Kurs doradcy restrukturyzacyjnego a licytacje syndyka

licytacje syndyk

Zaktualizowano dnia 28 marca 2023

Zakres obowiązków doradcy restrukturyzacyjnego zależy od otrzymanej licencji syndyka i nie tylko. Funkcja ta wiąże się z dużą odpowiedzialnością, dlatego może ją pełnić osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia, co omówimy w dalszej części artykułu. Ponadto wskażemy, jak zostać doradcą restrukturyzacyjnym; co wpływa na to, ile zarabia syndyk i czym się zajmuje.

Licytacje syndyka – jak z tym jest?

Informacje dotyczące zasad przyznawania licencji syndyka określone zostały w prawie. Dzięki temu wiadomo, kto może ją otrzymać, w jakich przypadkach zostaje cofnięta i jak sprawować nadzór nad osobą ją posiadającą. O licencji syndyka mówi się dokładnie w kategorii licencji doradcy restrukturyzacyjnego, która uprawnia do wykonywania czynności syndyka, a także zarządcy w egzekucji przez zarząd przymusowy. 

Czym się zajmuje kwalifikowany doradca restrukturyzacyjny?

Omówienie kwestii licencji syndyka pokazuje, jak ważne są uprawnienia doradcy restrukturyzacyjnego ze względu na działalność związaną z bezpieczeństwem obrotu gospodarczego. Osoba na tym stanowisku zajmuje się udzielaniem porad lub opinii, a także świadczeniem innych usług z zakresu restrukturyzacji i upadłości. Ponadto wykonuje czynności w ramach działalności gospodarczej w postępowaniu restrukturyzacyjnym, upadłościowym lub egzekucyjnym.

jak zostać doradcą restrukturyzacyjnym

Doradca restrukturyzacyjny – zarobki

W działalności doradca restrukturyzacyjny zarobki swoje uzależnia od funkcji, jakie sprawuje i od powierzonych mu zadań. Prawo upadłościowe określa zasady tego, ile zarabia syndyk. Wysokość wynagrodzenia ustala sąd, uwzględniając: 

  • wysokość funduszów masy upadłości, 
  • stopień zaspokojenia wierzycieli, 
  • nakład pracy, 
  • zakres czynności podejmowanych w postępowaniu, 
  • stopień ich trudności,
  • czas trwania postępowania.

Jak zostać doradcą restrukturyzacyjnym?

To, jak zostać doradcą restrukturyzacyjnym, a także kto może sprawować taką funkcję – określone zostało w Ustawie z dnia 15 czerwca 2007 r. o licencji doradcy restrukturyzacyjnego. Osoba ubiegająca się o takie uprawnienia musi spełniać warunki określone w art. 3. Wśród wymagań wymienia się m.in. umiejętność władania językiem polskim, posiadanie obywatelstwa państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA), czy też wymóg nieposzlakowanej opinii.

W kwestiach edukacyjnych, aby zostać doradcą restrukturyzacyjnym, należy mieć ukończone studia wyższe i uzyskać tytuł magistra. Ponadto musi uzyskać pozytywny wynik z egzaminu, który odbywa się przed Komisją Egzaminacyjną specjalnie powołaną przez Ministra Sprawiedliwości.

Podnoszenie kwalifikacji doradcy restrukturyzacyjnego

Doradca restrukturyzacyjny ma obowiązek realizowania dalszej nauki w celu podnoszenia kwalifikacji i umiejętności zawodowych. Warto zdecydować się na szkolenia online, które umożliwiają połączenie kształcenia z innymi obowiązkami. Dlatego też Centrum Doskonalenia Zawodowego oferuje Kurs na Doradcę Restrukturyzacyjnego, który omawia tematykę prawa upadłościowego i restrukturyzacyjnego, a także inne zagadnienia potrzebne do pracy jako doradca restrukturyzacyjny.

Warto dodać, że po ukończeniu kursu i zdaniu egzaminu końcowego uczestnik szkolenia otrzymuje kwalifikacje doradcy restrukturyzacyjnego zgodne z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej, a także zaświadczenie o uczestnictwie.