Produkcja olejków leczniczych i wywarów z ziół, czyli kurs zielarski w pigułce

Konsumenci coraz chętniej poszukują różnego typu kosmetyków pochodzenia naturalnego, a także sięgają po rozwiązania lecznicze oferowane przez zielarstwo i fitoterapię. W związku z tym wzrastają możliwości zdobycia pracy dla zielarza-fitoterapeuty. Więcej na temat tego zawodu będziemy omawiali w dalszej części artykułu, a dodatkowo wskażemy, czego można nauczyć się podczas kursu zielarskiego.

Zielarstwo i fitoterapia – czemu służą te dziedziny?

Znajomość dziedzin, takich jak zielarstwo i fitoterapia, umożliwia wykorzystanie substancji naturalnych w leczeniu różnego typu schorzeń. Zielarz-fitoterapeuta to specjalista, który łączy wiedzę z zakresu właściwości ziół i roślin z umiejętnościami ich wykorzystania w terapii i kosmetyce

Znajomość zielarstwa, tj. pozyskiwania, przechowywania i przetwarzania zasobów naturalnych, pozwala na efektywne wytwarzanie produktów fitoterapeutycznych. Wśród nich wymienia się lecznicze napary, nalewki, kapsułki, maści itp. Jako przykład można podać olejek lawendowy stosowany w bezsenności, bólach głowy i migrenie, czy też wywar z imbiru działający na trawienie. Wiedza z zakresu zielarstwa i fitoterapii wykorzystywana jest również w kosmetyce, np. w produkcji kremów, maseczek, peelingów naturalnych.

Praca dla zielarza – gdzie może zatrudnić się fitoterapeuta?

Praca dla zielarza może budzić skojarzenia sprzedaży ziół i roślin jedynie na różnego typu targowiskach. Nic bardziej mylnego! Współcześnie istnieje wiele miejsc, w których fitoterapeuta może znaleźć legalne zatrudnienie. Ziołolecznictwo cieszy się coraz większym uznaniem, dlatego też wzrasta zapotrzebowanie na tego typu usługi.

Profesja, jaką jest zielarz-fitoterapeuta, została uwzględniona w klasyfikacji zawodów i specjalności dla potrzeb rynku pracy pod numerem: 323012.

W związku z powyższym miejscami pracy dla zielarza są: drogerie oraz sklepy zielarsko-medyczne, a także laboratoria analityczne lub kontroli jakości. Specjalista ten ma możliwość również uczestniczyć w uprawie lub procesie technologicznym wytwarzania produktów fitoterapeutycznych. Ponadto fitoterapeuci chętnie decydują się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej.

Czego można nauczyć się podczas kursu zielarskiego online?

Tematyka poruszana podczas kursu zielarskiego online zależna jest od placówki oświatowej, która go prowadzi. Program szkolenia powinien zostać opracowany w taki sposób, aby uczestnik pozyskał, jak najwięcej informacji z zakresu zielarstwa i fitoterapii

zielarstwo i fitoterapia

Dlatego też Kurs Zielarz-Fitoterapeuta, oferowany przez naszą instytucję, zapoznaje kursanta z postawami różnych dziedzin nauki, które wiążą się z ziołolecznictwem oraz uczy go uprawiania i przetwarzania ziół. Ponadto podczas szkolenia uczestnik poznaje możliwości stosowania fitoterapii w wielu dziedzinach medycyny i kosmetologii. Dzięki temu przyszły zielarz-fitoterapeuta kurs online może wykonać bez obaw, że będzie on odbiegał jakością od tradycyjnego szkolenia.

Co daje ukończenie kursu zielarskiego online?

Niezależnie od tego, czy jest to kurs zielarski online, czy stacjonarny, celem kształcenia powinno być wyposażenie uczestnika w umiejętności niezbędne do podjęcia pracy jako zielarz-fitoterapeuta. Kurs online umożliwia kursantowi zdobycie specjalistycznej wiedzy w przyjemny sposób, bez presji czasu. Ponadto może on sam decydować o tym, kiedy i gdzie odbędzie się jego kształcenie.

Wszystkie wskazane założenia nauki zdalnej realizuje Kurs Zielarza-Fitoterapeuty oferowany na stanie naszej instytucji. Ponadto absolwent tego szkolenia otrzymuje kwalifikacje Zielarza-Fitoterapeuty zgodne z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej oraz Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 07.08.2014 r. w sprawie klasyfikacji zawodów i specjalności na potrzeby rynku pracy oraz zakresu jej stosowania opartej na Międzynarodowym Standardzie ISCO.