Karta klienta w gabinecie kosmetologa – wymagania prawne

karta klienta kosmetologia

Gabinet kosmetologiczny oferuje usługi związane z różnego typu zabiegami leczniczymi i upiększającymi skórę. Ponadto osoby tam zatrudnione zajmują się dobieraniem odpowiednich kosmetyków i edukowaniem w zakresie pielęgnacji. Miejsca te muszą spełniać standardy czystości i bezpieczeństwa, a także zatrudnić wykwalifikowaną kadrę w celu zapewnienia jak najlepszej jakości usług. Jednym ze sposobów dbania o usługobiorcę jest prowadzenie karty klienta, o której więcej będziemy pisali w dalszej części artykułu.

Karta klienta – kosmetologia a prawo

Zawód kosmetologa nie doczekał się jeszcze regulacji ustawowej. W ubiegłym roku powstał projekt ustawy o zawodzie kosmetologa, jednak nie został on wdrożony w życie. W ocenie Naczelnej Rady Lekarskiej stanowił on próbę stworzenia zawodu niemedycznego, który miałby atrybuty zawodu medycznego, np. prowadzenie dokumentacji. 

kosmetolog

Czy to oznacza, że salony beauty nie muszą prowadzić karty klienta? W świetle prawa nie ma takiego obowiązku. Jednak trudno wyobrazić sobie dobrze prosperujący gabinet kosmetologiczny bez dokumentacji zawierającej informacje na temat przeprowadzonych zabiegów.

Zapisz się na “Kurs Zawodowy Kosmetologa”, by zwiększyć swoje szanse zatrudnienia w salonie kosmetologicznym

Ryzyko zawodowe kosmetologa

W zawodzie kosmetologa, podobnie jak w przypadku innych profesji istnieje szereg możliwych zagrożeń, które określane są jako ryzyko zawodowe kosmetologa. Rodzaje niebezpieczeństw można podzielić na różne grupy czynników:

  • czynniki fizyczne: poślizgnięcie się, potknięcie się, gorące powierzchnie, uderzenie o elementy nieruchome będące wyposażeniem salonu, promieniowanie laserowe, uderzenie o spadające przedmioty, ostre narzędzia, hałas, energia elektryczna, pożar,
  • czynniki biologiczne: bakterie, wirusy, grzyby,
  • czynniki chemiczne: preparaty chemiczne, substancje drażniące, substancje uczulające, substancje żrące,
  • czynniki psychofizyczne: stres, obciążenie statyczne, obciążenie dynamiczne, agresja (ze strony klienta).

Co powinno znaleźć się w karcie klienta? 

W karcie klienta musi znaleźć się wywiad, dzięki któremu kosmetolog będzie mógł poznać potrzeby osoby pragnącej skorzystać z usług gabinetu. Ponadto umożliwia on dobranie odpowiedniego zabiegu i wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań. 

Następnie kosmetolog ma obowiązek zapoznać klienta z opisem wykonywanych przez niego czynności wraz z przedstawieniem efektów, zaleceń przed i po zabiegu, a także ewentualnych powikłań. Dopiero wtedy daje zainteresowanemu zgodę do podpisania, która powinna znaleźć się w karcie klienta.

Kolejnym dokumentem, jaki powinien znaleźć się w salonie kosmetologicznym, jest karta przebiegu zabiegów omawiająca, co zostało wykonane oraz kto było odpowiedzialny za usługę. Jest to bardzo ważne szczególnie w salonach, gdzie pracuje więcej osób. Dzięki temu będą wiedzieli, co robiła inna kosmetyczka poprzednim razem.

Co więcej, salony kosmetologiczne powinny zadbać o to, aby zdobyć od swoich klientów zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

karta-klienta-kosmetologia

Korzyści z prowadzenia karty kosmetologa

Bez wątpienia jednym z najważniejszych i najbardziej potrzebnych dokumentów w gabinecie kosmetycznym jest karta klienta. Kosmetologia to dziedzina, w której wiele zabiegów związanych jest z oddziaływaniem na skórę i organizm pacjenta. Dzięki karcie kosmetologa, specjalista uzyskuje dostęp do całej historii pacjenta, a także jego danych, przebytych chorób, już przeprowadzonych zabiegów i ustawień sprzętów zastosowanych poprzednio. To znaczne ułatwienie, a także szansa na maksymalne dopasowanie działań do potrzeb konkretnej osoby.

Ponadto karta klienta w kosmetologii stanowi również istotne zabezpieczenie dla osoby wykonującej dany zabieg jako kosmetolog. Wiele działań obarczonych jest konkretnymi przeciwwskazaniami, które na podstawie wywiadu powinny znaleźć się w karcie pacjenta. Jeżeli osoba przychodząca na zabieg zatai występowanie określonych schorzeń czy czynników będących przeciwwskazaniem do danej czynności, a następnie podpisze kartę i wystąpią niepożądane skutki działań, kosmetolog ma podstawowe narzędzie obrony.

Dzięki kartom klientów w kosmetologii można też ustalić, które zabiegi cieszą się największym powodzeniem, jacy klienci stanowią główną grupę odwiedzających dany salon i czego oczekują poszczególne osoby. To szansa na przebudowanie oferty salonu i dopasowanie jej do odbiorców w jeszcze lepszym stopniu, co stanowi sposób na zwiększenie zysków i popularności danej placówki.

Czy po kursie można pracować w gabinecie kosmetologicznym?

Oferowany przez nas “Kurs Zawodowy Kosmetologa został opracowany z myślą o wszystkich osobach, które chcą rozpocząć pracę w gabinetach kosmetologicznych. W związku z tym program umożliwia kursantowi zdobycie wiedzy ogólnej z zakresu pielęgnacji ciała, twarzy, oczu, dłoni itd. Co więcej, kursant zostanie wyposażony w umiejętności zwiększające szanse na zdobycie zatrudnienia w gabinecie kosmetologicznym.

Warto dodać, że uczestnik po pozytywnym ukończeniu kształcenia “Kursu Zawodowego Kosmetologa” otrzyma dokumentację zgodną z wymogami MEiN oraz certyfikat w języku polskim o ukończeniu kursu. Dzięki uzyskanej akredytacji uczelni wyższej istnieje możliwość ubiegania się o dodatkową dokumentację wydawaną przez uczelnie w postaci dyplomu w twardej oprawie i świadectwa ukończenia wyżej wymienionego kursu. Co najważniejsze absolwent zdobywa kwalifikacje kosmetologa zgodne z Rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki oraz Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 07.08.2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania opartej na Międzynarodowym Standardzie ISCO.