Kurs rolniczy online – jakie daje kwalifikacje?

Rolnik uczący się przez Internet

>>> Kwalifikacyjny kurs zawodowy Rolnik (ROL.03) – ZAPISZ SIĘ TERAZ! <<<

Posiadanie ziemi to zawsze doskonała inwestycja, a wiedza jak nią zarządzać, to dodatkowy atut. Obecnie wiele osób jest zainteresowanych uzyskaniem uprawnień, które dałyby możliwość zakupu gruntów rolnych oraz ubiegania się o środki unijne w związku z posiadaniem ziemi tego rodzaju. Dlaczego jest to tak popularne?

Korzyści idące za statusem rolnika

Własny kawałek ziemi zawsze był ogromną wartością. Nie inaczej jest obecnie, gdy wraz z rozwojem cywilizacyjnym zostaje coraz mniej gruntów do wykorzystania. Dzięki roli można wyżywić nie tylko siebie, ale także innych, czyniąc z tego źródło dochodu – posiadanie gruntów rolnych i status rolnika pozwala na ogromne wsparcie w tym obszarze, umożliwiając pozyskiwanie dotacji z różnego rodzaju programów pomocowych. 

Jak zostać rolnikiem?

Status rolnika indywidualnego – wraz z gospodarstwem – najczęściej przechodzi z pokolenia na pokolenie, a kwalifikacje rolnicze potwierdza w tym przypadku m.in. kilkuletnie doświadczenie w pracy na roli. Dla osób, które dopiero chciałyby rozpocząć swoją działalność w tej branży, możliwe jest uzyskanie odpowiednich kwalifikacji np. poprzez kursy rolnicze. Tych jest kilka rodzajów, jednak te najpopularniejsze – a więc te, które dają najważniejszą wiedzę i kwalifikacje, to: ROL.04 oraz ROL.10.

🌱 Status rolnika to dużo korzyści, które można przekuć w dochodową działalność ✔️

🌱 Kwalifikacje rolnicze można nabyć poprzez ojcowiznę lub za pomocą kursów zawodowych ✔️

Kurs rolnika – który wybrać?

Kwalifikacje niezbędne do nabycia ziemi rolnej (wraz z idącymi za tym dotacjami) można uzyskać poprzez kurs zawodowy Rolnik (ROL.04, dawniej nazywanym RL.03). W trakcie nauki kursant uzyskuje wiedzę, która umożliwi mu działalność rolniczą, w tym:

  • wykonywania prac związanych z prowadzeniem produkcji roślinnej i zwierzęcej,
  • obsługi pojazdów, maszyn i urządzeń stosowanych w produkcji roślinnej i zwierzęcej,
  • prowadzenia sprzedaży produktów rolniczych i zwierząt gospodarskich,
  • organizowania i nadzorowania produkcji roślinnej i zwierzęcej,
  • podejmowania decyzji na podstawie rachunku ekonomicznego.

Każda osoba, która m.in. ukończyła 18. rok życia – niezależnie od swojego wykształcenia – może zrealizować kurs rolnika i uzyskać możliwość przystąpienia do egzaminu państwowego OKE potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie, tym samym zyskując nowe możliwości rozwoju.

A jakie to możliwości? Oprócz wspomnianych wyżej uprawnień do nabycia gruntów rolnych, prowadzenia produkcji rolniczej i pozyskiwania na nią dotacji, można zwiększać swoje kwalifikacje, podejmując kolejne kursy dokształcające.
Kolejne kwalifikacje rolnicze – kurs ROL.10 (dawniej nazywanym RL.16) to Organizacja i nadzorowanie produkcji rolniczej, które wraz z kursem rolnika ROL.04 daje idealny komplet kwalifikacji do profesjonalnego rozpoczęcia swojej działalności rolnej – ze wszystkimi benefitami. Dodatkowo, posiadając uprawnienia ROL.04, ROL.10 oraz minimum średnie wykształcenie, uzyskuje się tytuł Technika Rolnika.

🌱 Najbardziej popularne kursy rolnicze to ROL.04 oraz ROL.10 ✔️

🌱 Większość korzyści wynikających z uprawnień i kwalifikacji zawodowych rolnika można uzyskać już po kursie ROL.04 ✔️

Kursy rolnicze przez Internet – wygodna alternatywa dla zapracowanych

Zarówno dla rolników, którzy muszą mieć potwierdzenie odpowiedniego wykształcenia i kwalifikacji, jak i dla osób, które dopiero chcą je zdobyć, utworzyliśmy możliwość uzyskania wykształcenia rolniczego przez Internet. Taka forma kształcenia to przede wszystkim wygoda i elastyczność, oszczędzająca czas i koszty związane chociażby z dojazdami na zajęcia. Podejmując kurs rolniczy przez Internet, możesz samodzielnie zaplanować miejsce i czas nauki, dopasowując je do swojego trybu życia. Nie tracisz przy tym na jakości – nasza instytucja posiada akredytację Kuratora Oświaty, a nabyte kwalifikacje rolnicze uznawane są w całej Polsce i Unii Europejskiej, w tym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa m.in. w programie “Młody rolnik”.

