Jak zagospodarować ogród, czyli ABC pracy ogrodnika

Zaktualizowano dnia 29 maja 2023

W pracy ogrodnika ważne jest wyczucie estetyczne i przestrzenne, które umożliwia tworzenie pięknych ogrodów kwiatowych i nie tylko. Jednak umiejętności te nie wystarczą do tego, by kwiaty, drzewa i krzewy na danej przestrzeni była trwała i cieszyła ładnym wyglądem. Ogrodnik powinien zdobyć wszechstronne umiejętności doboru i pielęgnacji roślin, które może nabyć, np. na “Kursie Ogrodnika Terenów Zieleni”. W dalszej części artykułu odpowiemy, jak zagospodarować ogród, co uwzględnić przy projekcie tego miejsca, a także omówimy, czym charakteryzuje się ogród w stylu francuskim.

Jak wygląda ogród w stylu francuskim?

Tworzenie ogrodów francuskich było popularne w baroku szczególnie w parkach pałacowych – przykładem takiej kompozycji jest Park Branickich w Białymstoku. Dlatego też mogą w nim znajdować się elementy, które podkreślają jego charakter reprezentacyjny, np. fontanny lub posągi. Ta ciekawa forma ukształtowania terenu współcześnie stanowi inspirację do tego, jak zagospodarować ogród

Regularna kompozycja to jedna z głównych cech ogrodu w stylu francuskim, w której pojawia się symetria dwuboczna względem głównej alei przechodzącej przez środek ogrodu. Co więcej, ścieżki mają prosty przebieg, a krzewy powinny być równo strzyżone. Rozstawienie szpalerów drzew i krzewów nie jest przypadkowe, a czasami nawet tworzą labirynt.

Jak zagospodarować ogród?

Zagospodarowanie ogrodu oznacza racjonalne wykorzystanie terenów zgodnie z ich możliwościami, a także potrzebami właścicieli. Ogród może kojarzyć się ze stworzeniem przestrzeni, która będzie przeznaczona do użytku przynosząca korzyści, np. ogród z warzywami, ogród z kwiatami hodowlanymi. Jednak może on również służyć jako miejsce odpoczynku, a czasami wręcz traktowana jest jak “dodatkowy pokój”. 

ogród z kwiatami

Zatem to, jak zagospodarować ogród, zależy głównie od oczekiwań wobec stylu i wykorzystania przez właściciela. Zanim przystąpi się do tworzenia projektu, ogrodnik powinien nim przeanalizować tryb gleby oraz sprawdzić, jakie drzewa i krzewy już tam wyrastają, a także zapoznać się z otoczeniem ogrodu.

Zapisz się na “Kurs Ogrodnika Terenów Zieleni” i dowiedz się, jak zagospodarować ogród

Jak zaplanować ogród, czyli tworzenie projektu

Ogrodnik musi bardzo dobrze znać wszystkie gatunki roślin pod względem ich uwarunkowań. Dzięki czemu rozpozna, czy wybrane kwiaty, drzewa itd. będą mogły rozwijać się na danym obszarze. Dlatego też powinien rozpoznawać typy gleb, uwzględniać wilgotność, a także znać składniki odżywcze danej gleby, aby znać się na pielęgnacji i uprawie roślin.

Wszystkie te elementy mają znaczenie w tym, jak zaplanować ogród, by spełniał on oczekiwania właściciela. Aby stworzyć projekt tej przestrzeni, należy wyznaczyć jej granice. Jednak ogrodnik w swojej pracy powinien patrzeć szerzej, co oznacza, że przy tworzeniu ogrodu istotne są nie tylko preferencje właściciela, ale czynniki zewnętrzne, takie jak: dostęp do wody, naświetlenie.

Kurs Ogrodnika Terenów Zieleni

Oferowany przez nas “Kurs Ogrodnika Terenów Zieleni” daje możliwość zdobycia wszechstronnej wiedzy i umiejętności potrzebnej do pracy jako ogrodnik. Szkolenie to sprawdzi się również dla każdej osoby zainteresowanej stworzenia własnego ogrodu z kwiatami, warzywami itd.

Warto dodać, że przypadku ukończenia “Kurs Ogrodnika Terenów Zieleni” uczestnik szkolenia otrzymuje się dokumentację, która jest potwierdzeniem kwalifikacji zgodnych z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej oraz Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 07.08.2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania opartej na Międzynarodowym Standardzie ISCO. Potwierdzeniem ww. kwalifikacji jest zaświadczenie MEN oraz certyfikat instytucji.