne niż rolnicze i ukończone studia podyplomowe w zakresie związanym z rolnictwem, albo wykształcenie średnie lub średnie branżowe inne niż rolnicze i posiada co najmniej 3-letni staż pracy w rolnictwie, lub 
  • wykształcenie podstawowe, gimnazjalne, zasadnicze zawodowe lub zasadnicze branżowe inne niż rolnicze i posiada co najmniej 5-letni staż pracy w rolnictwie”.

Dlaczego warto zostać rolnikiem?

Współcześnie wykształcenie rolnika umożliwia prowadzenie swojego gospodarstwa rolnego, otwarcie przedsiębiorstwa agrobiznesowego czy też zajmowanie stanowiska w firmie związanej z produkcją rolną. Kariera w branży rolniczej to szansa na podjęcie ciekawych i różnorodnych zadań ze względu na szerokie możliwości wykorzystania gospodarstwa rolnego. Co więcej, praca rolników jest bardzo potrzebna i ceniona przez społeczeństwo, dlatego też może dawać wiele satysfakcji. 

kurs rolnika online

Ponadto bardzo często też wykształcenie rolnicze jest ważne w kwestii dziedziczenia gospodarstwa rolnego po swoich rodzicach. 

Zdecydowanie warto zostać rolnikiem, ponieważ osoba posiadająca kwalifikacje rolnicze nie tylko może rozpocząć pracę w tym zawodzie, ale także ma uprawnienia rolnicze m.in. do:

  • nabywania ziemi rolnej powyżej 1 ha,
  • prowadzenia gospodarstwa rolnego,
  • uzyskiwania dotacji (w tym dotacji „Młodego Rolnika”),
  • odprowadzania składek do KRUS.

Czy kurs może pomóc w zdobyciu kwalifikacji rolniczych?

Kwalifikacyjne kursy zawodowe są doskonałym sposobem zdobycia wiedzy i umiejętności potrzebnej do uzyskania kwalifikacji rolniczych. Z tym że jedynie wyspecjalizowane instytucje, które spełniają odpowiednie wymagania określone w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej, mogą prowadzić tego typu szkolenia. Wśród nich znajduje się nasza instytucja od lat zajmująca się kształceniem osób pragnących poszerzyć swoje kompetencje oraz zdobyć nowe kwalifikacje. 

W odpowiedzi na potrzeby rynku oferujemy Kurs Kwalifikacyjny Zawodowy ROL.04 (kwalifikacja ROL.04 Prowadzenie produkcji rolniczej), który został opracowany przez naszą wykwalifikowaną kadrę dydaktyczną zgodnie z wytycznymi Ministra Edukacji Narodowej. Co więcej, materiały dydaktyczne umożliwią zdobycie wszechstronnej wiedzy i umiejętności z zakresu rolnictwa, dzięki czemu kursant zyska nowe możliwości rozwoju.

Absolwent Kursu Kwalifikacyjnego Zawodowego ROL.04 (kwalifikacja ROL.04 Prowadzenie produkcji rolniczej) otrzymuje zaświadczenie na wzorze Ministra Edukacji Narodowej, a także zyskuje uprawnienia, aby przystąpić do egzaminu państwowego OKE potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie. Natomiast po zdaniu egzaminu uzyskuje certyfikat potwierdzający kwalifikacje w zawodzie i dyplom potwierdzający zdobycie tytułu zawodowego Rolnika.

Należy podkreślić, że nasza instytucja jako jedna z niewielu w Polsce posiada akredytację Kuratora Oświaty na prowadzenie kursu ROL.04 (nr ŁKO.WWOiKS.546.5.2022.JJ) potwierdzającą spełnienie przez nas wymogów i osiąganie wysokiej jakości kształcenia. 

Czy można zostać rolnikiem po kursie online?

Należy również przypomnieć, że nabycie odpowiednich kwalifikacji jest niezbędne, aby zdobyć uprawnienia rolnika. Kurs rolniczy z wykorzystaniem metod online są innowacyjną formą kształcenia, której celem jest przygotowanie do egzaminu państwowego OKE potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie. 

kurs rolnika online

Kształcenie zdalne nie odbiega jakością od tradycyjnej nauki, a wręcz przeciwnie – umożliwia prezentowanie informacji w ciekawszy i bardziej przystępny sposób, o ile instytucja dysponuje odpowiednimi narzędziami. Oferowane przez nasz kursy online odbywają się na nowoczesnej platformie e-learninowej, która zawiera wszelkie niezbędne materiały pozwalające na uzyskanie wyniku pozytywnego z egzaminu końcowego. 

Ponadto przyszły rolnik kurs online może wykonać na: telefonie, laptopie, komputerze stacjonarnym, tablecie. Najważniejsze, aby urządzenie to miało dostęp do internetu, co umożliwi realizowanie programu. Dzięki temu kursant może uczyć się z każdego miejsca i o wybranym przez siebie czasie. To wyciągnięcie pomocnej dłoni w stronę osób, które chcą połączyć kształcenie z innymi obowiązkami lub zaoszczędzić czas na dojazdach na szkolenia stacjonarne.

Często można się spotkać z hasłami typu “wykształcenie rolnicze w rok” lub “szybkie szkolenie dla rolników”. Nasz kurs realizowany jest cyklicznie w ramach zaplanowanych edycji trwających od 3 do 4 miesięcy. Jednak kursant otrzymuje dostęp do materiałów na cały czas trwania kursu, co wpływa na to, że ma on możliwość przyswajanie wiedzy we własnym tempie, a także powrotu do wybranych zagadnień, co nie zawsze da się zrobić podczas tradycyjnych szkoleń. Takie rozwiązanie oferuje kształcenie dopasowane do własnych potrzeb oraz możliwości

FAQ

Jak zostać rolnikiem 2023?

Oto kilka informacji w pigułce, jak zostać rolnikiem od zera. Przede wszystkim należy mieć do użytku nieruchomości rolne o powierzchni mniejszej niż 300 ha; zdobyte kwalifikacje rolnicze; 5 lat mieszkać w gminie, na której położone jest gospodarstwo prowadzone samodzielnie. W 2023 roku nie wprowadzono żadnych zmian w tym zakresie.

Czy można zostać rolnikiem bez wykształcenia rolniczego?

Wykształcenie rolnicze nie jest obowiązkowe, aby zostać rolnikiem. W tym celu należy mieć wymagany staż pracy w rolnictwie (3 lub 5 lat w zależności od poziomu wykształcenia), który umożliwia otrzymanie kwalifikacji rolniczych. 

Czy kurs na rolnika wystarczy?

Po ukończeniu kursu rolniczego należy przystąpić do egzaminu państwowego OKE potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie.

Czy osoba bez wykształcenia rolniczego może kupić ziemię?

Osoba bez wykształcenia rolniczego ma możliwość zakupienia gruntów rolnych (niedzierżawione), o ile ich wielkość nie przekracza 1 ha.