🌱 Kursy internetowe zyskują coraz większą popularność – pozwalają zminimalizować koszty nauki i samemu zaplanować czas i miejsce, które chcemy na nią poświęcić ✔️

🌱 Warto wybrać instytucję, która nie tylko posiada odpowiednie akredytacje potwierdzające legalność kursu, ale i możliwość samodzielnego organizowania egzaminów zawodowych ✔️

Baner linkujący do kursu Rolnik

Kwalifikacje rolnicze – kurs i jego program

Podczas naszych kursów rolniczych zdobędziesz wiedzę niezbędną do uzyskania wybranych kwalifikacji:

  • kwalifikacja ROL.04 – Prowadzenie produkcji rolniczej:
  • Uprawa ziemi – przygotowanie, obsianie, obsadzenie, pielęgnacja roślin i ich zbiór;
  • Umiejętność doboru odpowiedniej gleby, nawozów i maszyn do określonej uprawy;
  • Diagnoza chorób roślin i szkodników;
  • Koordynowanie prac w gospodarstwie;
  • Bezpieczne prowadzenie gospodarstwa rolniczego;
  • Obsługa środków technicznych stosowanych w rolnictwie.
  • kwalifikacja ROL.10 – Organizacja i nadzorowanie produkcji rolniczej:
  • Organizacja produkcji roślinnej i zwierzęcej według zasad BHP;
  • Prowadzenie dokumentacji i kalkulacji kosztów produkcji rolniczej;
  • Ekonomia w rolnictwie;
  • Posługiwanie się narzędziami meteorologicznymi;
  • Wykonywanie przeglądów technicznych urządzeń melioracyjnych oraz planowanie ich konserwacji i naprawy;
  • Dobieranie maszyn i narzędzi do rodzaju zabiegów uprawowych z uwzględnieniem wymagań roślin uprawnych.

🌱 Program kształcenia i nabyte kwalifikacje są zgodne z wytycznymi MEN oraz z Rozporządzeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ✔️

🌱 Uzyskane u nas kwalifikacje są uznawane w całej Polsce i Unii Europejskiej, w tym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa m.in. w programie “Młody rolnik” ✔️

Ukończenie kursów zawodowych rolnika to możliwość przystąpienia do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe w zakresie danego obszaru, przeprowadzanego przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną. Decydując się na podjęcie kursów rolniczych przez Internet w naszej instytucji, skorzystasz dodatkowo, gdyż posiadamy zgodę na organizowanie komisji i przeprowadzanie egzaminów zawodowych we własnym zakresie.

Po zdaniu egzaminu kwalifikacyjnego ROL.04, absolwent uzyskuje tytuł zawodowy: Rolnik – pod warunkiem posiadania minimum wykształcenia zawodowego. Zdanie egzaminu ROL.10 nadaje tytuł: Technik Rolnik, a tutaj warunkiem jest wcześniejsze zdanie ROL.04 oraz posiadanie minimum wykształcenia średniego. Osoba, która ukończy kwalifikacyjny kurs zawodowy i zda egzamin potwierdzający uzyskane kwalifikacje w zawodzie,, otrzymuje świadectwo, które je potwierdza i prawo do wykonywania zawodu w zakresie posiadanej kwalifikacji. Warto o tym pamiętać – szczególnie w przypadku rolników indywidualnych, gdzie posiadanie odpowiedniego wykształcenia i kwalifikacji jest konieczne do pozyskiwania niektórych z dotacji.

FAQ

➡️ Jak długo trwa kurs rolniczy?

Kurs kwalifikacyjny zawodowy Rolnik (ROL.04) obejmuje 720 godzin, natomiast kurs kwalifikacyjny zawodowy Technik Rolnik (ROL.10) obejmuje 360 godzin. Czas poświęcony na naukę można rozłożyć indywidualnie, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie kwalifikacji już w 3-4 miesiące.

➡️ Jak szybko zrobić kurs rolniczy?

Najszybciej i najwygodniej jest podjąć kursy rolnicze przez Internet – możliwość nauki w dowolnym czasie pozwala na intensywne kształcenie i uzyskanie kwalifikacji nawet w 3-4 miesiące.   

➡️ Czy kurs na rolnika wystarczy?

W celu możliwości zakupu gruntów rolnych, prowadzenia produkcji rolniczej i pozyskiwania na nią dotacji, wystarczy ukończyć kurs rolnika (ROL.04) i zdać egzamin potwierdzający nabyte kwalifikacje zawodowe.

➡️ Jaki kurs daje kwalifikacje rolnicze?

Kwalifikacje rolnicze dają kursy rolnicze ROL.04, w trakcie których uzyskuje się również wiedzę niezbędną do działalności w tym obszarze.

➡️ Czy po kursie rolniczym można kupić ziemię?

Uprawnienia do kupna ziemi rolnej nabywa się po ukończeniu kursu ROL.04 i zdaniu egzaminu przeprowadzanego przez OKE w celu potwierdzenia nabytych kwalifikacji.