Kto może zostać kierownikiem wycieczki szkolnej?

Wycieczka szkolna

Kierownik wycieczki to odpowiedzialne stanowisko, dające jednak wiele satysfakcji – szczególnie osobom, które lubią aktywnie spędzać czas z dziećmi. Takie wyjazdy to nie tylko zapewnienie rozrywki i integracji młodym uczestnikom, ale również możliwość wprowadzenia elementów edukacyjnych podczas zwiedzania.

Kto może zostać kierownikiem wycieczki?

Kierownikiem wycieczki zostaje osoba wskazana przez dyrektora szkoły, który jest równocześnie organizatorem wyjazdu. To od jego decyzji zależy, kto będzie sprawował taką funkcję, musi więc mieć na uwadze odpowiednie kwalifikacje, które taki kierownik musi spełniać. Osoba, która będzie sprawować pieczę nad dziećmi podczas wycieczki, musi posiadać nie tylko odpowiednie cechy charakteru, ale również odpowiednie umiejętności, wiedzę a niekiedy – kwalifikacje

Kiedy wymagane są kwalifikacje kierownika wycieczki?

Dokument potwierdzający nabycie odpowiedniej wiedzy i zdobycia kwalifikacji kierownika wycieczki jest niezbędny, jeśli wyjazd ma przybrać formę specjalistyczną, a więc wymagającą od uczniów odpowiedniego przygotowania – kondycji czy umiejętności posługiwania się specjalistycznym sprzętem. Jeśli program wycieczki przewiduje intensywną aktywność – turystyczną czy fizyczną, w tym przemierzanie znacznych odległości na szlakach turystycznych – takie uprawnienia również są niezbędne.

Zdobycie kwalifikacji kierowniczych na wyjazdach dla dzieci i młodzieży jest możliwe poprzez ukończenie odpowiedniego szkolenia, takiego jak kurs kierownika wycieczek. Jego zadaniem jest przybliżenie aspektów prawnych organizacji takich wyjazdów, planowania dnia, prowadzenia dokumentacji i odpowiedzialności za grupę. Dzięki temu organizator ma pewność, że wycieczka będzie kierowana sprawnie, odpowiedzialnie i zgodnie z jej założeniami, a w przypadku wystąpienia zagrożeń czy niespodziewanych sytuacji – wyznaczony kierownik będzie umiał wdrożyć odpowiednie działania.

Zadania kierownika wycieczki

Kierownik wycieczki szkolnej ma za zadanie opracować program i regulamin wycieczki, ale również musi dopilnować, aby znali go zarówno uczestnicy, jak i ich rodzice. W trakcie wyjazdu odpowiada za:

  • przestrzeganie regulaminu przez uczestników,
  • zapewnienie odpowiednich warunków do realizacji programu, opieki i bezpieczeństwa dzieci,
  • organizację transportu, wyżywienia i noclegów dla całej grupy – uczestników i opiekunów,
  • przydzielenie zadań opiekunom wycieczki oraz uczniom,
  • dyspozycje środków finansowych, przeznaczonych na realizację wycieczki,
  • dokonanie rozliczenia i podsumowania wyjazdu po zakończeniu jego trwania.

Kierownik wycieczki wyznacza również jej opiekunów, którzy mają za zadanie wsparcie w jej przebiegu, opieki nad uczestnikami i prawidłową realizację programu.

Czy kierownik może być równocześnie opiekunem wycieczki?

Jeżeli dyrektor szkoły wyrazi zgodę, osoba pełniąca funkcję kierownika wycieczki może również sprawować nad nią bezpośrednią opiekę. Zależne jest to jednak od warunków organizacyjnych, w tym rodzaju wyjazdu czy liczebności grupy. Ostateczną decyzję podejmuje organizator.

Kwalifikacje kierownika wycieczek – jak można je uzyskać?

Kurs kierowników wycieczek to bardzo przydatne szkolenie, zaś z wiedzy i uprawnień zdobytych podczas jego odbycia można korzystać również w innych ośrodkach. Umożliwia aktywne spędzanie czasu i uzyskania dodatkowych dochodów – warto więc posiadać takie kwalifikacje. Świetnym rozwiązaniem jest kurs kierownika wycieczek online, organizowany przez Centrum Doskonalenia Zawodowego – po jego ukończeniu uzyskuje się zarówno uprawnienia kierownicze, jak i opiekuna wycieczki, zaś forma kształcenia przez Internet umożliwia wygodne zdobycie uprawnień, bez konieczności dojazdów czy ponoszenia dodatkowych kosztów. 

Osoby posiadające uprawnienia kierownika wycieczki mogą podjąć zatrudnienie w takich miejscach, jak: ośrodki wczasowe, turystyczne, na wycieczkach i wyjazdach szkolnych, w biurach podróży lub innych firmach i organizacjach o podobnym charakterze.