Zaktualizowano dnia 7 marca 2022
Słowo “animator” pochodzi z języka łacińskiego – animo, oznaczające “ożywiać”, “pobudzać”. Osoby kreatywne, które chcą spożytkować swoją energię na umilanie czasu innym, mogą zostać animatorami czasu wolnego. Czym dokładnie zajmuje się taka osoba?
Co robi animator?
Animator jest odpowiedzialny za organizowanie rozrywek i form spędzania wolnego czasu podczas różnego rodzaju imprez, ale także w ośrodkach wczasowych, hotelach i miejscach rozrywki. Najbardziej popularną formą pracy animatora jest organizowanie gier i zabaw dla dzieci, jednak zajmują się oni również organizowaniem programu animacyjnego dla młodzieży, dorosłych czy całych grup – w zależności od potrzeb. Dodatkowo, animatorzy mogą pracować z mniejszościami społecznymi – narodowościowymi czy kulturowymi, pomagając im w integracji w nowym środowisku oraz przybliżając im kulturowo nowe miejsce do życia.
Program animacyjny – co to jest?
Aby sprawnie przeprowadzać zajęcia dla gości, animatorzy mają do wykorzystania całą gamę rozrywek, którymi mogą zabawiać uczestników. Na ich podstawie mogą też tworzyć własne zajęcia – wszystko zależy od grupy, którą prowadzą, oraz umiejętności i kreatywności animatora. Wszystkie te atrybuty mogą rozwijać np. podczas kursu animatora czasu wolnego, gdzie poruszane są najważniejsze zagadnienia dotyczące pracy w tym zawodzie, w tym – jak może przebiegać program zajęć dla określonej grupy. Można tu znaleźć na przykład:
- zajęcia sportowe – mecze, turnieje, zawody,
- zajęcia plastyczne, warsztaty
- zajęcia teatralne, muzyczne, wieczorki taneczne,
- animacje dla dzieci: zabawy z chustą, bańkami mydlanymi, malowanie twarzy,
- różne gry i zabawy – integracyjne, aktywizujące,
- prowadzenie karaoke, różnych konkursów,
- organizowanie wycieczek po okolicy, zapoznanie z atrakcjami turystycznymi,
W przypadku, kiedy animator zatrudniony jest w hotelu, podczas turnusów może przygotowywać program zajęć na dany dzień, dla różnych grup wiekowych. Musi wtedy wziąć pod uwagę, jakim sprzętem dysponuje hotel oraz jaki ma ewentualny budżet na akcesoria czy nagrody. Niezależnie od miejsca pracy, animator czasu wolnego sprawia, że uczestnicy eventu mile spędzą czas i będą zadowoleni.
Animator czasu wolnego – kompetencje
Osoby, które chcą zawodowo umilać innym czas, powinny być kreatywne, otwarte na innych, żywiołowe; przydaje się też dobra kondycja fizyczna oraz umiejętności plastyczne czy muzyczne. Ważna jest też charyzma, asertywność i kultura osobista – animatorzy pracują z różnymi osobami, w różnym wieku i z różnych środowisk, dlatego tak ważne jest, aby umieć sobie radzić w trudnych sytuacjach, nie oceniać i być bezstronnym.
Ważnym elementem podczas szukania pracy jest posiadanie dokumentu, który potwierdza kwalifikacje zawodowe animatora. Daje to pracodawcy znak, że animator zna zasady prowadzenia zajęć i jest przygotowany merytorycznie. Wszystkie te elementy przyszły animator można uzyskać podczas kursu animatora czasu wolnego, gdzie zdobywa się wiedzę z zakresu psychologii i turystyki, a także metod pracy z dziećmi i dorosłymi; poznaje się również zasady prowadzenia zajęć sportowych, gier i zabaw. Dodatkowo uzyskuje się wiadomości z zakresu udzielania pierwszej pomocy i poznaje zasady bezpieczeństwa podczas zajęć grupowych. Wszystkie te elementy poszerzają wiedzę i potwierdzają kompetencję animatora, co jest cennym atutem na rynku pracy.