Kim jest technik warsztatu tachografów cyfrowych?

transport

Nauka obsługi tachografu cyfrowego to umiejętność bardzo potrzebna wśród pracowników branży transportowej. Stosowanie tego urządzenia wymagane jest w pojazdach, wyznaczonych przez odpowiednie rozporządzenia, które wykorzystywane są do przewozu osób lub towarów na terenie Unii Europejskiej.

Czym się zajmuje technik warsztatu tachografów cyfrowych?

Technik warsztatu tachografów cyfrowych to osoba zajmująca się posługiwaniem się kartą warsztatową zgodnie z otrzymanym zezwoleniem oraz określonym w tym dokumencie miejscem prowadzenia działalności. Jego obowiązkiem jest obsługa tachografu, czyli wykonywanie czynności na rzecz podmiotu, który wykonuje przewóz drogowy pojazdem objętym obowiązkiem instalacji i użytkowania tego urządzenia, zachowując przy tym bezstronność i niezależność. 

Po co stosuje się tachograf?

Tachograf służy do tego, by rejestrować aktywność pojazdu. Dzięki niemu można odczytać informacje dotyczące:

  • czasu, w jakim pokonano konkretny dystans;
  • aktywności kierowcy (czy jest w ruchu, czy w spoczynku);
  • profilu prędkości osiągniętych podczas jazdy.

Obsługa tachografu cyfrowego uzależniona jest od modelu, z jakiego korzysta technik. Dlatego szkolenie z użytkowania tego sprzętu jest niezbędna do prawidłowego wykonywania swoich obowiązków. Dzięki temu technik wie, jak odczytać wydruk z tachografu cyfrowego i może podzielić się potrzebnymi wynikami.

Warto dodać, że tachografy cyfrowe mają za zadanie ostrzeganie kierowców przed przekroczeniem dopuszczalnego nieprzerwanego czasu spędzonego za kierownicą, a tym samym pomóc im w przestrzeganiu obowiązujących przepisów.

Kalibracja i legalizacja tachografów 

Legalizacja tachografów polega na stwierdzeniu wiarygodności przebiegu kalibracji, czyli procesu związanego z tworzeniem aktualizacji lub potwierdzenia parametrów pojazdu zapisanych w urządzeniu. Dzięki temu wiadomo, że obsługa tachografu cyfrowego jest prowadzona w sposób legalny.

auta

Czynności te mogą być wykonywane jedynie przez osoby uprawnione lub Okręgowe Stacje Kontroli Pojazdów, co określone zostało w ustawie o tachografach. Zezwolenie na wykorzystanie tego sprzętu wydaje prezes Głównego Urzędu Miar (GUM). Dzięki niemu możliwe jest prowadzenie kalibracji i instalacji, sprawdzania, przeglądów i napraw tachografów.

Kto może otrzymać certyfikat technika warsztatu w zakresie tachografów?

Certyfikat technika warsztatu tachografów cyfrowych można otrzymać, jeżeli kandydat na to stanowisko jest absolwentem szkolenia podstawowego w uprawnionym przez Główny Urząd Miar ośrodku edukacyjnym. Tam powinien odbyć naukę obsługi tachografu cyfrowego.  A dodatkowo musi przystąpić do egzaminu organizowanego przez GUM i odebrać zaświadczenie o jego zdaniu. Technik warsztatu tachografów powinien także posiadać oświadczenie dotyczące niekaralności i o nieprowadzeniu działalności odnoszącej się do przewozów drogowych.

Po zebraniu odpowiedniej dokumentacji należy wypełnić wniosek o wydanie certyfikacji technika warsztatu w zakresie tachografów i wysłać całą dokumentację do siedziby GUM-u, która po sprawdzeniu formalności, odeśle certyfikat. 

Kurs Technika Warsztatu Tachografów Cyfrowych

Obsługa sprzętu wymaga zdobycia wiadomości dotyczących postępowania z urządzeniem, instalacji i kalibracji, a także tego, jak odczytać wydruk z tachografu cyfrowego w sposób prawidłowy. Są to bardzo istotne umiejętności do tego, by zdać państwowy egzamin pozwalający uzyskać uprawnienia technika warsztatu do wykonywania sprawdzeń tachografów cyfrowych.

Centrum Doskonalenia Zawodowego oferuje Kurs Technika Warsztatu Tachografów Cyfrowych, w którym poza wyżej wymienionymi zagadnieniami kursant zapozna się także z krajowymi i unijnymi regulacjami prawnymi i innymi informacjami potrzebnymi do zdania egzaminu GUM-u. Dzięki niemu kursant zdobędzie wiedzę, umiejętności oraz kwalifikacje zgodnych z wytycznymi MEN, potwierdzone certyfikatem oraz zaświadczenie na druku MEN o ukończeniu szkolenia.