Kurs z zakresu obsługi tachografu cyfrowego – dla kogo?

nauka obsługi tachografu cyfrowego

Zaktualizowano dnia 4 lipca 2023

Nauka obsługi tachografu jest niezbędna do tego, aby prawidłowo posługiwać się tym urządzeniem. Ma to na celu zadbanie o zasady bezpieczeństwa ustalone w przepisach prawnych, które mają działać korzystnie dla kierowców. Więcej na temat tachografów cyfrowych omówimy w dalszej części artykułu.

Obsługa tachografu i jego zabezpieczenie

Tachograf jest urządzeniem rejestrującym, dlatego też potrzebny jest do tego, aby zbierać dane dotyczące ruchu. Oznacza to, że obsługa tachografu cyfrowego służy wyświetlaniu, rejestrowaniu, drukowaniu, przechowywaniu i wysyłaniu szczegółów tych informacji. 

W kwestii zabezpieczenia tachografów cyfrowych najważniejsze jest zapewnienie wiarygodności wygenerowanych danych, ponieważ zostały one wprowadzone, aby zapewnić uczciwą konkurencję i bezpieczeństwo ruchu drogowego. W związku z tym producenci zobowiązani są do testowania i przeglądów urządzeń w okresie ich użytkowania. Dzięki temu możliwe jest wykrywanie braków w zabezpieczeniu, a także ich zapobieganie.

Zapisz się na „Kurs Technika Warsztatu Tachografów Cyfrowych” i naucz się obsługi urządzenia niezbędnego w pracy branży tsl

Jak sprawdzić do kiedy jest legalizacja tachografu?

W tachografie oznaczenia wykonanej legalizacji tachografu umieszczone są na tabliczce instalacyjnej, wydawana przez osobę uprawnioną. Musi być ona umieszczona w sposób widoczny i dostępny. Tabliczka ta zawiera datę legalizacji tachografu. Jeżeli nie ma takiej możliwości, należy ją usytuować na słupku pojazdu, tak aby była zauważalna. W tachografie oznaczenia pozwalają sprawdzić do kiedy jest legalizacja tachografu. Warto dodać, że zakładany okres obowiązywania tych czynności wynosi 2 lata

tachograf oznaczenia

Kto zajmuje się legalizacją tachografu?

Legalizacją zajmują się jedynie osoby uprawnione oraz Okręgowe Stacje Kontroli Pojazdów. Jednak niezbędne jest do tego zdobycie zezwolenia wydawanego przez prezesa Głównego Urzędu Miar (GUM). Urząd ten odpowiedzialny jest za przeprowadzanie kontroli podmiotów, którym wydano zezwolenie do wykonywania czynności na tachografach cyfrowych, takie jak: 

  • instalacja, 
  • sprawdzanie, 
  • przeglądy,
  • naprawa. 

Działania GUM-u mają na celu wykrywanie prawidłowości prowadzonej dokumentacji, a także sposobu sprawdzania tachografów.

Nauki obsługi tachografu cyfrowego na kursie

Aby nauczyć się obsługi tachografu cyfrowego, można skorzystać z możliwości kształcenia podczas kursów online. Taka forma szkolenia współcześnie nie odbiega jakością od tradycyjnych metod, a nawet wpływa na korzyść uczestnika, ponieważ zapewnia mu szansę uczestniczenia na nim w dowolnym miejscu i czasie.

Na oferowanym przez nas “Kursie Technika Warsztatu Tachografów Cyfrowych” dostępnym na stronie: https://cdz.edu.pl/kursy/154, poza nauki obsługi tachografu uczestnik może zdobyć również informacje z zakresu podstaw prawnych. Dzięki temu kompleksowo przygotuje się do tego, by zdać państwowy egzamin pozwalający uzyskać uprawnienia technika warsztatu. Ponadto kursant zdobędzie wiedzę, umiejętności oraz kwalifikacje zgodnych z wytycznymi MEN, potwierdzone certyfikatem oraz zaświadczeniem na druku MEN o ukończeniu szkolenia.